Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Dr Karol Nawrocki, prezes IPN o likwidacji radzieckich…
2023-05-08, 09:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Karol Nawrocki, prezes IPN o likwidacji radzieckich pomników i 78. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej

Dr Karol Nawrocki, prezes IPN o likwidacji radzieckich pomników i 78. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej
- Z jednej strony dajemy finanse na usunięcie, ale wychodzimy też z konkretną ofertą do samorządów, proponując postawienie monumentów, pomników prawdziwych bohaterów, ofiar sowietów - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.
- Nadszedł najwyższy czas, aby pozbyć się tych reliktów komunizmu, które są pomnikami pogardy dla ofiar, a triumfu sprawców w XXI w.

W piątek, w Głubczycach zdemontowano pomnik "wdzięczności" Armii Czerwonej. To czwarty taki obiekt usunięty na Opolszczyźnie i 28. w kraju. Proces intensywnego "czyszczenia" przestrzeni publicznej z tych obiektów zaczął się w marcu 2022 roku. Zostało jeszcze 30 tego typu obiektów do usunięcia.

- Tempo jest rzeczywiście zadziwiające, zadziwia także mnie sprawność pracowników Biura Upamiętnienia Walk i Męczeństwa IPN. W ciągu najbliższych tygodni pięć kolejnych obiektów spotka kres. Z dziesięcioma samorządami jesteśmy w kontakcie. Większość samorządowców jest gotowa do tego, aby raz na zawsze pozbyć się tej sowieckiej propagandy - powiedział gość Porannej Rozmowy Radia Opole. Zaznaczył, że prezydent Olsztyna gotowy na to nie jest.

- Liczę na to, że za rok, dwa tych pomników w Polsce nie będzie, ale to jest tak skomplikowany proces w kontakcie z samorządami, że nie mogę tego obiecać. Mogę obiecać, że jesteśmy mocno zdeterminowani, żeby dokończyć ten proces i żadne protesty rosyjskiej ambasady, czy postępowanie komitetu śledczego Federacji Rosyjskiej, która swoje prawo skonstruowała tak, ze za kilka pomników prowadzone są wobec nas śledztwa i grozi za to do 5 lat przymusowej pracy, tego nie zmieni.

Prezes IPN podkreślił, że pierwszy demontaż radzieckiego pomnika miał miejsce na Opolszczyźnie, a w Głubczycach miało to miejsce już dwa razy dzięki społecznikom, a pomaga w tym emocja społeczna samorządowców ludzi, którzy doświadczają na co dzień reakcji społecznej.

- To wyraz uznania dla całej Opolszczyzny, że są tu patrioci ludzie, którzy mają wiedzę historyczną i są na tyle zdeterminowani, żeby informować o tym Instytut - powiedział Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki

Zobacz także

2023-09-15, godz. 08:32 Sławomir Kłosowski o złotej aldze w Kanale Gliwickim i laptopach dla uczniów - Nic nie zamiatamy pod dywan. Wszystkie informacje dotyczące sytuacji w Kanale Gliwickim są dostępne między innymi w moich mediach społecznościowych - powiedział… » więcej 2023-09-14, godz. 08:44 Poseł Witold Zembaczyński (KO) o sporze z P.Kukizem i sytuacji w Kanale Gliwickim - To wielkie zwycięstwo, wielka nadzieja dla wyborców opozycji. Wygrałem z Kukizem w sądzie. Sąd rozstrzygnął, że wniosek był nietrafny formalnie, ale… » więcej 2023-09-13, godz. 08:38 Wojciech Komarzyński o embargu i rekompensatach dla opolskich rolników - Uważam, że dość ucierpieliśmy za sprawą decyzji Komisji Europejskiej po wpuszczeniu na nasz rynek zbóż z Ukrainy. Polska nie miała tutaj możliwości… » więcej 2023-09-12, godz. 08:56 Marcin Oszańca o gospodarczych pomysłach Trzeciej Drogi - Oferta socjalna jest i musi być, ale chcemy premiować tych, o których ostatnio się zapomina - tak w Porannej Rozmowie Radia Opole słowa lidera PSL tłumaczył… » więcej 2023-09-11, godz. 08:33 Dr Rafał Tkacz z KBW o rejestrowaniu list i przygotowaniach do wyborów -Na ten moment mamy siedem zarejestrowanych list, a ostatecznie możemy mieć nawet dziewięć do wyborów do sejmu, wszystko zależy od tego, jak potoczą się… » więcej 2023-09-08, godz. 08:51 Mirosław Patoła o zarejestrowaniu listy Komitetu Wyborczego Bezpartyjni Samorządowcy - Ponad 350 tys. podpisów pod listami udało się zebrać w całym kraju, w woj. opolskim to ok. 9 tys. podpisów. Trzy tygodnie mieliśmy pracowite. Wyciągnęliśmy… » więcej 2023-09-07, godz. 08:35 Prof. Marcin Lorenc o starcie w wyborach do senatu, zarobkach naukowców i przyszłości mniejszych uczelni - Dostałem propozycję z zaskoczenia, bo nie spodziewałem się jej. Faktem jest, że wcześniej były prowadzone rozmowy, ale uważałem, że moja rola jest… » więcej 2023-09-06, godz. 09:19 Poseł Katarzyna Czochara o listach i obietnicach wyborczych -Jesteśmy Zjednoczoną Prawicą, stąd obecność w pierwszej szóstce listy wyborczej kandydatów spoza PiS. Uważam, że ta lista jest dobrze ułożona. Są… » więcej 2023-09-05, godz. 09:00 Piotr Woźniak o konkurencyjnym kandydacie MN, pakcie senackim i agresji w życiu politycznym - Broń Boże, to nie jest żaden atak tylko racjonalne patrzenie na sprawę: jeśli pojawia się kolejny kandydat, na którego będą głosować wyborcy nie z… » więcej 2023-09-04, godz. 09:09 Witold Zembaczyński o fundacji związanej z Pawłem Kukizem i liście wyborczej PIS w regionie Porannym gościem Radia Opole w poniedziałek był poseł Koalicji Obywatelskiej Witold Zembaczyński. Parlamentarzystę pytaliśmy o pomysły na kampanię wyborczą… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »