Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Posłanka Zawisza: Lewica już od roku mówi, że…
2023-05-22, 09:13 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Posłanka Zawisza: Lewica już od roku mówi, że świadczenie 500+ powinno być waloryzowane o wskaźnik inflacji

Poseł Marcelina Zawisza (Partia Razem) o 800 plus i dostępie do darmowych leków
- Lewica już od roku mówi, że to świadczenie powinno być zwaloryzowane o wskaźnik inflacji - przypomniała w Porannej Rozmowie Radia Opole Marcelina Zawisza, posłanka ziemi opolskie z Partii Razem. Tak ustosunkowała się do "licytacji" PiS i PO na wprowadzenie 800 +.
- To nie powinno zależeć od woli tego, czy innego pana, powinno być powiązane bezpośrednio ze wskaźnikiem inflacji - powiedziała posłanka Zawisza. Dodała, że patrząc na galopującą inflację i ceny w sklepach wydaje się, że 800 plus to bardzo dobry pomysł.

Posłanka skomentowała także propozycję darmowych leków dla seniorów oraz dzieci. Przypomniała, że sama składała projekt ustawy o lekach maksymalnie za 5 złotych.
- Wszystko, co znajduje się w aptece i pomaga człowiekowi wyzdrowieć, powinno mieć maksymalną cenę 5 złotych - powiedziała i dodała, że jeśli chodzi o propozycję PiS, to do końca nie są znane szczegóły, a jeśli będzie to poszerzenie, tego co dotyczy obecnie grupy 75+ na ludzi od 65-go roku życia, to program jest dziurawy.

- Nie dotyczy on wszystkich leków i każdy, kto ma seniora w rodzinie ten wie, że tak czy siak przy okienku trzeba płacić.

Marcelina Zawisza, posłanka Partii Razem porównała poziom współpłacenia za leki w Polsce z innymi krajami europejskimi.
- My współpłacimy na poziomie 65%, w Czechach to jest 36%, Niemcy 18, Francja 13, średnia europejska 29% współpłacenia za leki - mówiła w Porannej Rozmowie Radia Opole Marcelina Zawisza.

Wzięła ona udział w piątkowym (19.05) posiedzeniu "okrągłego stołu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży".

- Najpierw zorganizowaliśmy okrągły stół w sejmie, zaprosiliśmy ekspertki i ekspertów, teraz organizujemy je w regionach. To co usłyszeliśmy było porażające - powiedziała.

Posłanka wskazała, że liczba oczekujących na pierwszą wizytę u psychologa czy psychiatry nieustanie się wydłuża, nie ma dnia, żeby w ośrodku interwencji kryzysowej nie ma dnia, żeby nie dostawali informacji o próbie samobójczej z tego 30% to dzieci.

Zdaniem goszczącej w Radiu Opole konieczne jest podniesienie wynagrodzeń psychologów i psychiatrów w systemie publicznym, zmiana zarządzeń ministerstwa zdrowia, dotyczących limitów zatrudniania psychologów w ośrodkach.

Co jeszcze należy zmienić?
Dowiedz się słuchając lub oglądając całą rozmowę!

Zobacz także

2023-09-15, godz. 08:32 Sławomir Kłosowski o złotej aldze w Kanale Gliwickim i laptopach dla uczniów - Nic nie zamiatamy pod dywan. Wszystkie informacje dotyczące sytuacji w Kanale Gliwickim są dostępne między innymi w moich mediach społecznościowych - powiedział… » więcej 2023-09-14, godz. 08:44 Poseł Witold Zembaczyński (KO) o sporze z P.Kukizem i sytuacji w Kanale Gliwickim - To wielkie zwycięstwo, wielka nadzieja dla wyborców opozycji. Wygrałem z Kukizem w sądzie. Sąd rozstrzygnął, że wniosek był nietrafny formalnie, ale… » więcej 2023-09-13, godz. 08:38 Wojciech Komarzyński o embargu i rekompensatach dla opolskich rolników - Uważam, że dość ucierpieliśmy za sprawą decyzji Komisji Europejskiej po wpuszczeniu na nasz rynek zbóż z Ukrainy. Polska nie miała tutaj możliwości… » więcej 2023-09-12, godz. 08:56 Marcin Oszańca o gospodarczych pomysłach Trzeciej Drogi - Oferta socjalna jest i musi być, ale chcemy premiować tych, o których ostatnio się zapomina - tak w Porannej Rozmowie Radia Opole słowa lidera PSL tłumaczył… » więcej 2023-09-11, godz. 08:33 Dr Rafał Tkacz z KBW o rejestrowaniu list i przygotowaniach do wyborów -Na ten moment mamy siedem zarejestrowanych list, a ostatecznie możemy mieć nawet dziewięć do wyborów do sejmu, wszystko zależy od tego, jak potoczą się… » więcej 2023-09-08, godz. 08:51 Mirosław Patoła o zarejestrowaniu listy Komitetu Wyborczego Bezpartyjni Samorządowcy - Ponad 350 tys. podpisów pod listami udało się zebrać w całym kraju, w woj. opolskim to ok. 9 tys. podpisów. Trzy tygodnie mieliśmy pracowite. Wyciągnęliśmy… » więcej 2023-09-07, godz. 08:35 Prof. Marcin Lorenc o starcie w wyborach do senatu, zarobkach naukowców i przyszłości mniejszych uczelni - Dostałem propozycję z zaskoczenia, bo nie spodziewałem się jej. Faktem jest, że wcześniej były prowadzone rozmowy, ale uważałem, że moja rola jest… » więcej 2023-09-06, godz. 09:19 Poseł Katarzyna Czochara o listach i obietnicach wyborczych -Jesteśmy Zjednoczoną Prawicą, stąd obecność w pierwszej szóstce listy wyborczej kandydatów spoza PiS. Uważam, że ta lista jest dobrze ułożona. Są… » więcej 2023-09-05, godz. 09:00 Piotr Woźniak o konkurencyjnym kandydacie MN, pakcie senackim i agresji w życiu politycznym - Broń Boże, to nie jest żaden atak tylko racjonalne patrzenie na sprawę: jeśli pojawia się kolejny kandydat, na którego będą głosować wyborcy nie z… » więcej 2023-09-04, godz. 09:09 Witold Zembaczyński o fundacji związanej z Pawłem Kukizem i liście wyborczej PIS w regionie Porannym gościem Radia Opole w poniedziałek był poseł Koalicji Obywatelskiej Witold Zembaczyński. Parlamentarzystę pytaliśmy o pomysły na kampanię wyborczą… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »