Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Debata „Pracodawcy, związkowcy - wspólna spr…
2020-07-16, 15:30 Autor: Witold Żurawicki

Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa”

Debata „Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa”
Związkowcy, pracodawcy i ekonomiści o stanie gospodarki, finansach samorządów i zaległościach przedsiębiorstw.
Musimy rozróżnić przesunięcia różnych zobowiązań, bo one mają różną masę - powiedział Grzegorz Kuliś z BCC. – W przypadku firm, które zatrudniają wiele osób, to chodzi tutaj o wielkie pieniądze.

Przedstawiciel pracodawców dodał, że namawia biznesmenów, by rozmawiali np. z ZUS-em w sprawie rozłożenia płatności. Zwłaszcza, że ta instytucje do problemów przedsiębiorców podchodzi ze zrozumieniem.

- Tutaj będzie duża rola samorządów. To one mogą na przykład zwolnić przedsiębiorstwa od podatku od nieruchomości – zastrzegł Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność.

Przedstawiciel związkowców przypomniał, że w tarczy numer 1 oraz tarczy numer 4 jest na to przyzwolenie i samorządy powinny być tutaj elastyczne: albo zawiesić pobór tych podatków, albo rozłożyć ich spłatę na raty.

- Podatek od nieruchomości jest jednym z niewielu instrumentów, jakim gospodarkę może stymulować samorząd - podkreślił Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo Handlowej.

Jego zdaniem mimo wsparcia w kolejnych tarczach antykryzysowych, samorządy bardzo różnie podchodzą do tego problemu. A w ich interesie jest troska o zachowanie potencjału przedsiębiorczości na swoim terenie.

- Siłą i zasadniczą cechą tych rozwiązań ratujących gospodarkę, które przyjął rząd, była elastyczność - przypomniał ekonomista dr Witold Potwora.

W jego ocenie świadomość dbałości o rozwój gospodarczy, konieczności ratowania firm, czyli miejsc pracy jest powszechna tak w Warszawie, jak i w zdecydowanej większości samorządów. Do tego dochodzi elastyczność przedsiębiorców. Stąd całkiem dobra – w porównaniu do innych krajów – kondycja polskiej gospodarki.

Zobacz także

2020-09-04, godz. 16:40 Młodzieżowa Loża Radiowa: Awaria "Czajki" - problem lokalny czy krajowy? Naszymi gośćmi byli: Konrad Muller z Mniejszości Niemieckiej Jan Zimoch z Porozumienia Tobiasz Gajda z Młodych Demokratów » więcej 2020-09-04, godz. 16:04 Paweł Stauffer o nowych gwiazdach w Alei Gwiazd i swoim ulubionym zdjęciu z festiwalu - Pierwszą gwiazdę odsłanialiśmy 16 lat temu w atmosferze lekkiego skandalu i była to gwiazda Czesława Niemena – mówił Paweł Stauffer, opolski fotograf… » więcej 2020-09-04, godz. 14:38 Piotr Moc o tym jak Radio Opole włącza się w relacjonowanie festiwalu i koncercie grupy SBB - To był chyba 1981 rok i to była impreza towarzysząca festiwalowi czyli Rock Opole. Pamiętam, że wtedy grał zespół Perfect, Brygada kryzys, Bank. Byłem… » więcej 2020-09-03, godz. 13:47 "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" - debata o euro Przyjąć - nie przyjąć. A jeśli - to kiedy? O ewentualnym przyjęciu euro rozmawiali przedstawiciele pracodawców, związkowcy oraz ekonomiści. Naszymi gośćmi… » więcej 2020-09-03, godz. 12:23 Magdalena Ogórek rozmawia z ministrem Markiem Gróbarczykiem o kolejnej awarii oczyszczalni "Czajka" w Warszawie - Bardzo bym chciała zacząć od innego tematu, ale doskonale pamiętam, że oprócz spraw związanych z suszą, rozmawialiśmy ostatnio o Czajce i znów temat… » więcej 2020-09-02, godz. 15:21 Robert Pawlak o rynku pracy, pracownikach cudzoziemskich i problemach z ich naborem - To organizacja zrzeszającą firmy zajmujące się działalnością w szeroko rozumianej branży zatrudnieniowej – powiedział Robert Pawlak - prezes PGO Services… » więcej 2020-09-02, godz. 14:43 Małgorzata Kozak o problemach rodzin zastępczych - Trochę rodzin nam się „pogubiło”, straciliśmy kontrolę np. nad zjawiskiem przemocy – mówiła w Loży Radiowej Małgorzata Kozak, wicedyrektor Miejskiego… » więcej 2020-09-01, godz. 15:04 Aleksander Iszczuk o wyzwaniach jakie stoją przed nauczycielami, dyrektorami i uczniami w nowym roku szkolnym - Po tak długiej przerwie bezpośredniego niewidzenia się, to myślę, że po jednej i po drugiej stronie jest duża radość z tego faktu, ale też nadzieja… » więcej 2020-09-01, godz. 14:24 Aleksander Woźny o przygotowaniach Niemców i wybuchu II Wojny Światowej - Bezpośrednie przygotowania Niemiec do wojny z Polską wcale nie były takie długie - powiedział historyk prof. Aleksander Woźny. » więcej 2020-08-31, godz. 15:43 Jerzy Czerwiński o porozumieniach sierpniowych i o tym jak pomóc Białorusi - Chciałem powiedzieć o pierwszej Solidarności, choć nie wszyscy to określenie akceptują, ale też po to walczyliśmy o wolność, żeby każdy mógł określać… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »
***