Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Kamil Minkner o tym, że imigracja z Ukrainy jest…
2017-04-06, 10:36 Autor: Marek Świercz

Kamil Minkner o tym, że imigracja z Ukrainy jest masowa, ale cicha, a przynajmniej dotąd taka była

Kamil Minkner o manifestacjach przeciwko emigrantom z Ukrainy
- To, że mamy ostatnio do czynienia z manifestacjami przeciwko emigrantom z Ukrainy, to nowość. Bo do tej pory byli to raczej emigranci przeźroczyści, którzy nikomu nie przeszkadzali - mówił w Loży Radiowej dr Kamil Minkner, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, zapowiadając konferencje "Nic o was bez was", poświęconą sytuacji Ukraińców w Polsce, którą organizuje OPZZ, Centrum im. Ignacego Daszyńskiego i Fundacja im. Friedricha Eberta.
Nasz gość mówi, że wystąpienia przeciwko Ukraińcom (ostatnio manifestowali przeciwko nim w Opolu działacze ONR) może dowodzić, że protest przeciwko imigrantom z Afryki Zachodniej, których praktycznie w Polsce nie ma, przestał stanowić dla radykalnych polityków polityczne paliwo i szukają nowych obiektów ataku.

- Ilu Ukraińców przyjechało do Polski? Bardzo trudno powiedzieć. Jedni mówią, że ponad 400 tysięcy, inni, że 250 tysięcy, a niektórzy twierdzą, że ponad milion. To wszystko pokazuje, jak duża może być szara strefa - mówi Minkner.

Nasz gość tłumaczy, że sytuację komplikuje fakt, że ukraińscy pracownicy często przyjeżdżają tylko na kilka miesięcy i wracają do siebie, choć w wyniku konfliktu w Donbasie coraz częściej przyjeżdżają do nas Ukraińcy z wysokimi kwalifikacjami, którzy chcą zostać albo traktują Polskę jako kraj tranzytowy. Podobnie myślą o Polsce studenci z Ukrainy.

Minkner przypomina także, że na problem Ukraińców trzeba patrzeć w kontekście skomplikowanych stosunków Polski z Federacją Rosyjską.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »