Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Paweł Nakonieczny o raporcie o stanie gminy Nysa…
2023-06-01, 09:15 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Paweł Nakonieczny o raporcie o stanie gminy Nysa, pomocy przedsiębiorcom i nadchodzącej sesji absolutoryjnej

Paweł Nakonieczny o stanie gminy i rozwoju Nysy
- Jedynym instrumentem, którym w tej sytuacji dysponuje gmina to jest pomoc w zakresie podatku od nieruchomości - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Paweł Nakonieczny, przewodniczący Rady Miejskiej w Nysie, pytany czy gmina ma prawne możliwości wspomóc przedsiębiorcę, którego zakład uległ spaleniu. Chodzi o fabrykę mebli w Niwnicy w gminie Nysa. Wczoraj (31.05) po południu wybuchł w fabryce pożar, firma spłonęła niemal całkowicie.
Jak powiedział gość Radia Opole gmina może podjąć decyzję o umorzeniu podatku od nieruchomości właścicielce fabryki. - Pan burmistrz będzie też rozmawiał z przedstawicielami wojewody opolskiego i Wojewódzkiego Urzędu Pracy, bo miejsca pracy zostały utracone, a ewentualna odbudowa będzie trwała bardzo długo - powiedział Paweł Nakonieczny.

Rozmawialiśmy także o stanie gminy nysa. Raport będzie prezentowany i omawiany na sesji absolutoryjnej za kilka dni. Jeśli chodzi o udzielenie absolutorium burmistrzowi za wykonanie zeszłorocznego budżetu, to niespodzianki nie będzie.

- Nie spodziewam się zaskoczenia, komisje wypowiedziały się pozytywnie o wykonaniu budżetu, komisja rewizyjna bez sprzeciwu zawnioskowała o udzielenia absolutorium. Patrząc na to, co się wydarzyło w poprzednich latach, to mamy bardzo dużą różnicę, pomiędzy tym, jak wyglądał samorząd do 2014 roku, a jak wygląda od 2015 - powiedział Paweł Nakonieczny. - Mamy jasny cel: poprawa jakości życia w Nysie, bezpieczeństwo, praca, mieszkania - dodał.

14 tys 690 podmiotów gospodarczych funkcjonowało w Nysie w 2022 roku.
- To jest dynamiczny rynek, sklepy się otwierają, zamykają, firmy rozpoczynają działalność, przenoszą ją, rozbudowują się. Mieliśmy inkubator przedsiębiorczości, który funkcjonował do ubiegłego roku pod taką nazwą, kilkanaście podmiotów zaczynało w nim swoją działalność, rozrosły się i potrzebowały innych przestrzeni. Duża część została na rynku Nyskim, podatki zostają w gminie.

Przewodniczący rady miasta zaznaczył, że mimo obniżenia progów podatkowych i podwyższenia kwoty wolnej od podatku, do kasy gminy z tytułu podatku od osób fizycznych wpłynęło dokładnie tyle samo, bo 57 mln zł w 2022 roku, co w roku 2021.
- To znaczy, że ludzie zarabiają więcej, mają więcej do swojej dyspozycji, a samorząd nie stracił wpływów, tak jak politycy, samorządowcy opozycji straszyli.

Wydatki gminy były w ubiegły roku przekroczyły budżet o 57 mln.
- Chcąc inwestować, chcąc rozwijać, trzeba patrzeć w przyszłość. Stopy procentowe zrobiły swoje, odsetki, które gmina płaci od zobowiązań są większe niż były planowane - tłumaczył dziurę budżetową przewodniczący rady.

- Najważniejsze, że ten bardzo trudny okres dla samorządów Nysa przetrwała. I covid, i wojna w Ukrainie bardzo negatywnie wpływał na samorządy i Nysa sobie w tym okresie sobie poradziła - podkreślił Paweł Nakonieczny.

Stan gminy i raport na ten temat będzie dyskutowany na sesji rady miasta 7 czerwca. W dyskusji mogą wziąć udział także mieszkańcy, ale muszą dopełnić wcześniej pewnych formalności.

Jakich?
Posłuchaj całej rozmowy!

Zobacz także

2023-09-21, godz. 08:42 Poseł Katarzyna Czochara o wojewódzkiej konwencji Prawa i Sprawiedliwości - W kuluarach rozmawialiśmy nie tylko o polityce, bo czasem dobrze jest porozmawiać o trochę innych rzeczach. Można powiedzieć, że po tym spotkaniu mamy… » więcej 2023-09-20, godz. 09:30 Socjolog Marcin Palade o roli sondaży w kampanii wyborczej -Będzie duża brutalność tej kampanii, przede wszystkim ze strony dwóch wiodących ugrupowań. To jest gra o najwyższą stawkę. Wygrana PiS oznacza rządy… » więcej 2023-09-19, godz. 08:41 Ryszard Galla o kampanii wyborczej, kryzysie zbożowym i polityce imigracyjnej -Sondaże sondażami, ale nadal liczymy na przywrócenie tego stanu, który był kiedyś, czyli dwóch mandatów dla Mniejszości - mówił Ryszard Galla, poseł… » więcej 2023-09-18, godz. 09:09 Paweł Kukiz o tym kim jest "Pan Z." i o potrzebie głębokich zmian ustrojowych Pan Z.- Z, bo nie będę go lansował - sobie zrobił lans na Kukizie i ośmiu gwiazdkach. To jest jego cały pomysł na Polskę. - mówił w Porannej Rozmowie… » więcej 2023-09-15, godz. 08:32 Sławomir Kłosowski o złotej aldze w Kanale Gliwickim i laptopach dla uczniów - Nic nie zamiatamy pod dywan. Wszystkie informacje dotyczące sytuacji w Kanale Gliwickim są dostępne między innymi w moich mediach społecznościowych - powiedział… » więcej 2023-09-14, godz. 08:44 Poseł Witold Zembaczyński (KO) o sporze z P.Kukizem i sytuacji w Kanale Gliwickim - To wielkie zwycięstwo, wielka nadzieja dla wyborców opozycji. Wygrałem z Kukizem w sądzie. Sąd rozstrzygnął, że wniosek był nietrafny formalnie, ale… » więcej 2023-09-13, godz. 08:38 Wojciech Komarzyński o embargu i rekompensatach dla opolskich rolników - Uważam, że dość ucierpieliśmy za sprawą decyzji Komisji Europejskiej po wpuszczeniu na nasz rynek zbóż z Ukrainy. Polska nie miała tutaj możliwości… » więcej 2023-09-12, godz. 08:56 Marcin Oszańca o gospodarczych pomysłach Trzeciej Drogi - Oferta socjalna jest i musi być, ale chcemy premiować tych, o których ostatnio się zapomina - tak w Porannej Rozmowie Radia Opole słowa lidera PSL tłumaczył… » więcej 2023-09-11, godz. 08:33 Dr Rafał Tkacz z KBW o rejestrowaniu list i przygotowaniach do wyborów -Na ten moment mamy siedem zarejestrowanych list, a ostatecznie możemy mieć nawet dziewięć do wyborów do sejmu, wszystko zależy od tego, jak potoczą się… » więcej 2023-09-08, godz. 08:51 Mirosław Patoła o zarejestrowaniu listy Komitetu Wyborczego Bezpartyjni Samorządowcy - Ponad 350 tys. podpisów pod listami udało się zebrać w całym kraju, w woj. opolskim to ok. 9 tys. podpisów. Trzy tygodnie mieliśmy pracowite. Wyciągnęliśmy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »