Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Grzegorz Balawajder: premier wycofując kontrasygnatę…
2024-09-09, 19:00 Autor: Ireneusz Prochera

Grzegorz Balawajder: premier wycofując kontrasygnatę pokazał, że to był tylko błąd, nie było "dealu"

O politycznej spowiedzi premiera i trudnościach opozycji – dr Grzegorz Balawajder gościem w Radiu Opole
Premier Donald Tusk przekazał, że w oparciu o skargę sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego podjąłł decyzję o uchyleniu kontrasygnaty postanowienia prezydenta Andrzeja Dudy ws. sędziego Krzysztofa Wesołowskiego. Chodzi o krytykowaną m.in. przez część środowisk prawniczych kontrasygnatę premiera pod postanowieniem prezydenta, na mocy którego sędzia Wesołowski, powołany do Izby Cywilnej SN w marcu 2022 r. (do SN wyłoniony przez KRS w procedurze zmienionej w czasach rządów PiS) - został wyznaczony na przewodniczącego zgromadzenia Izby Cywilnej SN. Pod koniec sierpnia premier Tusk stwierdził, że kontrasygnata pod tym aktem była błędem.
Politolog dr Grzegorz Balawajder ocenił w Radiu Opole, że jego zdaniem premier niejako nie miał wyjścia, będąc mocno krytykowanym przez cześć środowisk, poza tym uciął ostatecznie spekulacje, że mogło chodzić o jakąś tajną umowę z prezydentem.

Odnosząc się natomiast do przedstawionej przez ministra sprawiedliwości propozycji reformy w wymiarze sprawiedliwości, dr Balawajder ocenił, że obecny spór o sądownictwo będzie nadal trwał, bo mimo wszystko powoływanie sędziów pozostaje w gestii prezydenta, a ten będzie się upierał, że powołał wszystkich sędziów zgodnie z prawem. - Natomiast trzeba ten konflikt rozpatrywać w kategoriach politycznych. W warunkach kiedy prezydent będzie jeszcze przez ponad 300 dni blokował działania koalicji, będzie argument: "My robimy wszystko, by zmienić stan obecny. To prezydent jest tym, który stoi na przeszkodzie".

Z gościem RO rozmawialiśmy też o ostatnich sondażach poparcia dla rządu i partii politycznych oraz spekulacjach dotyczących tego, kto może stanąć do wyścigu prezydenckiego.

Zobacz także

2024-09-18, godz. 09:37 Relacja z terenów dotkniętych wielką wodą: Grodkowa, Brzegu, Lewina Brzeskiego i Dąbrowy [17.09.2024] W specjalnym wydaniu programu poświęconego dramatycznej sytuacji powodziowej na Opolszczyźnie, Burmistrz Grodkowa Miłosz Krok oraz wójt Dąbrowy Katarzyna… » więcej 2024-09-17, godz. 12:37 Kryzys powodziowy: aktualizacja sytuacji z Nysy i Brzegu oraz apel o weryfikację informacji [16.09.2024] W popołudniowym programie Radia Opole na bieżąco śledziliśmy sytuację hydrologiczną w regionie. Artur Kamiński, dyrektor Nyskiego ZOZ-u, ogłosił zakończenie… » więcej 2024-09-13, godz. 19:00 Dariusz Romanowski o Opolskim Funduszu Filmowym i ukrytych skarbach scenograficznych Opolszczyzny W popołudniowym programie gościliśmy Dariusza Romanowskiego, który podzielił się szczegółami na temat Opolskiego Funduszu Filmowego i jego roli w rozwoju… » więcej 2024-09-12, godz. 19:00 Mobbing i kształcenie dostosowane do potrzeb rynku pracy w debacie "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" Co trzeci pracownik spotkał się z przemocą psychiczną - informuje "Gazeta Wyborcza" powołując się na raport "Mobbing w środowisku pracy". Dokument został… » więcej 2024-09-11, godz. 19:00 Jakie korzyści z wejścia Polski do UE odnieśli studenci opolskich uczelni? Cykl programów na 20-lecie Polski w UE W cyklu debat pokazujących korzyści z wejścia do Unii Europejskiej pokazujemy nowe możliwości, jakie otworzyły się przed studentami opolskich uczelni. To… » więcej 2024-09-10, godz. 19:00 "To ma znaczenie także dla nas, naszego kraju i kontynentu". Stankomir Nicieja o debacie Harris-Trump Wiceprezydent USA Kamala Harris i były prezydent Donald Trump zmierzą się (11.09 o godz.03.00 czasu polskiego) w debacie telewizyjnej . To jedno z najważniejszych… » więcej 2024-09-05, godz. 19:00 Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o medianie wynagrodzeń i pomyśle zróżnicowania pensji minimalnej Czy to cała prawda o polskich wynagrodzeniach? GUS po raz pierwszy w trybie miesięcznym opublikował "urealnione" dane o średnich zarobkach. Są o jedną czwartą… » więcej 2024-09-04, godz. 19:00 W jaki sposób wejście do Unii Europejskiej odmieniło polski rynek pracy? (04.09.2024) 1 maja 2004 roku Polska wstąpiła do Unii Europejskiej. Polacy wiązali wówczas spore nadzieje z dostępem do wspólnotowego rynku pracy. Brak pracy był jednym… » więcej 2024-09-03, godz. 18:53 Rafał Bartek o priorytetach nowych władz województwa, o braku nauczycieli j. niemieckiego i sytuacji politycznej w … - Szczególnie w odniesieniu do drugiego i trzeciego elementu mamy największy wpływ i największe możliwości oddziaływania. W tym trzecim pionie mi jest najbliższa… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »