Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Grzegorz Balawajder: wynik Konfederacji największym…
2024-06-10, 22:54 Autor: Ireneusz Prochera

Grzegorz Balawajder: wynik Konfederacji największym zaskoczeniem w wyborach do PE

Grzegorz Balawajder: wynik Konfederacji największym zaskoczeniem w wyborach do PE
- Popularność Konfederacji wśród ludzi młodych może się brać z tego, że jest to pokolenie, które niespecjalnie już pamięta i docenia to, co się wydarzyło w Polsce na przestrzeni ostatnich 20 lat, kiedy weszliśmy do Unii i intensywnie skorzystaliśmy na tym. - mówił politolog Grzegorz Balawajder. Podkreślił, że młodzi ludzie często dziś nie muszą sie juz martwić o zupełnie przyziemne sprawy, wielu z nich mieszka z rodzicami i ma zaspokojone podstawowe potrzeby, szuka więc mocnych wrażeń, także w polityce.
-Dlatego, kiedy tradycyjne elity rządzące nie potrafią spełnić tych oczekiwań, słucha się populistów. - dodał politolog.
Grzegorz Balawajder podkreślił też, że i te wybory pokazały, że polska scena polityczna jest głęboko podzielone. Wskazał również na pewien mechanizm, który doprowadza do tego, że z czasem mniejsze ugrupowania są marginalizowane i wchłaniane. W tym kontekście podkreślił sytuację Trzeciej Drogi. W ocenie badacza ani PSL, ani Polska 2050 nie zdobyły trwałego poparcia, a efekt świeżości już przeminął. Jak podkreślił, może to też być efekt braku wyrazistości i niezdecydowania.
-Marszałek Hołownia hamletyzuje! - dodał dr Balawajder.

Koalicja Obywatelska wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego - wynika z pełnych danych zaprezentowanych przez Państwową Komisję Wyborczą. Ugrupowanie Donalda Tuska uzyskało 37,06 procent poparcia. Drugi wynik uzyskało Prawo i Sprawiedliwość. Formację Jarosława Kaczyńskiego poparło 36,16 procent głosujących. Trzecie miejsce uzyskała Konfederacja - 12,08 procent. Czwarte miejsce uzyskała koalicja Trzeciej Drogi - 6,91 procent, a piąte Lewica - 6,3 procent.

Frekwencja w eurowyborach wyniosła 40 i 65 setnych procent - poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza. To wynik dużo gorszy niż w przypadku wyborów parlamentarnych z października zeszłego roku, kiedy głos oddało trzech na czterech uprawnionych.
Z Grzegorzem Balawajderem rozmawia Ireneusz Prochera (10.06.2024)

Zobacz także

2024-07-18, godz. 19:00 Czy pora na sjestę? Debata Pracodawcy-Związkowcy. Wspólna sprawa (18.07) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce uregulować górną granicę temperatury, przy której można pracować. Na razie jest dolna. Czy to proste… » więcej 2024-07-17, godz. 16:54 Andrzej Latussek: stworzyliśmy pierwszy w Ukrainie związek ochotniczych straży pożarnych -W Polsce wszyscy wiedzą co to jest strażak, co robi. Na Śląsku mamy 150 lat zorganizowanego pożarnictwa. Na Ukrainie był zalążek takiego ochotnictwa strażackiego… » więcej 2024-07-16, godz. 19:15 "Co się tam w tym lesie wyprawia?" - Jacek Boczar z Nadleśnictwa Opole Lasy Państwowe wznawiają konsultacje społeczne dotyczące obszarów, na których obowiązywać będą ograniczenia w pozyskiwaniu drewna. Do 4 sierpnia każdy… » więcej 2024-07-15, godz. 15:41 Czy rząd przetrwa do kolejnych wyborów i czy PiS zmieni się w "Biało-Czerwonych"? Młoda Polityka w Radiu Opole (1… Rząd ma trudności z realizacją części swoich przedwyborczych obietnic. O ile takie projekty jak chociażby podwyższenie kwoty wolnej od podatku zostały… » więcej 2024-07-12, godz. 15:35 "Premier nam odmówił". Rafał Bartek o staraniach Śląskich Samorządowców o stanowisko wicewojewody - Chcieliśmy mieć, jako naszego reprezentanta drugiego wicewojewodę, ale spotkało się to z odmową ze strony premiera. Co mogę poniekąd zrozumieć, przyjąć… » więcej 2024-07-11, godz. 19:01 O pracy na czarno i możliwych konsekwencjach w programie Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa PIP proponuje nowe sankcje dla pracodawców zatrudniających na czarno. Obok kar finansowych, proponuje się także środki takie jak zwrot państwowych funduszy… » więcej 2024-07-10, godz. 19:00 "Chodzi o pamięć, a nie o zemstę". Barłomiej Kostrzewa o obchodach rocznicy rzezi wołyńskiej w Niemodlinie - Bardzo wielu potomków osób, które po 1945 roku przeniosły się na ziemię niemodlińską ma te doświadczenia związane z Wołyniem, z kresami południowo-wschodnimi… » więcej 2024-07-09, godz. 14:46 "Na szczycie NATO nie będzie dzielenia, raczej szukanie jedności". Grzegorz Balawajder o szczycie w Waszyngtonie i sytuacji… - Wojna w krainie uświadomiła NATO m.in. że musi posiadać zdolność do produkcji wystarczającej ilości amunicji. Dlatego spodziewałbym się po spotkaniu… » więcej 2024-07-08, godz. 19:00 "Demoralizacja partii konserwatywnej". Stankomir Nicieja o przyczynach klęski torysów w Wielkiej Brytanii - Jest cały szereg czynników, które spowodowały przegraną Konserwatystów w wyborach parlamentarnych. Najważniejsza jest demoralizacja, która wyniknęła… » więcej 2024-07-05, godz. 19:00 "Odnalezienie się po zwoleniu na rynku pracy może być niemożliwe". Dariusz Brzęczek w Radiu Opole o zwalnianych p… - Ktoś może pomyśleć, że jak zwalnianych jest 450 pracowników a czeka na rynku 500 ofert pracy to nie ma problemu. Ale to tak nie działa, bo zwalniani pracownicy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »