Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole. Popołudniówka Radia Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Wiceminister Ociepa o tym co spadło w lesie pod…
2023-04-28, 18:45 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Wiceminister Ociepa o tym co spadło w lesie pod Bydgoszczą, liberalizacji dostępu do broni i złamaniu uchwały krajobrazowej

Wiceminister Ociepa o tym co spadło w lesie pod Bydgoszczą, liberalizacji dostępu do broni i złamaniu uchwały krajobrazowej
- Trudno jest rozstrzygać z czym mamy do czynienie, jak będzie jasne to na pewno będziemy to komunikować - powiedział wiceminister obrony Marcin Ociepa, pytany o to, czym jest "niezidentyfikowany obiekt wojskowy" znaleziony w lesie 15 km od Bydgoszczy.

W środę wojskowa prokuratura wszczęła śledztwo z art 164 kodeksu karnego w sprawie sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa zdarzenia, które zagra­ża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach.
Dziennikarze ustalili, że informacja o znalezisku dotarła do służb w poniedziałek (24.04) od przypadkowej osoby, która je znalazła.

-Nie było sytuacji ataku na polskie terytorium. To możemy powiedzieć z całą pewnością. Nie byliśmy celem żadnego ataku, jeśli coś spadło w wyniku jakiejś aktywności wojskowej, co nie jest bardzo prawdopodobne ze względu na odległość, gdzie Obwód kaliningradzki a gdzie Bydgoszcz? Natomiast niech śledczy decydują, co i jak komunikować w tym zakresie - powiedział wiceminister Ociepa.

Rozmawialiśmy także o liberalizacji dostępu do broni. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę deregulacyjną, w której znalazła się poprawka liberalizująca dostęp do broni.
Policjanci, funkcjonariusze służb mundurowych oraz żołnierze, w tym z Wojsk Obrony Terytorialnej po dwóch latach służby dostaną prawo do ubiegania się o pozwolenie na broń "do celów ochrony osobistej, osób i mienia". Muszą przy tym zadeklarować "chęć wzmocnienia potencjału obronnego Rzeczypospolitej Polskiej".

- Jestem zwolennikiem bardzo ostrożnego podejścia do polityki poszerzania dostępu do broni w Polsce, choć oczekiwania społeczne idą znacznie dalej. Uważam, że należy poszerzać dostęp do infrastruktury strzeleckiej i szkoleń -powiedział Marcin Ociepa.

- Z tą liberalizacją (wpisaną do us. deregulacyjnej - red.) zgadzam się w stu procentach. Ona dotyczy ludzi, którzy na co dzień przechodzą testy psychologiczne i na co dzień mają dostęp do broni w pracy. Uważam, że rzeczą naturalną jest, że żołnierzom dajemy prawo do posiadania broni w domu.

Odniósł się także do sprawy billboardów ze swoim wizerunkiem, które pojawiły się w Opolu i są - jak mówi Marcin Ociepa - zaproszeniem na konferencję programową. Dwa z nich mają zniknąć, bo - jak informuje rzecznik ratusza - naruszają uchwałę krajobrazową.

- Traktuję to jako atak polityczny. Administracja ratusza w Opolu po raz kolejny będąc bezradna, działając na szkodę miasta w wielu kwestiach, jeśli chodzi o interes publiczny, próbuje szukać zaczepki politycznej za wszelką cenę - powiedział gość Radia Opole.

Zobacz także

2023-08-29, godz. 19:00 "Spięcie" magazyn międzynarodowy (29.08.2023) Gościem programu był były dowódca Wojskowej Formacji Specjalnej GROM, gen. dyw. Roman Polko. Piotr Cywiński zapytał swojego rozmówcę o możliwe przyczyny… » więcej 2023-08-28, godz. 18:15 Arkadiusz Kożuszko o wyborczych planach i ambicjach AgroUnii oraz planowanych strajkach rolników Nasze studio odwiedził lider opolskich struktur AgroUnii, Arkadiusz Kożuszko, którego zapytaliśmy o wyborcze ambicje AgroUnii, a także szanse ugrupowania… » więcej 2023-08-28, godz. 18:00 Dr Julia Kania o szkolnych plecakach i ich wpływie na wady postawy Ostatnie dni wakacji dla wielu oznaczają gorączkowe przygotowania do nowego roku szkolnego. Jak co roku słyszymy w tym czasie o przepełnionych tornistrach… » więcej 2023-08-28, godz. 10:39 Suma tygodnia. Magdalena Ogórek o śmierci liderów Grupy Wagnera, Campusie Polska Przyszłości i procesie w trybie … Jednym z najczęściej komentowanych wydarzeń mijającego tygodnia jest śmierć liderów Grupy Wagnera. Wokół katastrofy samolotu, na pokładzie którego znajdowali… » więcej 2023-08-24, godz. 17:37 Polacy wciąż wśród najbardziej zapracowanych w Europie. Czy chorujemy z przepracowania? Według ostatnich danych, ponad połowa z nas sięga po dodatkową pracę. Średnio w ciągu roku spędzamy w pracy 1830 godzin, co daje nam 5. miejsce w Europie… » więcej 2023-08-23, godz. 18:00 Stanisław Rakoczy o listach wyborczych Trzeciej Drogi Gościem Popołudniówki Radia Opole był członek Rady Naczelnej PSL Stanisław Rakoczy, z którym rozmawialiśmy o nadchodzących wyborach parlamentarnych, a… » więcej 2023-08-23, godz. 18:00 Piotr Mielec o problemach z dojazdem do opolskich atrakcji turystycznych i regionalnej kuchni Opolszczyzny Wczoraj w porannej rozmowie poruszaliśmy kwestię trudnego dostępu do opolskich atrakcji. Osoby, które nie posiadają samochodu, wciąż mają utrudniony dostęp… » więcej 2023-08-29, godz. 10:35 "Co tam panie w polityce?" - magazyn krajowy (22.08.2023) W Magazynie Międzynarodowym Piotr Semka i Piotr Gociek zastanowili się, ile jest dziś warta pomoc zachodu dla Ukrainy. Nasi publicyści zastanawiali się też… » więcej 2023-08-21, godz. 12:59 Andrzej Rak o powrocie kursów dla niesfornych kierowców, a także o tymczasowym prawie jazdy Kierowcy ze zbyt ciężką nogą otrzymają szansę, by przypomnieć sobie zasady obowiązujące na drogach - wracają kursy organizowane w celu redukcji zgromadzonych… » więcej 2023-08-21, godz. 08:25 Suma tygodnia. Magdalena Ogórek o mariażu dwóch, do niedawna, zwaśnionych stron oraz o zasadności organizacji ref… Koalicja Obywatelska odsłoniła karty, prezentując listy wyborcze do parlamentu. Wśród kandydatów nie brakuje niespodzianek, a jedną z największych jest… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »