Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Dr Karol Nawrocki, prezes IPN o likwidacji radzieckich…
2023-05-08, 09:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Karol Nawrocki, prezes IPN o likwidacji radzieckich pomników i 78. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej

Dr Karol Nawrocki, prezes IPN o likwidacji radzieckich pomników i 78. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej
- Z jednej strony dajemy finanse na usunięcie, ale wychodzimy też z konkretną ofertą do samorządów, proponując postawienie monumentów, pomników prawdziwych bohaterów, ofiar sowietów - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.
- Nadszedł najwyższy czas, aby pozbyć się tych reliktów komunizmu, które są pomnikami pogardy dla ofiar, a triumfu sprawców w XXI w.

W piątek, w Głubczycach zdemontowano pomnik "wdzięczności" Armii Czerwonej. To czwarty taki obiekt usunięty na Opolszczyźnie i 28. w kraju. Proces intensywnego "czyszczenia" przestrzeni publicznej z tych obiektów zaczął się w marcu 2022 roku. Zostało jeszcze 30 tego typu obiektów do usunięcia.

- Tempo jest rzeczywiście zadziwiające, zadziwia także mnie sprawność pracowników Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN. W ciągu najbliższych tygodni pięć kolejnych obiektów spotka kres. Z dziesięcioma samorządami jesteśmy w kontakcie. Większość samorządowców jest gotowa do tego, aby raz na zawsze pozbyć się tej sowieckiej propagandy - powiedział gość Porannej Rozmowy Radia Opole. Zaznaczył, że prezydent Olsztyna gotowy na to nie jest.

- Liczę na to, że za rok, dwa tych pomników w Polsce nie będzie, ale to jest tak skomplikowany proces w kontakcie z samorządami, że nie mogę tego obiecać. Mogę obiecać, że jesteśmy mocno zdeterminowani, żeby dokończyć ten proces i żadne protesty rosyjskiej ambasady, czy postępowanie komitetu śledczego Federacji Rosyjskiej, która swoje prawo skonstruowała tak, ze za kilka pomników prowadzone są wobec nas śledztwa i grozi za to do 5 lat przymusowej pracy, tego nie zmieni.

Prezes IPN podkreślił, że pierwszy demontaż radzieckiego pomnika miał miejsce na Opolszczyźnie, a w Głubczycach miało to miejsce już dwa razy dzięki społecznikom, a pomaga w tym emocja społeczna samorządowców ludzi, którzy doświadczają na co dzień reakcji społecznej.

- To wyraz uznania dla całej Opolszczyzny, że są tu patrioci ludzie, którzy mają wiedzę historyczną i są na tyle zdeterminowani, żeby informować o tym Instytut - powiedział Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki

Zobacz także

2023-09-01, godz. 08:50 Paweł Kukiz o "jedynce" na liście PiS-u, pieniądzach dla Fundacji Potrafisz Polsko i nawoływaniu do plucia w twarz - Ja będę świętować, jeśli uda się w końcu, po blisko 25 latach, uchwalić te postulaty, o które walczę - powiedział gość Radia Opole, poseł Paweł… » więcej 2023-08-31, godz. 09:07 Grzegorz Peczkis o planach powrotu do senatu, przyszłości portu w Kędzierzynie-Koźlu i reparacjach wojennych od Ni… - Jest to coś, za czym rzeczywiście można się stęsknić - tak o powrocie do polityki powiedział dzisiejszy poranny gość Radia Opole, senator PiS IX kadencji… » więcej 2023-08-30, godz. 08:47 Rafał Tkacz o zgłoszeniach do obwodowych komisji wyborczych i głosowaniu w ogólnokrajowym referendum - Do komisji wyborczej można zgłosić się samodzielnie. Zgłoszenia przyjmują urzędy gmin i my w Krajowym Biurze Wyborczym w Opolu na Piastowskiej przyjmujemy… » więcej 2023-08-29, godz. 08:51 Michał Siek o brakujących nauczycielach, zarobkach w polskich szkołach i wynikach matur - Jeśli chodzi o pełne etaty, to brakuje nam około 200 nauczycieli. To około 1 procent całości. W przypadku pozostałych wakatów, chodzi o wymiar pracy… » więcej 2023-08-24, godz. 20:01 Wojciech Dąbrowski o rynku energii elektrycznej w Polsce, a także planach wobec Elektrowni Opole - Dzisiaj ceny energii w Polsce należą do jednych z najniższych w Europie. W internecie pojawia się wiele fake newsów, że ceny w Polsce są wysokie i oczywiście… » więcej 2023-08-24, godz. 18:14 Tomasz Siemoniak o starcie w wyborach z opolskiego okręgu - Województwo opolskie jest superważne na mapie politycznej Polski i liderowanie liście tutaj jest po prostu zaszczytem - oceniał w porannej rozmowie Radia… » więcej 2023-08-24, godz. 08:48 Wojciech Jarczak o walce z nielegalnymi składowiskami odpadów i złotej aldze w Januszkowicach - Mimo, że o niektórych miejscach wiemy od lat, cały proces, czyli ustalanie właściciela, próba wyegzekwowania usunięcia tych odpadów, to procesy czasochłonne… » więcej 2023-08-22, godz. 09:03 Szymon Ogłaza o kolei regionalnej i wykluczeniu transportowym - To są ciągle te same problemy, problemy taborowe [...] Rezerwy nie mamy, dlatego że oprócz napraw okresowych, zdarzają się również wypadki. I to jest… » więcej 2023-08-21, godz. 09:09 Violetta Porowska o rozmowach z Pawłem Kukizem, pytaniach referendalnych i promocji badmintona - Opozycja nie ma programu to musi grać personaliami. My program mamy, ten program Polakom prezentowaliśmy, przez całe 8 lat realizowaliśmy swój program… » więcej 2023-08-18, godz. 09:26 Ryszard Galla gościem "Porannej Rozmowy Radia Opole" Gościem porannej rozmowy był poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. Parlamentarzystę pytaliśmy o start w nadchodzących wyborach, a także kwestię… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »