Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Pracodawcy i związkowcy o tym, czy rynek pracy stabilizuje…
2023-04-06, 18:02 Autor: Daniel Klimczak

Pracodawcy i związkowcy o tym, czy rynek pracy stabilizuje się po wybuchu pandemii i wojny

Pracodawcy i związkowcy o tym, czy rynek pracy stabilizuje się po wybuchu pandemii i wojny
Tym razem zastanawialiśmy się, czy na horyzoncie widać już łagodzenie negatywnych nastrojów wywołanych pandemią koronawirusa oraz wybuchem wojny za wschodnią granicą.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości opublikowała niedawno kolejną odsłonę raportu „Rynek pracy, edukacja, kompetencje”. Wynika z niego, że aż 87% firm planuje utrzymać wysoką aktywność rekrutacyjną. Tylko 37% przedsiębiorstw jako jeden z powodów planowanych rekrutacji wskazuje potrzebę znalezienia zastępstwa dla odchodzących pracowników. Zdaniem ekspertów biorących udział w programie, nie powinniśmy jednak zbytnio ulegać optymizmowi, ponieważ trudne czasy dla gospodarki jeszcze się nie skończyły.

Zdaniem Grzegorza Kulisia z Business Centre Club, obawy związane z możliwymi redukcjami etatów ze względu na oszczędności nie są nieuzasadnione, jednak nie powinny one przeradzać się w nadmierny lęk.

- Wskazane jest spokojne, analityczne obserwowanie tego, co się dzieje na rynku. Myślę jednak, że nie do końca jeszcze odczuwamy skutki tego, idącego bardzo powoli i o różnej dynamice, ale jednak kryzysu. To, co się dzieje u zagranicznych pracodawców, w szczególności obserwując rynek Stanów Zjednoczonych czy Europy Zachodniej. Mówimy tutaj o nowych technologiach, które na pewno są dość swoistą i taką nietypową wyspą na rynku zatrudnienia, no to tam te zwolnienia idą w dziesiątkach tysięcy - powiedział.

Grzegorz Adamczyk z Solidarności zauważał, że od wybuchu pandemii obserwujemy spore nagromadzenie negatywnych zjawisk w gospodarce.

- Pandemia pokazała nam, jak łatwo jest zablokować gospodarkę poprzez panikę, poprzez zagrożenia, poprzez zerwanie łańcuchów dostaw. Kryzys, który nastąpił zaraz po pandemii, wprowadził nowe zagrożenie i trzeba patrzeć na to z dużą ostrożnością. Już są symptomy, że te wysokie stopy procentowe, że trudności na rynku zbytu pojawiają się w wielu firmach. To może stanowić dzisiaj zagrożenie dla pracowników. Stąd te sygnały z niektórych firm, że będą redukować zatrudnienie i to się rzeczywiście zaczyna powoli dziać i nic tego nie uspokaja. Do tego cały czas mamy trwający konflikt na Ukrainie. Odczuwamy perturbacje związane z bardzo wysoką inflacją i ona nie tylko działa na pracowników, na ich kieszenie, ale działa również na pracodawców, którzy widzą to spowolnienie gospodarcze, które właśnie się zaczyna - wskazał.

Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej zwracał uwagę, że do przytoczonych zagrożeń należy dodać jeszcze fakt, że pracowników w Polsce na ogół cechuje mniejsza elastyczność niż w bardziej rozwiniętych krajach zachodu.

- Polacy, w porównaniu na przykład z Amerykanami, są bardziej przywiązani do tej stabilizacji na rynku pracy. Amerykanów przerzuca się z miasta do miasta, z profesji do profesji w sposób automatyczny. Tutaj działa rzeczywiście rynek, gdzie pojawia się popyt na jakieś umiejętności, jeżeli ktoś jest w stanie je zaoferować, to on natychmiast na tym rynku się odnajduje, nie ma pustki. Nasza mentalność europejska, w porównaniu do amerykańskiej, cechuje się tym, że jesteśmy mniej mobilni, mamy mniejszą chęć do zmian czy poszukiwania szans - zauważał.

Naszych ekspertów zapytaliśmy też, czy biznes wytrzyma coraz większą presję na wzrost wynagrodzeń, a także czy widać, że po trudnych doświadczeniach zapoczątkowanych pandemią, potrafimy z większą odpowiedzialnością planować inwestycje jak i rozwój zawodowy.

Zobacz także

2024-02-26, godz. 20:00 Młoda Polityka w Radiu Opole o bronieniu kraju i budownictwie mieszkaniowym dla młodych Ukraina w drugą rocznicę rosyjskiej napaści boryka się z problemem chętnych do obrony jej granic. Gdyby napadnięta dziś została Polska, czy młodzi poszliby… » więcej 2024-02-27, godz. 19:00 Lucjan Dziumla: są sygnały chęci poprawy relacji polsko-niemieckich Debatę dotyczącą nowego otwarcia w relacjach polsko-niemieckich po minionych wyborach parlamentarnych w Polsce organizuje Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej… » więcej 2024-02-27, godz. 18:30 Bartłomiej Kostrzewa: Względy ambicjonalne nie były najważniejsze! Kandydat na burmistrza Niemodlina próbuje wrócić… - Dla mnie słowo ważniejsze od pieniędzy - zapowiedział kandydat na burmistrza Niemodlina Bartłomiej Kostrzewa, tłumacząc dlaczego kilka lat temu nie zdecydował… » więcej 2024-02-22, godz. 19:00 Czy "silversi" pomogą wypełnić lukę kompetencyjną? Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa (22.02.2024) W tym tygodniu miną 2 lata od rozpoczęcia regularnej wojny na Ukrainie. Czy uchodźcy, którzy przybyli po tych wydarzeniach do Polski już na dobre zadomowili… » więcej 2024-02-21, godz. 19:00 Mirosław Patoła: podszywają się pod nas! Bezpartyjni i Samorządowcy również idą do wyborów samorządowych Regionalny rzecznik Bezpartyjnych i Samorządowców Mirosław Patoła przyznał, że są organizacje, które próbują wykorzystać nośność hasła odwołującego… » więcej 2024-02-20, godz. 19:00 Wojciech Machelski o rozbudowie i zmianach w Opolskim Centrum Rehabilitacji w Korfantowie Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie niedawno świętowało zakończenie inwestycji wartej 35 milionów złotych. W szpitalu dobudowano nowy pawilon, a… » więcej 2024-02-20, godz. 18:30 Łukasz Smolarczyk - co dalej z protestem rolników? W popołudniowym paśmie publicystycznym wróciliśmy także do wczorajszych rozmów rolników z wojewodą. Czy poczynione ustalenia uspokoją farmerów i czy… » więcej 2024-02-19, godz. 15:07 Burmistrz Tułowic Andrzej Wesołowski powalczy o 3. kadencję Gościem popołudniowej rozmowy Radia Opole był burmistrz Tułowic Andrzej Wesołowski, który potwierdził chęć ubiegania się o kolejną kadencję. W 2018… » więcej 2024-02-19, godz. 12:58 Trzecia Droga wystawi kandydata na prezydenta Opola. Jego nazwisko poznamy na regionalnej konwencji - Waldemar Hartman… Trzecia Droga chce wystawić kandydata na prezydenta Opola. Koalicja PSL-u i Polski 2050 będzie też walczyć o fotele burmistrzów między innymi w Brzegu i… » więcej 2024-02-15, godz. 19:00 O pracy "na czarno", a także rosnącej liczbie zwolnień wystawianych przez psychiatrów - Pracodawcy, związkowcy - wspólna… Każdego roku spada liczba pracujących "na czarno". Mimo to, w 2022 roku bez jakiejkolwiek umowy pracę podejmowało prawie 350 tysięcy Polaków. Czy nadal dajemy… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »