Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Burmistrz Bujak: Mieliśmy osoby, którym zależało…
2023-05-23, 09:01 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Burmistrz Bujak: Mieliśmy osoby, którym zależało na wzbudzaniu paniki w związku z bakterią coli w wodzie

Piotr Bujak o skażeniu wody w Głogówku
- Przyczyna jest bardzo trudna do ustalenia, stawiamy sobie za priorytet, żeby ją znaleźć. Jedno jest pewne, nie było rozszczelnienia na sieci - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Piotr Bujak burmistrz Głogówka. W gminie od piątku woda jest nieprzydatna do spożycia, wykryto w niej bakterie coli.
- Nie było na newralgicznym odcinku sieci wodociągowej żadnej awarii, więc wykluczamy przerwanie wodociągu i dostanie się nieczystości - podkreślił burmistrz Bujak. - Bakterie coli, znajdują się w nawozach naturalnych, mieliśmy ostatnio sezon intensywnego nawożenia i intensywne opady deszczu, natomiast to jest tylko hipoteza - dodał.

Próbki wody pobierane są regularnie, ostatnio były pobrane wczoraj (22.05), wyniki badania będą znane w środę (24.05). Wtedy okaże się, czy woda jest już oczyszczona. Pojawiają się wśród mieszkańców różne hipotezy.

- Rożne teorie spiskowe, że woda nie jest skażona bakterią coli, tylko to skażenie jest poważniejsze. Mieliśmy osoby, którym zależało na wzbudzaniu paniki z powodów politycznych, chociaż ja bym szukał przyczyny w innym miejscu, ale nie chciałbym być niegrzeczny wobec tych osób, zależało im na podkreślaniu tego, jak zła jest ta sytuacja - powiedział burmistrz Głogówka w Radiu Opole.

- Sytuacja jest trudna, natomiast nie ma skażenia czynnikiem chemicznym - podkreślał.

Cały czas z powodu bakterii coli w wodzie zamknięty jest żłobek, bo małe dzieci są najbardziej podatne na zakażenie tą bakterią i konsekwencje zakażenia. Przedszkola funkcjonują we wzmożonym reżimie sanitarnym, podobnie jak szkoły. Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany.

Burmistrz Bujak podkreślił, że dostarczenie wody w beczkowozach dla ponad 6 tysięcy mieszkańców w całej gminie, było trudną misją.
- Otrzymaliśmy wydatne wsparcie od wojewody polegające na wsparciu całego procesu logistycznego. Beczek do wody pitnej nie ma na stanie i wcale nie jest oczywiste, że samorządy takie beczki posiadają. Trzeba było łańcuch dostaw zbudować od zera, przywieźć beczki i zaangażować strażaków OSP, którzy wodę mieszkańcom dostarczają.

To wszystko wiąże się z dodatkowymi kosztami dla budżetu gminy, w tej chwili (23.05) sięgają one około 40 tysięcy złotych.

W internetowej części rozmowy burmistrz Głogówka Piotr Bujak mówił o inwestycjach gminy w remont stadionu za 5.5 mln zł, budowę nowego budynku przedszkola i żłobka za 14 mln złotych, a także o pracach nad strategią gminy. Chcesz wiedzieć więcej? Zobacz całą rozmowę!

Zobacz także

2023-09-21, godz. 08:42 Poseł Katarzyna Czochara o wojewódzkiej konwencji Prawa i Sprawiedliwości - W kuluarach rozmawialiśmy nie tylko o polityce, bo czasem dobrze jest porozmawiać o trochę innych rzeczach. Można powiedzieć, że po tym spotkaniu mamy… » więcej 2023-09-20, godz. 09:30 Socjolog Marcin Palade o roli sondaży w kampanii wyborczej -Będzie duża brutalność tej kampanii, przede wszystkim ze strony dwóch wiodących ugrupowań. To jest gra o najwyższą stawkę. Wygrana PiS oznacza rządy… » więcej 2023-09-19, godz. 08:41 Ryszard Galla o kampanii wyborczej, kryzysie zbożowym i polityce imigracyjnej -Sondaże sondażami, ale nadal liczymy na przywrócenie tego stanu, który był kiedyś, czyli dwóch mandatów dla Mniejszości - mówił Ryszard Galla, poseł… » więcej 2023-09-18, godz. 09:09 Paweł Kukiz o tym kim jest "Pan Z." i o potrzebie głębokich zmian ustrojowych Pan Z.- Z, bo nie będę go lansował - sobie zrobił lans na Kukizie i ośmiu gwiazdkach. To jest jego cały pomysł na Polskę. - mówił w Porannej Rozmowie… » więcej 2023-09-15, godz. 08:32 Sławomir Kłosowski o złotej aldze w Kanale Gliwickim i laptopach dla uczniów - Nic nie zamiatamy pod dywan. Wszystkie informacje dotyczące sytuacji w Kanale Gliwickim są dostępne między innymi w moich mediach społecznościowych - powiedział… » więcej 2023-09-14, godz. 08:44 Poseł Witold Zembaczyński (KO) o sporze z P.Kukizem i sytuacji w Kanale Gliwickim - To wielkie zwycięstwo, wielka nadzieja dla wyborców opozycji. Wygrałem z Kukizem w sądzie. Sąd rozstrzygnął, że wniosek był nietrafny formalnie, ale… » więcej 2023-09-13, godz. 08:38 Wojciech Komarzyński o embargu i rekompensatach dla opolskich rolników - Uważam, że dość ucierpieliśmy za sprawą decyzji Komisji Europejskiej po wpuszczeniu na nasz rynek zbóż z Ukrainy. Polska nie miała tutaj możliwości… » więcej 2023-09-12, godz. 08:56 Marcin Oszańca o gospodarczych pomysłach Trzeciej Drogi - Oferta socjalna jest i musi być, ale chcemy premiować tych, o których ostatnio się zapomina - tak w Porannej Rozmowie Radia Opole słowa lidera PSL tłumaczył… » więcej 2023-09-11, godz. 08:33 Dr Rafał Tkacz z KBW o rejestrowaniu list i przygotowaniach do wyborów -Na ten moment mamy siedem zarejestrowanych list, a ostatecznie możemy mieć nawet dziewięć do wyborów do sejmu, wszystko zależy od tego, jak potoczą się… » więcej 2023-09-08, godz. 08:51 Mirosław Patoła o zarejestrowaniu listy Komitetu Wyborczego Bezpartyjni Samorządowcy - Ponad 350 tys. podpisów pod listami udało się zebrać w całym kraju, w woj. opolskim to ok. 9 tys. podpisów. Trzy tygodnie mieliśmy pracowite. Wyciągnęliśmy… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »