Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Marcin Oszańca jedynką na opolskiej liście PL…
2023-05-05, 08:41 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Marcin Oszańca jedynką na opolskiej liście PL2050-PSL?

Marcin Oszańca o tym, że PSL i Polska 2050 ogłosiły wspólny start w wyborach do parlamentu
- Są pozytywne emocje, jest plan, jest wspólnota programowa - powiedział Marcin Oszańca lider PLS na Opolszczyźnie pytany o to, czy wspólny start ludowców z partią Szymona Hołowni, to "małżeństwo z rozsądku". W taki sposób określana jest koalicja PSL i Polski 2050 przez część komentatorów. Partie w czasie kampanii wyborczej będą miały osobne sztaby wyborcze, a w sejmie zamierzają stworzyć osobne kluby parlamentarne.
- To jest związek, który mam nadzieję, nie zakończy się po wyborach parlamentarnych, bo przed nami maraton wyborczy: wybory do Europarlamentu, wybory samorządowe - mówił gość Radia Opole.

Marcin Oszańca powiedział, że wspólna nazwa komitetu wyborczego będzie, trwają prace nad znakiem graficznym koalicji PL2050-PSL.
- Sztaby wyborcze partii będą osobne, natomiast będzie jeszcze jeden centralny, który będzie zawiadywał całą koalicją. Jeśli chodzi o kluby parlamentarne, to proszę spojrzeć jak wyglądają z koalicje, gdy ich podmioty nie posiadają własnego klubu w parlamencie - powiedział Marcin Oszańca.

Wskazał na Suwerenną Polskę, która jego zdaniem teraz się "rozpycha" i to co stało się z Porozumieniem, oraz Nowoczesną, Zielonych, którzy są w klubie Koalicji Obywatelskiej zdominowanym przez Platformę Obywatelską.

- Na podmiotowości ludowcom bardzo zależy, na tym żebyśmy mieli podmiotowość po wyborach, na to stawialiśmy. Takie samo było patrzenie kolegów z Polski 2050.
Partie w umowie koalicyjnej podzieliły się miejscami na listach wyborczych po połowie. Również pierwszymi miejscami na tych listach.

Gość Radia Opole powiedział, że od tygodnia trwają rozmowy o tym, w którym okręgu na pierwszym miejscu listy będzie przedstawiciel której partii.

- Będzie analiza danego regionu, potencjału danej partii i jej kandydatów. Ostatnie sondaże pokazują nam około 8 % (w woj. opolskim), badana jest także rozpoznawalność potencjalnych kandydatów i myślę, że duże szanse ma Polskie Stronnictwo Ludowe, na to, żeby "lokomotywa listy" była z naszego ugrupowania - powiedział przewodniczący PLS na Opolszczyźnie. Dopytywany, czy w takim razie przewodniczący partii w regionie będzie na pierwszym miejscu listy powiedział: - Przewodniczący partii w regionie musi wziąć odpowiedzialność za losy partii.

Jeśli chodzi o senat, to gość Radia Opole powiedział, że jest ogromna szansa, żeby kandydatem w okręgu 51 był członek PLS. - Czy do tego dojdzie, to potrzebujemy jeszcze dwóch, trzech tygodni, bo pakt senacki jest daleko posunięty, ale jeszcze nie dopięty. Ale jeśli koledzy stwierdzą, że kandydat będzie z innego ugrupowania to się na to zgodzimy - zaznaczył.

Zobacz także

2023-09-15, godz. 08:32 Sławomir Kłosowski o złotej aldze w Kanale Gliwickim i laptopach dla uczniów - Nic nie zamiatamy pod dywan. Wszystkie informacje dotyczące sytuacji w Kanale Gliwickim są dostępne między innymi w moich mediach społecznościowych - powiedział… » więcej 2023-09-14, godz. 08:44 Poseł Witold Zembaczyński (KO) o sporze z P.Kukizem i sytuacji w Kanale Gliwickim - To wielkie zwycięstwo, wielka nadzieja dla wyborców opozycji. Wygrałem z Kukizem w sądzie. Sąd rozstrzygnął, że wniosek był nietrafny formalnie, ale… » więcej 2023-09-13, godz. 08:38 Wojciech Komarzyński o embargu i rekompensatach dla opolskich rolników - Uważam, że dość ucierpieliśmy za sprawą decyzji Komisji Europejskiej po wpuszczeniu na nasz rynek zbóż z Ukrainy. Polska nie miała tutaj możliwości… » więcej 2023-09-12, godz. 08:56 Marcin Oszańca o gospodarczych pomysłach Trzeciej Drogi - Oferta socjalna jest i musi być, ale chcemy premiować tych, o których ostatnio się zapomina - tak w Porannej Rozmowie Radia Opole słowa lidera PSL tłumaczył… » więcej 2023-09-11, godz. 08:33 Dr Rafał Tkacz z KBW o rejestrowaniu list i przygotowaniach do wyborów -Na ten moment mamy siedem zarejestrowanych list, a ostatecznie możemy mieć nawet dziewięć do wyborów do sejmu, wszystko zależy od tego, jak potoczą się… » więcej 2023-09-08, godz. 08:51 Mirosław Patoła o zarejestrowaniu listy Komitetu Wyborczego Bezpartyjni Samorządowcy - Ponad 350 tys. podpisów pod listami udało się zebrać w całym kraju, w woj. opolskim to ok. 9 tys. podpisów. Trzy tygodnie mieliśmy pracowite. Wyciągnęliśmy… » więcej 2023-09-07, godz. 08:35 Prof. Marcin Lorenc o starcie w wyborach do senatu, zarobkach naukowców i przyszłości mniejszych uczelni - Dostałem propozycję z zaskoczenia, bo nie spodziewałem się jej. Faktem jest, że wcześniej były prowadzone rozmowy, ale uważałem, że moja rola jest… » więcej 2023-09-06, godz. 09:19 Poseł Katarzyna Czochara o listach i obietnicach wyborczych -Jesteśmy Zjednoczoną Prawicą, stąd obecność w pierwszej szóstce listy wyborczej kandydatów spoza PiS. Uważam, że ta lista jest dobrze ułożona. Są… » więcej 2023-09-05, godz. 09:00 Piotr Woźniak o konkurencyjnym kandydacie MN, pakcie senackim i agresji w życiu politycznym - Broń Boże, to nie jest żaden atak tylko racjonalne patrzenie na sprawę: jeśli pojawia się kolejny kandydat, na którego będą głosować wyborcy nie z… » więcej 2023-09-04, godz. 09:09 Witold Zembaczyński o fundacji związanej z Pawłem Kukizem i liście wyborczej PIS w regionie Porannym gościem Radia Opole w poniedziałek był poseł Koalicji Obywatelskiej Witold Zembaczyński. Parlamentarzystę pytaliśmy o pomysły na kampanię wyborczą… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »