Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole. Popołudniówka Radia Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Wiceminister Ociepa o wizycie w USA, komisji ds…
2023-05-29, 18:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Wiceminister Ociepa o wizycie w USA, komisji ds. wpływów rosyjskich i tym, czy możliwa jest reaktywacja brygady pancernej w Opolu

Wiceminister Ociepa o wizycie w USA, komisji ds. wpływów rosyjskich i tym, czy możliwa jest reaktywacja brygady pancernej w Opolu
- To była bardzo ważna i ambitna wizyta, bo w programie były zarówno rozmowy w Pentagonie, z dwoma moimi odpowiednikami rozmawialiśmy o współpracy naukowo-technologicznej - powiedział w Radiu Opole Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej.
W ubiegłym tygodniu odbył podróż do USA.
- Pentagon i resort obrony narodowej łączą ścisłe relacje, jeśli chodzi o interoperacyjność naszych wojsk, współpracę na forum NATO, ale naszą ambicją jest, żeby ta współpraca owocowała zarówno jeśli chodzi o naukę, jak i przepływ technologii - powiedział Marcin Ociepa.

W Stanach Zjednoczonych spotkał się także z kongresmenką pochodzenia ukraińskiego, Victorią Spartz.
- Rozmawialiśmy o potrzebie kontynuacji wsparcia dla walczącej Ukrainy o nastrojach w Kongresie, jak można by było wesprzeć jeszcze jej pracę w kongresie i wysiłek dyplomatyczny naszego rządu, żeby to wsparcie było utrzymane - powiedział Marcin Ociepa.


W czasie zgromadzenia ogólnego ONZ wygłosił przemówienie na temat wysiłków na rzecz ochrony infrastruktury krytycznej.

Pytany o opinię na temat ustawy o powołaniu komisji do zbadania wpływów rosyjskich w latach 2007-2022 powiedział:
- Komisje śledcze, komisje, jak np.komisja weryfikacyjna wokół nieruchomości w Warszawie są normalnym instrumentem państwa prawa. Parlament ma prawo, ma obowiązek poważnie podchodzić do swojej pracy, tworzyć takie organy, które pozwalają nam poprzez demokratyczną kontrolę wychwytywać pewne nieprawidłowości. To nadzwyczajne instrumenty, ale kto ma to zrobić, jeśli przez lata, nie dorobiliśmy się jako państwo polskie instytucji, które by nadążały za tego typu zjawiskami - powiedział wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa.

Odniósł się także do propozycji Marcina Oszańcy, lidera PSL w województwie opolskim, aby reaktywować 5. Brygadę Pancerną "Skorpion", która kiedyś istniała w Opolu. Nazwał to pomysłem populistycznym i politycznym.

- Zgłasza to przedstawiciel ugrupowania, które likwidowało wojsko - powiedział gość Radia Opole i zaznaczył, że to nie wiarygodne. Wyjaśnił, że to sztab generalny, a nie politycy decydują o tym gdzie, jaka jednostka jest potrzebna.
- Powinniśmy rozwijać te jednostki, które już są na Opolszczyźnie. Mamy 10. Brygadę Logistyczną, elitarną jednostkę, w absolutnej czołówce. Mamy 1. Pułk Saperów w Brzegu, bataliony WOT, a od przyszłego roku brygadę WOT. Jeśli będzie z analiz planistów, sztabu generalnego, wynikać, że my akurat w tym miejscu takiej brygady potrzebujemy, to ona powstanie, ale to nie zależy od polityków - wyjaśniał poseł ziemi opolskiej i lider OdNowy.

Marcin Ociepa podziękował także Radzie Gminy Branice na nadanie mu tytułu honorowego.

Zobacz także

2023-09-20, godz. 18:01 Tomasz Ognisty o "lokalnej półce" i ukraińskim rolnictwie - Sieci handlowe oczywiście boją się tego tematu, ale my jako związek pójdziemy dalej! - w ten sposób Tomasz Ognisty, przewodniczący Solidarności Rolników… » więcej 2023-09-19, godz. 18:05 Władysław Kosiniak-Kamysz o konflikcie z Ukrainą o zboże -Niekontrolowany napływ zboża, owoców miękkich i innych produktów zachwiał bezpieczeństwem producentów czyli rolników i konsumentów. Konsumentów dlatego… » więcej 2023-09-18, godz. 14:32 Włodzimierz Skalik krytycznie o polityce imigracyjnej i raportach NIK - Okazuje się, że Konfederacja, która przestrzegała przed wieloma bardzo niebezpiecznymi zjawiskami, przed złymi decyzjami rządzących, miała racje, choć… » więcej 2023-09-18, godz. 18:15 Senator Jerzy Czerwiński o brutalizacji polityki i prognozach powyborczych - Brutalność nie daje efektów. Ludzie tym się nudzą jeśli nie usłyszą argumentów, jeśli nie usłyszą liczb, dat, faktów, po prostu odejdą od telewizorów… » więcej 2023-09-20, godz. 13:38 Jaki skutek dla rynku pracy będzie miał skandal związany z masowym wydawaniem wiz pracowniczych ludziom spoza UE? Jaki skutek dla rynku pracy będzie miał skandal związany z masowym wydawaniem wiz pracowniczych ludziom spoza UE? Kto ponosi za niego odpowiedzialność i jakie… » więcej 2023-09-13, godz. 12:03 Tomasz Pawłuszko o szczycie Trójmorza W Bukareszcie odbył się w ostatnich dniach szczyt Inicjatywy Trójmorza,któremu na miejscu przyglądał się opolski naukowiec dr Tomasz Pawłuszko z Uniwersytetu… » więcej 2023-09-15, godz. 18:30 Suma tygodnia. Magdalena Ogórek o aferze wizowej, sondażach wyborczych i pewnym spocie, który okazał się hitem in… Czy afera wizowa da paliwo wyborcze opozycji? Ile jest prawdy w doniesieniach o wielkiej skali nadużyć na tym polu? Kto wygrywa starcie programowe na miesiąc… » więcej 2023-09-14, godz. 12:24 "Spięcie" magazyn międzynarodowy (12.09.2023) W magazynie spraw międzynarodowych "Spięcie" o tym, czym żyje scena polityczna w USA, gdzie trwają polityczne przetargi o to, kto będzie w wyścigu prezydenckim… » więcej 2023-09-11, godz. 18:00 Poseł Violetta Porowska (PiS) o notowaniach i obietnicach wyborczych - Jeżeli chodzi o sondaże to oczywiście, że je śledzę, ale co do konkretnych liczb to się absolutnie nie przywiązuję. Biorę pod uwagę trendy a te są… » więcej 2023-09-11, godz. 18:25 Poseł Kostuś (PO) o wiecu D.Tuska w Opolu i wyborczym starciu - Nie ma lepszej metody uprawiania polityki, niż spotkanie z wyborcą. To spotkanie z przewodniczącym Donaldem Tuskiem było długo zapowiadane i oczekiwane… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »