Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Wojewoda Kłosowski: o ukraińskim zbożu na Opolszczyźnie…
2023-04-27, 08:33 Autor: Aneta Skomorwska-Kobza

Wojewoda Kłosowski: o ukraińskim zbożu na Opolszczyźnie i pokazach lotniczych 3-go maja

Wojewoda Opolski Sławomir Kłosowski zaprasza na majówkowe uroczystości w regionie
- To jest rzucanie nieuzasadnionych oskarżeń - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. Odniósł się w ten sposób do słów przedstawicielki Agrounii, która w środowym popołudniowym programie powiedziała, że: "Pisowscy dygnitarze wymyślili sobie taki plan, bo chcieli zarobić". Chodziło o sprawę ukraińskiego zboża, które miało tranzytem przejechać przez Polskę, a - jak ujawniły media - zostało w kraju kupione przez polskie firmy, także przez te powiązane z przedstawicielami obozu władzy.
Agrounia domaga się przywrócenia ceł na ukraińskie zboże. Jak powiedział gość Radia Opole trwają starania w tym zakresie z Unią, bo to była decyzja Komisji Europejskiej.
- Rozmawiamy z Komisją Europejską o przywróceniu ceł, które zostały zniesione po wybuchy wojny w kwietniu 2022 roku. Jeszcze pan premier Kowalczyk takie rozmowy prowadził zaraz po tym, jak objął stanowisko ministra. KE nie przyjmuje argumentów Polski - powiedział wojewoda Opolski.
- Rozmowy są trudne, bo KE zastanawia się, czy nie wydłużyć obowiązywania handlu bezcłowego z Ukrainą. Dlatego rząd polski wprowadził ten zakaz sprowadzania artykułów rolno-spożywczych. To ostra gra, gra po bandzie, ale dla ratowania polskiego rolnictwa.

Wojewoda pomorski pokazał listę firm, które skupowały zboże ukraińskie, czy wojewoda opolski także upubliczni taką listę?
- Myślę, że tak - zapowiedział Sławomir Kłosowski. - To nie jest żadna tajemnica. Tylko, że u nas z tranzytem zboża było inaczej - zaznaczył wojewoda.

Jak powiedział w Radiu Opole, 3 miesiące temu zorganizował spotkanie przedstawicieli Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Inspekcji Transportu Drogowego, Krajowej Administracji Skarbowej. - Tak, żebyśmy dzięki ITD, przy współpracy z KAS mieli wiedzę, co wjeżdża na teren województwa. Tak było, że ITD takie transporty miało na oku, było to monitorowane.

Wojewoda opolski zaznaczył, że wie, że firmy, osoby, które planowały niecny proceder, wiedząc o tym, że mogą byś skontrolowane zaniechały swoich planów.
Dodał, że na Opolszczyźnie są firmy, które kupowały zboże z Ukrainy, ale w ramach kontraktów, które zawarły jeszcze przed wybuchem wojny.

Rozmawialiśmy także o tym, jak będą wyglądały obchody Narodowego Święta Konstytucji Trzeciego Maja.

Po raz pierwszy nad Opolem będą pokazy lotnicze grypy akrobacyjnej "Żelazny".
- Od godziny 12.00 do godziny 12.20 będzie kilka przelotów nad placem Wolności - zapowiedział wojewoda Kłosowski. Będzie można samoloty zobaczyć także z innych miejsc, bo one będą robiły nawrót w kierunku mniej więcej na wysokości ul. Budowlanych, Zakrzowa. Nad placem Wolności będą latały na wysokości około 150-250 metrów, to będzie zależeć od pułapu chmur. Będą samoloty wypuszczały dym biało-czerwony, będzie spiker, który będzie przyjmował od nich meldunki. To pierwszy tego typu reprezentacyjny przelot - podkreślał gość Porannej Rozmowy Radia Opole.

Będzie także część oficjalna, na przed pomnikiem "Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego", a po południu na wyspie Bolko będą pokazy grupy antyterrorystycznej policji, będą strażacy,jednostka ratownictwa wodnego, będą najnowocześniejsze karetki pogotowia być może śmigłowiec LPR.

Znana jest już także agenda obchodów Święta Flagi i rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego. Jak będą wyglądały?

Posłuchaj całej rozmowy!!

Zobacz także

2023-09-01, godz. 08:50 Paweł Kukiz o "jedynce" na liście PiS-u, pieniądzach dla Fundacji Potrafisz Polsko i nawoływaniu do plucia w twarz - Ja będę świętować, jeśli uda się w końcu, po blisko 25 latach, uchwalić te postulaty, o które walczę - powiedział gość Radia Opole, poseł Paweł… » więcej 2023-08-31, godz. 09:07 Grzegorz Peczkis o planach powrotu do senatu, przyszłości portu w Kędzierzynie-Koźlu i reparacjach wojennych od Ni… - Jest to coś, za czym rzeczywiście można się stęsknić - tak o powrocie do polityki powiedział dzisiejszy poranny gość Radia Opole, senator PiS IX kadencji… » więcej 2023-08-30, godz. 08:47 Rafał Tkacz o zgłoszeniach do obwodowych komisji wyborczych i głosowaniu w ogólnokrajowym referendum - Do komisji wyborczej można zgłosić się samodzielnie. Zgłoszenia przyjmują urzędy gmin i my w Krajowym Biurze Wyborczym w Opolu na Piastowskiej przyjmujemy… » więcej 2023-08-29, godz. 08:51 Michał Siek o brakujących nauczycielach, zarobkach w polskich szkołach i wynikach matur - Jeśli chodzi o pełne etaty, to brakuje nam około 200 nauczycieli. To około 1 procent całości. W przypadku pozostałych wakatów, chodzi o wymiar pracy… » więcej 2023-08-24, godz. 20:01 Wojciech Dąbrowski o rynku energii elektrycznej w Polsce, a także planach wobec Elektrowni Opole - Dzisiaj ceny energii w Polsce należą do jednych z najniższych w Europie. W internecie pojawia się wiele fake newsów, że ceny w Polsce są wysokie i oczywiście… » więcej 2023-08-24, godz. 18:14 Tomasz Siemoniak o starcie w wyborach z opolskiego okręgu - Województwo opolskie jest superważne na mapie politycznej Polski i liderowanie liście tutaj jest po prostu zaszczytem - oceniał w porannej rozmowie Radia… » więcej 2023-08-24, godz. 08:48 Wojciech Jarczak o walce z nielegalnymi składowiskami odpadów i złotej aldze w Januszkowicach - Mimo, że o niektórych miejscach wiemy od lat, cały proces, czyli ustalanie właściciela, próba wyegzekwowania usunięcia tych odpadów, to procesy czasochłonne… » więcej 2023-08-22, godz. 09:03 Szymon Ogłaza o kolei regionalnej i wykluczeniu transportowym - To są ciągle te same problemy, problemy taborowe [...] Rezerwy nie mamy, dlatego że oprócz napraw okresowych, zdarzają się również wypadki. I to jest… » więcej 2023-08-21, godz. 09:09 Violetta Porowska o rozmowach z Pawłem Kukizem, pytaniach referendalnych i promocji badmintona - Opozycja nie ma programu to musi grać personaliami. My program mamy, ten program Polakom prezentowaliśmy, przez całe 8 lat realizowaliśmy swój program… » więcej 2023-08-18, godz. 09:26 Ryszard Galla gościem "Porannej Rozmowy Radia Opole" Gościem porannej rozmowy był poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. Parlamentarzystę pytaliśmy o start w nadchodzących wyborach, a także kwestię… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »