Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole. Popołudniówka Radia Opole » Publicystyka w Radiu Opole » W debacie 'Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa'…
2023-05-04, 18:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

W debacie "Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa" o podejściu do pracy Pokolenia Z

W debacie "Pracodawcy - związkowcy. Wspólna sprawa" o podejściu do pracy Pokolenia Z
Kilka dni temu obchodzone było Święto Pracy w Polsce i na świecie. Dlatego w czwartkowej debacie pracodawców i związkowców rozmawialiśmy o Pokoleniu Z. To ludzie urodzeni między 1995 a 2010 rokiem, czyli ci, którzy pracują od niedawna, lub wchodzą właśnie na rynek pracy.
Ich myślenie o pracy jest zupełnie inne, niż wcześniejszych generacji. Inne do tego stopnia, że często jest niezrozumiałe, przez szefów.

"Zetki" pracują po to, żeby dobrze żyć, a nie tak jak ich starsi koledzy, którzy - można by powiedzieć - żyją po to, żeby pracować. "Zetki" nie rozumieją ośmiogodzinnego dnia pracy, uważają, że ważne jest to, co zrobią dla firmy, a nie to ile godzin w niej spędzą, ale po godzinach w pracy nie zostają.

Ważne jest dla nich, to jakie wartości wyznaje firma, jeśli nie są zgodne z ich wartościami, pracy nie podejmą. To wprawia w osłupienie niektórych szefów! Pragną również mieć poczucie sensu wykonywanej pracy i rozwoju osobistego.

Są multizadaniowi, otwarci, nie boją się nowości i zmian. Nie zależy im na stabilizacji, oczekują od pracodawcy ciekawych wyzwań, godnego wynagrodzenia, a jeśli tego nie dostaną, zmieniają pracę.

Eksperci od HR-u twierdzą, że jeśli firmy chcą pozyskiwać nowych pracowników, muszą dostosować się do pokolenia Z. Czy tak się stanie? Czy może "Zetki" dostosują się jednak do realiów rynkowych?

Nad tym zastanawiali się:
  • Grzegorz Kuliś, przedsiębiorca i reprezentant Business Centre Club
  • Grzegorz Adamczyk, związkowiec, reprezentant NSZZ Solidarności
  • Piotr Pancześnik, Kongregacja Przemysłowo-Handlowa
  • dr Artur Żurakowski, ekonomista.

Zobacz także

2023-08-29, godz. 19:00 "Spięcie" magazyn międzynarodowy (29.08.2023) Gościem programu był były dowódca Wojskowej Formacji Specjalnej GROM, gen. dyw. Roman Polko. Piotr Cywiński zapytał swojego rozmówcę o możliwe przyczyny… » więcej 2023-08-28, godz. 18:15 Arkadiusz Kożuszko o wyborczych planach i ambicjach AgroUnii oraz planowanych strajkach rolników Nasze studio odwiedził lider opolskich struktur AgroUnii, Arkadiusz Kożuszko, którego zapytaliśmy o wyborcze ambicje AgroUnii, a także szanse ugrupowania… » więcej 2023-08-28, godz. 18:00 Dr Julia Kania o szkolnych plecakach i ich wpływie na wady postawy Ostatnie dni wakacji dla wielu oznaczają gorączkowe przygotowania do nowego roku szkolnego. Jak co roku słyszymy w tym czasie o przepełnionych tornistrach… » więcej 2023-08-28, godz. 10:39 Suma tygodnia. Magdalena Ogórek o śmierci liderów Grupy Wagnera, Campusie Polska Przyszłości i procesie w trybie … Jednym z najczęściej komentowanych wydarzeń mijającego tygodnia jest śmierć liderów Grupy Wagnera. Wokół katastrofy samolotu, na pokładzie którego znajdowali… » więcej 2023-08-24, godz. 17:37 Polacy wciąż wśród najbardziej zapracowanych w Europie. Czy chorujemy z przepracowania? Według ostatnich danych, ponad połowa z nas sięga po dodatkową pracę. Średnio w ciągu roku spędzamy w pracy 1830 godzin, co daje nam 5. miejsce w Europie… » więcej 2023-08-23, godz. 18:00 Stanisław Rakoczy o listach wyborczych Trzeciej Drogi Gościem Popołudniówki Radia Opole był członek Rady Naczelnej PSL Stanisław Rakoczy, z którym rozmawialiśmy o nadchodzących wyborach parlamentarnych, a… » więcej 2023-08-23, godz. 18:00 Piotr Mielec o problemach z dojazdem do opolskich atrakcji turystycznych i regionalnej kuchni Opolszczyzny Wczoraj w porannej rozmowie poruszaliśmy kwestię trudnego dostępu do opolskich atrakcji. Osoby, które nie posiadają samochodu, wciąż mają utrudniony dostęp… » więcej 2023-08-29, godz. 10:35 "Co tam panie w polityce?" - magazyn krajowy (22.08.2023) W Magazynie Międzynarodowym Piotr Semka i Piotr Gociek zastanowili się, ile jest dziś warta pomoc zachodu dla Ukrainy. Nasi publicyści zastanawiali się też… » więcej 2023-08-21, godz. 12:59 Andrzej Rak o powrocie kursów dla niesfornych kierowców, a także o tymczasowym prawie jazdy Kierowcy ze zbyt ciężką nogą otrzymają szansę, by przypomnieć sobie zasady obowiązujące na drogach - wracają kursy organizowane w celu redukcji zgromadzonych… » więcej 2023-08-21, godz. 08:25 Suma tygodnia. Magdalena Ogórek o mariażu dwóch, do niedawna, zwaśnionych stron oraz o zasadności organizacji ref… Koalicja Obywatelska odsłoniła karty, prezentując listy wyborcze do parlamentu. Wśród kandydatów nie brakuje niespodzianek, a jedną z największych jest… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »