22.04 uruchomiono kolejny nabór wniosków o dofinansowanie ekologicznych rozwiązań w domach. Co należy zrobić, aby móc otrzymać 58 tys z programu?
- Założyć mikroinstalację fotowoltaiczną, założyć gruntową pompę ciepła, magazyn energii elektrycznej , system zarządzania energią i kolektory słoneczne na ciepłą wodę użytkową - wyliczał gość Radia Opole.
Można się także starać na poszczególne wymienione wyżej elementy. Mogą to zrobić ci, którzy już mają je zainstalowane w domu i rozliczają się w systemie net-billingu.
- Jest więc inaczej niż w "Czystym powietrzu" gdzie najpierw składamy wniosek, potem realizujemy inwestycję, a potem wnioskujemy o płatność. Tutaj składamy jeden wniosek. Musimy wszystko zrealizować, zapłacić za to, a potem wystąpić z wnioskiem o dotację i czekać na wypłatę - wyjaśnił wiceprezes Naszkiewicz.
Nabór - co ważne - prowadzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wnioski trzeba więc składać do tej warszawskiej instytucji, a nie w Opolu.
Wnioskuje się drogą elektroniczną, poprzez wypełnienie formularza. Jak mówi wiceprezes Naszkiewicz trwa to od 5 do 10 minut i nie trzeba korzystać w pomocy firm, które na wypełnianiu wniosków zarabiają.
Gość Radia Opole zaznaczył, że WFOŚiGW w Opolu pomaga wnioski wypełnić, robi to za darmo. W siedzibie funduszu w Opolu są także stanowiska komputerowe, przygotowane dla tych, którzy nie dysponują komputerem, a chcą wniosek samodzielnie złożyć.
Jakie są zasady piątej edycji programu Mój Prąd?
Posłuchaj całej rozmowy!