Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Zbigniew Kubalańca o niedzielnym marszu opozycji…
2023-06-05, 09:16 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Zbigniew Kubalańca o niedzielnym marszu opozycji, trudnościach we wprowadzeniu e-biletu do instytucji kultury i święcie województwa

Zbigniew Kubalańca o niedzielnym marszu opozycji, trudnościach we wprowadzeniu e-biletu do instytucji kultury i święcie województwa
- Bez względu na to, czy było milion, pół miliona, czy trzysta tysięcy był to największy marsz po 1989 roku - ocenił w Porannej Rozmowie Radia Opole wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej na Opolszczyźnie Zbigniew Kubalańca mówiąc o rozbieżnych szacunkach dotyczących liczby osób na niedzielnym marszu opozycji w Warszawie.
Odniósł się także do komentarzy niektórych politologów, którzy ocenili, że Donald Tusk w przemówieniu przed marszem nie powiedział nic konkretnego.

- Ludzie nie przyjechali tam po to, żeby słuchać wielogodzinnych przemówień programowych, tylko po to, żeby wziąć udział w marszu - stwierdził gość Radia Opole. - To był marsz protestu, ludzie chcieli pokazać temu rządowi, prezydentowi, obozowi władzy czerwoną kartkę.

- Byłem na marszu widziałem całe rodziny, ludzi uśmiechniętych, wesołych, którzy poświęcili swój wolny czas i przyjechali z całej Polski, aby niedzielę poświęcić wyższej sprawie. To nie był marsz nienawiści, to był marsz miłości do Polski, ale też pokazujący niechęć do tego, co w Polsce się dzieje i zaniepokojenie, że trzecia kadencja PiS będzie tragedią dla kraju - mówił wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Zbigniew Kubalańca, odpowiadając na słowa Janusza Kowalskiego z Suwerennej Polski, który na konferencji prasowej określił marsz 4 czerwca mianem "marszu nienawiści".

Na co liczy Platforma po zorganizowaniu manifestacji w Warszawie?
- Będzie to moment przełomowy, że ludzie, którzy nie do końca wierzyli w zwycięstwo opozycji w wyborach, widząc morze ludzi, da nadzieję i siłę, że w październiku jest realna szansa odsunąć PiS od władzy - powiedział Zbigniew Kubalańca.
- Myślę, że pierwsze sondaże po tym marszu i po tym, co zrobił pan prezydent będą dla PiS-u gorzką nauczką tego, że ludzi należy szanować, doceniać i nie można w sposób arogancki podchodzić do społeczeństwa.

Odniósł się także do podpisania przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o powołaniu komisji ds. zbadania wpływów rosyjskich, a także do zaproponowanej przez niego nowelizacji. Zdaniem gościa Radia Opole nowelizacja będzie leżała w sejmowej "zamrażalce" i nie będzie poddana pod głosowanie. - To metody stalinowskie, próby wyeliminowania z życia politycznego Donalda Tuska i oponentów - ocenił.

Zbigniew Kubalańca jest także wicemarszałkiem województwa odpowiedzialnym na kulturę, a Najwyższa Izba Kontroli wskazała ostatnio, że przez dwa lata nie udało się wdrożyć wspólnego dla instytucji kultury podległych samorządowi województwa e-biletu wstępu.
Dlaczego tak się stało? Zobacz całą rozmowę!

Zobacz także

2023-10-03, godz. 08:50 Adrian Czubak o raporcie NIK na temat wydatków w czasie pandemii, konwencji PiS i kampanii wyborczej - Absolutnie nie mam sobie nic do zarzucenia - tak komentuje wyniki kontroli NIK były wojewoda opolski Adrian Czubak. Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu ujawniono… » więcej 2023-10-02, godz. 08:41 Senator Danuta Jazłowiecka o marszu opozycji i zamykaniu granic - To nie jest czas, by wybierać sobie miejsce, to jest czas, by być tam gdzie się jest najbardziej potrzebnym - tak senator Danuta Jazłowiecka (KO) tłumaczyła… » więcej 2023-09-29, godz. 08:58 Włodzimierz Skalik o ustaleniach NIK, konwencji konfederacji i Grzegorzu Braunie Gościem porannej rozmowy Radia Opole w piątek był Włodzimierz Skalik z Konfederacji, którego zapytaliśmy o niedawną konwencję organizowaną przez ugrupowanie… » więcej 2023-09-28, godz. 08:59 Violetta Porowska o kontrolach granicznych, sporze z Ukrainą i spadających cenach paliw - To, co się w tej chwili pojawia w przestrzeni publicznej; ta informacja, komunikat o tym, ze będą elastyczne kontrole, to wszystko zgodnie z kodeksem wizowym… » więcej 2023-09-27, godz. 08:47 Tomasz Siemoniak o polskich zbrojeniach i Marszu Miliona Serc - Ja się cieszę, że są pieniądze na wojsko, na obronę narodową. One są potrzebne! Ważne, żeby te pieniądze wydawać racjonalnie. Tego nie ma! Czy pieniądze… » więcej 2023-09-26, godz. 10:27 Adam Gomoła o 800+, barierze na granicy i funduszu covidowym - W sprawie 800+ jest prawie pełna zgoda. W Sejmie jako koalicja Trzecia Droga zagłosowaliśmy przeciw temu rozwiązaniu, które daje te pieniądze wszystkim… » więcej 2023-09-25, godz. 08:39 Poseł Janusz Kowalski o mniejszości niemieckiej i sytuacji w rolnictwie - Jak rozmawiam z przedstawicielami mniejszości niemieckiej, to mam przekonanie, że tam większość zagłosuje na prawicę, dlatego, że widzą, że Towarzystwo… » więcej 2023-09-22, godz. 08:44 Posłanka Marcelina Zawisza o programie lewicy -Wsparcie naszego sąsiada walczącego z agresorem jest kluczowe, także ze względu na bezpieczeństwo Polski - oceniła w Porannej Rozmowie RO posłanka Nowej… » więcej 2023-09-21, godz. 08:42 Poseł Katarzyna Czochara o wojewódzkiej konwencji Prawa i Sprawiedliwości - W kuluarach rozmawialiśmy nie tylko o polityce, bo czasem dobrze jest porozmawiać o trochę innych rzeczach. Można powiedzieć, że po tym spotkaniu mamy… » więcej 2023-09-20, godz. 09:30 Socjolog Marcin Palade o roli sondaży w kampanii wyborczej -Będzie duża brutalność tej kampanii, przede wszystkim ze strony dwóch wiodących ugrupowań. To jest gra o najwyższą stawkę. Wygrana PiS oznacza rządy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »