Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Zbigniew Kubalańca o 800+ od czerwca: Mówimy 'sprawdzam'…
2023-05-18, 09:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Zbigniew Kubalańca o 800+ od czerwca: Mówimy "sprawdzam", jeśli PiS mówi, że się nie da, to są niekompetentni do rządzenia

Zbigniew Kubalańca o 800+ od czerwca: Mówimy "sprawdzam", jeśli PiS mówi, że się nie da, to są niekompetentni do rządzenia
- Mówimy "sprawdzam". Jeżeli PiS ma dobre intencje, to zróbmy to przed wyborami, a nie po wyborach - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Zbigniew Kubalańca, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej w regionie.
Mowa była o projekcie ustawy złożonym w sejmie przez posłów PO, która podnosi świadczenie 500+ do 800 złotych od 1 czerwca. Przypomnijmy, Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło w weekend na konwencji programowej, że jeśli wygra wybory, to będzie 800+ od stycznia przyszłego roku.

Politycy PiS mówią, że to nierealna do zrealizowania propozycja, ze względu na proces legislacyjny i Budżet Państwa, jaki ustalono na ten rok.

- Jeśli się nie da, to znaczy, że ci państwo są niekompetentni do rządzenia. Przypominam, że dało się w połowie roku przeprowadzić nagle wybory kopertowe, które kosztowały 70 mln zł, daje się przypisywać swoim kolegom setki milionów z NCBiRu, pan premier wyciąga prawie 4,5 mln zł na fundację Pawła Kukiza, żeby uprawiać korupcję polityczną, a dla polskich rodzin, dla dzieci na wakacje, nie może podnieść świadczenia - mówił wiceprzewodniczący PO w województwie opolskim.

Odniósł się także to tego, że Platforma Obywatelska była przeciwna wprowadzaniu 500+, kiedy projekt startował. Powiedział, że wszyscy politycy PO od wielu lat mówią, że świadczenie będzie zachowane, bo chociaż nie wpłynęło na demografię, to jest wliczone w budżet obywateli.

Czy jeżeli Platforma Obywatelska wygra jesienne wybory parlamentarne, wprowadzi 800+?
- Nie po to Platforma składa ten projekt, żeby zostawić go w zawieszeniu, to PiS prawdopodobnie i pani marszałek sejmu "wsadzi go do zamrażalki sejmowej" i nie podda pod głosowanie.

Zbigniew Kubalańca zapowiedział także, że jeśli wygra Zjednoczona Prawica, to KO zagłosuje za waloryzacją świadczenia do 800+. Pytany o program Platformy Obywatelskiej i o to, czy można się spodziewać w najbliższym czasie konwencji programowej partii powiedział, że Donald Tusk i Rafał Trzaskowski nieustannie odwiedzają różne miasta w całej Polsce, spotykają się z wyborcami. Wskazał także na elementy programu już ogłoszone takie jak: mieszkania 0%, babciowe, 800+, wzrost kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł.

Rozmawialiśmy także o dzisiejszym posiedzeniu Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

- Pan prezydent postanowił wziąć chłopaków za marynarki, pana generała i pana ministra i posadzić koło siebie - stwierdził. - Mamy sytuację z jednej strony bardzo zabawną, a z drugiej bardzo niebezpieczną. Od pół roku latają nad polskim niebem rakiety, balony, drony - wymieniał. Jeżeli coś wpada na terytorium polski, przelatuje pół kraju, a znajduje tą rakietę pani na koniu, to możemy mówić o państwie tekturowym - powiedział Zbigniew Kubalańca.

W internetowej części rozmowy gość Radia Opole zaprosił na święto województwa opolskiego, które odbędzie się 11 czerwca. Przez cały rok odbywają się wydarzenia związane z 25-leciem obrony województwa.

Chcesz znać szczegóły! Zobacz całą Poranną Rozmowę!

Zobacz także

2023-09-15, godz. 08:32 Sławomir Kłosowski o złotej aldze w Kanale Gliwickim i laptopach dla uczniów - Nic nie zamiatamy pod dywan. Wszystkie informacje dotyczące sytuacji w Kanale Gliwickim są dostępne między innymi w moich mediach społecznościowych - powiedział… » więcej 2023-09-14, godz. 08:44 Poseł Witold Zembaczyński (KO) o sporze z P.Kukizem i sytuacji w Kanale Gliwickim - To wielkie zwycięstwo, wielka nadzieja dla wyborców opozycji. Wygrałem z Kukizem w sądzie. Sąd rozstrzygnął, że wniosek był nietrafny formalnie, ale… » więcej 2023-09-13, godz. 08:38 Wojciech Komarzyński o embargu i rekompensatach dla opolskich rolników - Uważam, że dość ucierpieliśmy za sprawą decyzji Komisji Europejskiej po wpuszczeniu na nasz rynek zbóż z Ukrainy. Polska nie miała tutaj możliwości… » więcej 2023-09-12, godz. 08:56 Marcin Oszańca o gospodarczych pomysłach Trzeciej Drogi - Oferta socjalna jest i musi być, ale chcemy premiować tych, o których ostatnio się zapomina - tak w Porannej Rozmowie Radia Opole słowa lidera PSL tłumaczył… » więcej 2023-09-11, godz. 08:33 Dr Rafał Tkacz z KBW o rejestrowaniu list i przygotowaniach do wyborów -Na ten moment mamy siedem zarejestrowanych list, a ostatecznie możemy mieć nawet dziewięć do wyborów do sejmu, wszystko zależy od tego, jak potoczą się… » więcej 2023-09-08, godz. 08:51 Mirosław Patoła o zarejestrowaniu listy Komitetu Wyborczego Bezpartyjni Samorządowcy - Ponad 350 tys. podpisów pod listami udało się zebrać w całym kraju, w woj. opolskim to ok. 9 tys. podpisów. Trzy tygodnie mieliśmy pracowite. Wyciągnęliśmy… » więcej 2023-09-07, godz. 08:35 Prof. Marcin Lorenc o starcie w wyborach do senatu, zarobkach naukowców i przyszłości mniejszych uczelni - Dostałem propozycję z zaskoczenia, bo nie spodziewałem się jej. Faktem jest, że wcześniej były prowadzone rozmowy, ale uważałem, że moja rola jest… » więcej 2023-09-06, godz. 09:19 Poseł Katarzyna Czochara o listach i obietnicach wyborczych -Jesteśmy Zjednoczoną Prawicą, stąd obecność w pierwszej szóstce listy wyborczej kandydatów spoza PiS. Uważam, że ta lista jest dobrze ułożona. Są… » więcej 2023-09-05, godz. 09:00 Piotr Woźniak o konkurencyjnym kandydacie MN, pakcie senackim i agresji w życiu politycznym - Broń Boże, to nie jest żaden atak tylko racjonalne patrzenie na sprawę: jeśli pojawia się kolejny kandydat, na którego będą głosować wyborcy nie z… » więcej 2023-09-04, godz. 09:09 Witold Zembaczyński o fundacji związanej z Pawłem Kukizem i liście wyborczej PIS w regionie Porannym gościem Radia Opole w poniedziałek był poseł Koalicji Obywatelskiej Witold Zembaczyński. Parlamentarzystę pytaliśmy o pomysły na kampanię wyborczą… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »