Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole. Popołudniówka Radia Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Wiceminister Ociepa o wizycie w USA, komisji ds…
2023-05-29, 18:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Wiceminister Ociepa o wizycie w USA, komisji ds. wpływów rosyjskich i tym, czy możliwa jest reaktywacja brygady pancernej w Opolu

Wiceminister Ociepa o wizycie w USA, komisji ds. wpływów rosyjskich i tym, czy możliwa jest reaktywacja brygady pancernej w Opolu
- To była bardzo ważna i ambitna wizyta, bo w programie były zarówno rozmowy w Pentagonie, z dwoma moimi odpowiednikami rozmawialiśmy o współpracy naukowo-technologicznej - powiedział w Radiu Opole Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej.
W ubiegłym tygodniu odbył podróż do USA.
- Pentagon i resort obrony narodowej łączą ścisłe relacje, jeśli chodzi o interoperacyjność naszych wojsk, współpracę na forum NATO, ale naszą ambicją jest, żeby ta współpraca owocowała zarówno jeśli chodzi o naukę, jak i przepływ technologii - powiedział Marcin Ociepa.

W Stanach Zjednoczonych spotkał się także z kongresmenką pochodzenia ukraińskiego, Victorią Spartz.
- Rozmawialiśmy o potrzebie kontynuacji wsparcia dla walczącej Ukrainy o nastrojach w Kongresie, jak można by było wesprzeć jeszcze jej pracę w kongresie i wysiłek dyplomatyczny naszego rządu, żeby to wsparcie było utrzymane - powiedział Marcin Ociepa.


W czasie zgromadzenia ogólnego ONZ wygłosił przemówienie na temat wysiłków na rzecz ochrony infrastruktury krytycznej.

Pytany o opinię na temat ustawy o powołaniu komisji do zbadania wpływów rosyjskich w latach 2007-2022 powiedział:
- Komisje śledcze, komisje, jak np.komisja weryfikacyjna wokół nieruchomości w Warszawie są normalnym instrumentem państwa prawa. Parlament ma prawo, ma obowiązek poważnie podchodzić do swojej pracy, tworzyć takie organy, które pozwalają nam poprzez demokratyczną kontrolę wychwytywać pewne nieprawidłowości. To nadzwyczajne instrumenty, ale kto ma to zrobić, jeśli przez lata, nie dorobiliśmy się jako państwo polskie instytucji, które by nadążały za tego typu zjawiskami - powiedział wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa.

Odniósł się także do propozycji Marcina Oszańcy, lidera PSL w województwie opolskim, aby reaktywować 5. Brygadę Pancerną "Skorpion", która kiedyś istniała w Opolu. Nazwał to pomysłem populistycznym i politycznym.

- Zgłasza to przedstawiciel ugrupowania, które likwidowało wojsko - powiedział gość Radia Opole i zaznaczył, że to nie wiarygodne. Wyjaśnił, że to sztab generalny, a nie politycy decydują o tym gdzie, jaka jednostka jest potrzebna.
- Powinniśmy rozwijać te jednostki, które już są na Opolszczyźnie. Mamy 10. Brygadę Logistyczną, elitarną jednostkę, w absolutnej czołówce. Mamy 1. Pułk Saperów w Brzegu, bataliony WOT, a od przyszłego roku brygadę WOT. Jeśli będzie z analiz planistów, sztabu generalnego, wynikać, że my akurat w tym miejscu takiej brygady potrzebujemy, to ona powstanie, ale to nie zależy od polityków - wyjaśniał poseł ziemi opolskiej i lider OdNowy.

Marcin Ociepa podziękował także Radzie Gminy Branice na nadanie mu tytułu honorowego.

Zobacz także

2023-10-03, godz. 18:36 "Wyborczy Ring" o pomysłach na powstrzymanie zmian klimatycznych [FILM] Po raz drugi w studiu radia Opole spotkali się przedstawiciele siedmiu zarejestrowanych w woj.opolskim komitetów wyborczych, by opowiedzieć o swojej wizjiwalki… » więcej 2023-10-02, godz. 18:58 "Wyborczy Ring" o problemach i pomysłach na rozwój polskiej gospodarki [FILM] W Radiu Opole odbyła się pierwsza z serii 10 debat przedwyborczych z udziałem przedstawicieli 7 komitetów wyborczych zarejestrowanych w województwie opolskim… » więcej 2023-10-03, godz. 08:56 Suma tygodnia - 29.10.2023 W "Sumie tygodnia" rozmawiamy z red. Magdaleną Ogórek m.in. o filmie Agnieszki Holland "Zielona Granica", który wzbudza wiele kontrowersji. Publicystka odniosła… » więcej 2023-09-28, godz. 18:00 O kolejnych zmianach w prawie pracy i wyższym wynagrodzeniu minimalnym w 2024 roku Kolejne badania potwierdzają trend, który od dłuższego czasu widać "gołym okiem". Czasy jednej pracy na całe życie bezpowrotnie mijają. Kto najwięcej… » więcej 2023-09-27, godz. 18:00 Grzegorz Janiczak o tym, czy w Polsce da się powtórzyć wiedeński model mieszkaniowy Nasze studio odwiedził Grzegorz Janiczak - kandydat Lewicy w wyborach do sejmu. Naszego gościa pytaliśmy o politykę mieszkaniową ugrupowania i czy w Polsce… » więcej 2023-09-27, godz. 19:05 Jerzy Naszkiewicz o potrzebie budowy spalarni śmieci w Opolu W popołudniówce spotkaliśmy się także z wiceprezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu Jerzym Naszkiewiczem, którego… » więcej 2023-09-25, godz. 18:00 Młodzi politycy w Radiu Opole - o "aferze wizowej" i napięciach między Polską a Ukrainą (25.09.2023) W ostatnim czasie chłodniej zrobiło się nie tylko za oknami. Oziębieniu uległy też relacje polsko-ukraińskie. To reakcja Kijowa na zapowiadane między innymi… » więcej 2023-09-26, godz. 19:58 "Spięcie" magazyn międzynarodowy (26.09.2023) - To już nie jest ta sama Unia, do której wstępowaliśmy przed laty - ocenił na antenie Radia Opole dzisiejszy (26.09) gość Magazynu Międzynarodowego, europoseł… » więcej 2023-09-21, godz. 18:00 O sytuacji na rynku pracy w Europie oraz skutkach statystycznego starzenia się pracowników Kto w Europie pracuje najdłużej i dlaczego niektóre dane mogą zaskakiwać? Czym zachęcić osoby, którym przysługuje prawo przejścia na emeryturę do pozostania… » więcej 2023-09-22, godz. 19:10 Suma tygodnia. Magdalena Ogórek o konferencji lidera Koalicji Obywatelskiej Donalda Tuska pod siedzibą TVP oraz zwrocie… W komentarzu do najważniejszych wydarzeń tygodnia red. Magdalena Ogórek odniosła się do konferencji lidera Koalicji Obywatelskiej Donalda Tuska pod siedzibą… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »