Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole. Popołudniówka Radia Opole » Otwarty mikrofon Radia Opole (rozmowy z roku 202… » Rafał Bartek o pieniądzach na nauczanie języka…
2022-11-16, 17:10 Autor: Ireneusz Prochera

Rafał Bartek o pieniądzach na nauczanie języka niemieckiego

Rafał Bartek o pieniądzach na nauczanie języka niemieckiego
- Jestem przeciwnikiem mówienia o symetrii i asymetrii w relacjach państwowych, gdy mowa o mniejszościach. A tu dodatkowo mamy do czynienia z nieporównywalnością sytuacji, bo w Polsce mówimy o mniejszości autochtonicznej, a w Niemczech głównie mówimy o imigrantach. Różnica dotyczy też systemu edukacji, bo w Niemczech nauczycieli zatrudniają landy, a w Polsce system finansowania edukacji jest scentralizowany - mówił w programie Otwarty Mikrofon przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego Rafał Bartek, zarazem lider Mniejszości Niemieckiej. Odniósł się w ten sposób do zapowiedzi finansowania nauczania języka niemieckiego w Polsce przez Bundestag, który przeznaczył też milion euro na polskie szkolnictwo w Niemczech.
Po raz pierwszy w historii niemiecki rząd sfinansuje naukę języka polskiego w Niemczech i niemieckiego w Polsce. W budżecie Niemiec na przyszły rok znalazło się 5 mln euro na naukę języka niemieckiego jako języka mniejszości w Polsce, a także milion euro na naukę języka polskiego w Niemczech.

To z kolei odpowiedź na ograniczenie przez polski rząd finansowania nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości o 2 godziny tygodniowo.

Z kolei konsul RP w Berlinie Marcin Król napisał na Twitterze, że jego zdaniem asymetria w nakładach ponoszonych przez Polskę i Niemcy na nauczanie języków jest absolutnie nie do zaakceptowania. Podał też statystyki wg których języka niemieckiego w Polsce uczy się 2 mln uczniów, a polskiego w Niemczech - 14 tys. mimo tego, że w tym kraju mieszka 1,3 mln Polaków.

Przewodniczący Sejmiku Rafał Bartek mówił o tym, skąd bierze się ta dysproporcja oraz o pomysłach na to, jak można by to zmienić. Wskazywał też na potrzebę szukania rozwiązań akceptowanych przez obie strony.

Zobacz także

2022-12-23, godz. 17:30 Alicja Gawinek prezes Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych o prawach wolontariuszy Z prezes Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych Alicją Gawinek rozmawiamy o tym, na co powinien zwrócić uwagę wolontariusz angażując się… » więcej 2022-12-23, godz. 17:05 "Polityczny obraz tygodnia" - Magdalena Ogórek komentuje najważniejsze wydarzenia polityczne m.in. wizytę prezydenta… W tym tygodniu redaktor Magdalena Ogórek skupiła się na przyjeździe Wołodymyra Zełenskiego, prezydenta Ukrainy do Stanów Zjednoczonych. To byla bardzo ważna… » więcej 2022-12-22, godz. 17:00 Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" (22.12.2022) W debacie nasi komentatorzy dyskutowali na temat pomysłu zrównania emerytur ZUS i KRUS, a także o 4-dniowym tygodniu pracy. Coraz częściej słyszymy o sytuacjach… » więcej 2022-12-21, godz. 17:01 Z Adrianem Surowcem i Dominiką Laskowską-Mrocheń z MOPR o pieczy zastępczej Od nowego roku zmienia się wiele przepisów, w tym dotyczące pieczy zastępczej. Przykładowo, od stycznia wzrosną wynagrodzenia dla zawodowych rodzin zastępczych… » więcej 2022-12-21, godz. 17:30 Marek Pietruszka o staraniach Strzeleczek o przywrócenie praw miejskich Strzeleczki rozpoczynają starania o przywrócenie praw miejskich. To może nastąpić 1 stycznia 2024 roku. Pozyskanie praw miejskich wiąże się m.in. ze spełnieniem… » więcej 2022-12-21, godz. 11:45 „Co tam panie w polityce?” - posłuchaj komentarza Piotra Goćka W kolejnej odsłonie cyklu „Co tam panie w polityce?” Piotr Gociek skomentował najważniejsze wydarzenia polityczne, wśród nich m.in. unijne porozumienie… » więcej 2022-12-19, godz. 17:00 Tomasz Kostuś o ostatnich wydarzeniach w Sejmie W dzisiejszym "Otwartym mikrofonie" gościem był poseł Tomasz Kostuś z Platformy Obywatelskiej, z którym prowadząca powróciła do ostatnich wydarzeń w Sejmie… » więcej 2022-12-19, godz. 17:00 Violetta Porowska o ostatnich wydarzeniach w Sejmie W dzisiejszym "Otwartym mikrofonie" gościem była posłanka Violetta Porowska z Prawa i Sprawiedliwości, z którą prowadząca powróciła do ostatnich wydarzeń… » więcej 2022-12-16, godz. 17:00 Red. Magdalena Ogórek o targach wokół KPO, wecie prezydenta i... rekordowych cenach za polską sztukę - To, co się dzieje wokół polskiego KPO jest niewiarygodne! - mówi red. Magdalena Ogórek, komentując ostatnie wydarzenia związane z kwestionowaniem przez… » więcej 2022-12-16, godz. 17:45 Alicja Gawinek o świątecznym wolontariacie Prezes Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych zwróciła uwagę, że nadchodzący okres świąteczny to nadal czas wytężonej pracy dla wolontariuszy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »