Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Burmistrz Bujak: Mieliśmy osoby, którym zależało…
2023-05-23, 09:01 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Burmistrz Bujak: Mieliśmy osoby, którym zależało na wzbudzaniu paniki w związku z bakterią coli w wodzie

Piotr Bujak o skażeniu wody w Głogówku
- Przyczyna jest bardzo trudna do ustalenia, stawiamy sobie za priorytet, żeby ją znaleźć. Jedno jest pewne, nie było rozszczelnienia na sieci - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Piotr Bujak burmistrz Głogówka. W gminie od piątku woda jest nieprzydatna do spożycia, wykryto w niej bakterie coli.
- Nie było na newralgicznym odcinku sieci wodociągowej żadnej awarii, więc wykluczamy przerwanie wodociągu i dostanie się nieczystości - podkreślił burmistrz Bujak. - Bakterie coli, znajdują się w nawozach naturalnych, mieliśmy ostatnio sezon intensywnego nawożenia i intensywne opady deszczu, natomiast to jest tylko hipoteza - dodał.

Próbki wody pobierane są regularnie, ostatnio były pobrane wczoraj (22.05), wyniki badania będą znane w środę (24.05). Wtedy okaże się, czy woda jest już oczyszczona. Pojawiają się wśród mieszkańców różne hipotezy.

- Rożne teorie spiskowe, że woda nie jest skażona bakterią coli, tylko to skażenie jest poważniejsze. Mieliśmy osoby, którym zależało na wzbudzaniu paniki z powodów politycznych, chociaż ja bym szukał przyczyny w innym miejscu, ale nie chciałbym być niegrzeczny wobec tych osób, zależało im na podkreślaniu tego, jak zła jest ta sytuacja - powiedział burmistrz Głogówka w Radiu Opole.

- Sytuacja jest trudna, natomiast nie ma skażenia czynnikiem chemicznym - podkreślał.

Cały czas z powodu bakterii coli w wodzie zamknięty jest żłobek, bo małe dzieci są najbardziej podatne na zakażenie tą bakterią i konsekwencje zakażenia. Przedszkola funkcjonują we wzmożonym reżimie sanitarnym, podobnie jak szkoły. Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany.

Burmistrz Bujak podkreślił, że dostarczenie wody w beczkowozach dla ponad 6 tysięcy mieszkańców w całej gminie, było trudną misją.
- Otrzymaliśmy wydatne wsparcie od wojewody polegające na wsparciu całego procesu logistycznego. Beczek do wody pitnej nie ma na stanie i wcale nie jest oczywiste, że samorządy takie beczki posiadają. Trzeba było łańcuch dostaw zbudować od zera, przywieźć beczki i zaangażować strażaków OSP, którzy wodę mieszkańcom dostarczają.

To wszystko wiąże się z dodatkowymi kosztami dla budżetu gminy, w tej chwili (23.05) sięgają one około 40 tysięcy złotych.

W internetowej części rozmowy burmistrz Głogówka Piotr Bujak mówił o inwestycjach gminy w remont stadionu za 5.5 mln zł, budowę nowego budynku przedszkola i żłobka za 14 mln złotych, a także o pracach nad strategią gminy. Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz całą rozmowę!

Zobacz także

2023-09-11, godz. 08:33 Dr Rafał Tkacz z KBW o rejestrowaniu list i przygotowaniach do wyborów -Na ten moment mamy siedem zarejestrowanych list, a ostatecznie możemy mieć nawet dziewięć do wyborów do sejmu, wszystko zależy od tego, jak potoczą się… » więcej 2023-09-08, godz. 08:51 Mirosław Patoła o zarejestrowaniu listy Komitetu Wyborczego Bezpartyjni Samorządowcy - Ponad 350 tys. podpisów pod listami udało się zebrać w całym kraju, w woj. opolskim to ok. 9 tys. podpisów. Trzy tygodnie mieliśmy pracowite. Wyciągnęliśmy… » więcej 2023-09-07, godz. 08:35 Prof. Marcin Lorenc o starcie w wyborach do senatu, zarobkach naukowców i przyszłości mniejszych uczelni - Dostałem propozycję z zaskoczenia, bo nie spodziewałem się jej. Faktem jest, że wcześniej były prowadzone rozmowy, ale uważałem, że moja rola jest… » więcej 2023-09-06, godz. 09:19 Poseł Katarzyna Czochara o listach i obietnicach wyborczych -Jesteśmy Zjednoczoną Prawicą, stąd obecność w pierwszej szóstce listy wyborczej kandydatów spoza PiS. Uważam, że ta lista jest dobrze ułożona. Są… » więcej 2023-09-05, godz. 09:00 Piotr Woźniak o konkurencyjnym kandydacie MN, pakcie senackim i agresji w życiu politycznym - Broń Boże, to nie jest żaden atak tylko racjonalne patrzenie na sprawę: jeśli pojawia się kolejny kandydat, na którego będą głosować wyborcy nie z… » więcej 2023-09-04, godz. 09:09 Witold Zembaczyński o fundacji związanej z Pawłem Kukizem i liście wyborczej PIS w regionie Porannym gościem Radia Opole w poniedziałek był poseł Koalicji Obywatelskiej Witold Zembaczyński. Parlamentarzystę pytaliśmy o pomysły na kampanię wyborczą… » więcej 2023-09-01, godz. 08:50 Paweł Kukiz o "jedynce" na liście PiS-u, pieniądzach dla Fundacji Potrafisz Polsko i nawoływaniu do plucia w twarz - Ja będę świętować, jeśli uda się w końcu, po blisko 25 latach, uchwalić te postulaty, o które walczę - powiedział gość Radia Opole, poseł Paweł… » więcej 2023-08-31, godz. 09:07 Grzegorz Peczkis o planach powrotu do senatu, przyszłości portu w Kędzierzynie-Koźlu i reparacjach wojennych od Ni… - Jest to coś, za czym rzeczywiście można się stęsknić - tak o powrocie do polityki powiedział dzisiejszy poranny gość Radia Opole, senator PiS IX kadencji… » więcej 2023-08-30, godz. 08:47 Rafał Tkacz o zgłoszeniach do obwodowych komisji wyborczych i głosowaniu w ogólnokrajowym referendum - Do komisji wyborczej można zgłosić się samodzielnie. Zgłoszenia przyjmują urzędy gmin i my w Krajowym Biurze Wyborczym w Opolu na Piastowskiej przyjmujemy… » więcej 2023-08-29, godz. 08:51 Michał Siek o brakujących nauczycielach, zarobkach w polskich szkołach i wynikach matur - Jeśli chodzi o pełne etaty, to brakuje nam około 200 nauczycieli. To około 1 procent całości. W przypadku pozostałych wakatów, chodzi o wymiar pracy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »