Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Wojewoda Kłosowski: Myślę, że zakaz korzystania…
2023-05-24, 09:28 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Wojewoda Kłosowski: Myślę, że zakaz korzystania ze Starorzecza Odry nie będzie przedłużony, woda się oczyszcza

Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski o stanie wód na Opolszczyźnie
- Pani minister pochwaliła szybkość działania i sprawność rozciągnięcia sieci - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski podsumowując wizytę minister klimatu i środowiska w Januszkowicach.
Anna Moskwa w poniedziałek była w okolicach śluzy, przyglądała się tam rozwiązaniom zastosowanym, kiedy ujawniono kilka tygodni temu śnięte ryby w Starorzeczu Odry. Zastosowano tam między innymi siatkę, która uniemożliwiała rybom przemieszczenie się do głównego koryta Odry.
Do końca maja obowiązuje zakaz korzystania z wód Starorzecza Odry.

- Myślę, że zakaz nie będzie przedłużony. Prawdopodobnie dzisiaj będziemy mieć raport zespołu naukowców z Żabieńca, który posłuży mi do tego, żeby upewnić się w sprawie zakazu korzystania z wód. Obecnie mamy wskazane w próbkach, że woda się oczyszcza - zaznaczył wojewoda. Zapewnił także, że jeżeli Instytut Rybactwa Śródlądowego - właściciel raportu - pozwoli, raport będzie upubliczniony.

Minister klimatu w czasie wizyty na Opolszczyźnie mówiła także o wdrażaniu planu aktywnej ochrony przed zakwitami złotej algi, a służby są w gotowości.

- Rozmawialiśmy o tym planie w Januszkowicach i w Rudzińcu, gdzie spotkaliśmy się z wojewodą śląskim. Omawialiśmy instrukcję zachowania w sytuacjach kryzysowych na Odrze. W instrukcji precyzyjnie rozpisane są momenty, w których zaczynamy współpracę - powiedział wojewoda Kłosowski.

W ubiegłym tygodniu rząd przyjął projekt ustawy o rewitalizacji odry, która mówi między innymi o powołaniu Inspekcji Wodnej w ramach struktury "Wód Polskich".

- To dodatkowa służba, która ma na celu monitorowanie dobrostanu Odrzańskiego i Kanału Gliwickiego, ale też przypatrywanie się zrzutom wód nieczystości do Odry - wyjaśnił gość Radia Opole.

Poruszyliśmy także temat rządowego dofinansowania dla samorządów na wkłady własne konieczne do skorzystania ze środków europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. To 160 mln złotych do wydania w obecnej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.

- Do 2027 roku do wydania jest w województwie ponad 4,6 mld złotych. Ta kwota 160 mln pozwoli w pełni wykorzystać wspomniane 4,6 mld złotych.

W internetowej części rozmowy wojewoda opolski wyjaśnił dlaczego powiat nyski, jako ostatni podpisuje umowę na dotowanie przewozów autobusowych.
Zobacz całą rozmowę!

Zobacz także

2023-09-11, godz. 08:33 Dr Rafał Tkacz z KBW o rejestrowaniu list i przygotowaniach do wyborów -Na ten moment mamy siedem zarejestrowanych list, a ostatecznie możemy mieć nawet dziewięć do wyborów do sejmu, wszystko zależy od tego, jak potoczą się… » więcej 2023-09-08, godz. 08:51 Mirosław Patoła o zarejestrowaniu listy Komitetu Wyborczego Bezpartyjni Samorządowcy - Ponad 350 tys. podpisów pod listami udało się zebrać w całym kraju, w woj. opolskim to ok. 9 tys. podpisów. Trzy tygodnie mieliśmy pracowite. Wyciągnęliśmy… » więcej 2023-09-07, godz. 08:35 Prof. Marcin Lorenc o starcie w wyborach do senatu, zarobkach naukowców i przyszłości mniejszych uczelni - Dostałem propozycję z zaskoczenia, bo nie spodziewałem się jej. Faktem jest, że wcześniej były prowadzone rozmowy, ale uważałem, że moja rola jest… » więcej 2023-09-06, godz. 09:19 Poseł Katarzyna Czochara o listach i obietnicach wyborczych -Jesteśmy Zjednoczoną Prawicą, stąd obecność w pierwszej szóstce listy wyborczej kandydatów spoza PiS. Uważam, że ta lista jest dobrze ułożona. Są… » więcej 2023-09-05, godz. 09:00 Piotr Woźniak o konkurencyjnym kandydacie MN, pakcie senackim i agresji w życiu politycznym - Broń Boże, to nie jest żaden atak tylko racjonalne patrzenie na sprawę: jeśli pojawia się kolejny kandydat, na którego będą głosować wyborcy nie z… » więcej 2023-09-04, godz. 09:09 Witold Zembaczyński o fundacji związanej z Pawłem Kukizem i liście wyborczej PIS w regionie Porannym gościem Radia Opole w poniedziałek był poseł Koalicji Obywatelskiej Witold Zembaczyński. Parlamentarzystę pytaliśmy o pomysły na kampanię wyborczą… » więcej 2023-09-01, godz. 08:50 Paweł Kukiz o "jedynce" na liście PiS-u, pieniądzach dla Fundacji Potrafisz Polsko i nawoływaniu do plucia w twarz - Ja będę świętować, jeśli uda się w końcu, po blisko 25 latach, uchwalić te postulaty, o które walczę - powiedział gość Radia Opole, poseł Paweł… » więcej 2023-08-31, godz. 09:07 Grzegorz Peczkis o planach powrotu do senatu, przyszłości portu w Kędzierzynie-Koźlu i reparacjach wojennych od Ni… - Jest to coś, za czym rzeczywiście można się stęsknić - tak o powrocie do polityki powiedział dzisiejszy poranny gość Radia Opole, senator PiS IX kadencji… » więcej 2023-08-30, godz. 08:47 Rafał Tkacz o zgłoszeniach do obwodowych komisji wyborczych i głosowaniu w ogólnokrajowym referendum - Do komisji wyborczej można zgłosić się samodzielnie. Zgłoszenia przyjmują urzędy gmin i my w Krajowym Biurze Wyborczym w Opolu na Piastowskiej przyjmujemy… » więcej 2023-08-29, godz. 08:51 Michał Siek o brakujących nauczycielach, zarobkach w polskich szkołach i wynikach matur - Jeśli chodzi o pełne etaty, to brakuje nam około 200 nauczycieli. To około 1 procent całości. W przypadku pozostałych wakatów, chodzi o wymiar pracy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »