Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Zbigniew Kubalańca: Lista gotowa, rozmowy o miejscach…
2023-04-19, 09:14 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Zbigniew Kubalańca: Lista gotowa, rozmowy o miejscach nie było. Kandydaci powiedzieli: "wpisz mnie gdzie chcesz"

Zbigniew Kubalańca, z Platformy Obywatelskiej o liście kandydatów z województwa opolskiego
- Lista Koalicji Obywatelskiej jest gotowa w 99 procentach - powiedział wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej na Opolszczyźnie Zbigniew Kubalańca. W województwie opolskim Platforma do wyborów pójdzie wspólnie z Nowoczesną, Zielonymi, Inicjatywą Polską.
Gość Radia Opole powiedział, że lista została ułożona inaczej niż do tej pory.

- Zazwyczaj, a w Platformie jestem od 20 lat, wszyscy się bili o pierwszą piątkę, ewentualnie ostatnie miejsce, a środki, to były takie "zapchajdizury". Sytuacja została odwrócona, po pierwsze będzie bardzo mocny parytet, czyli tak zwany suwak, połowa listy to kobiety, połowa to mężczyźni. Każdy z kandydatów, który zgodził się kandydować nie rozmawiał z przewodniczącym o miejscu na liście. Powiedzieli "wpisz mnie gdzie chcesz" - zaznaczył wiceprzewodniczący Kubalańca.

Jeśli chodzi o kolejność na liście, to będą rozmowy przewodniczącego Tuska z przewodniczącym regionu.

- Do końca kwietnia, na początku maja taka rozmowa zostanie przeprowadzona ze wszystkim szefami regionów. Natomiast dzisiaj, każdy bez względu na to, czy jest parlamentarzystą, czy działaczem społecznym powiedział, że chce kandydować z listy Koalicji Obywatelskiej, a miejsce jest sprawą drugorzędną - mówił wiceprzewodniczący Kubalańca. - Nie ma takiej sytuacji, jak było kiedyś, że ktoś powiedział, "jak nie będę w pierwszej piątce, to nie wystartuję".

Gość Radia Opole powiedział, że chyba pierwszy raz lista będzie tak silna. Będą na niej nie tylko politycy, ale też przedstawiciele kultury, samorządów, którzy swoją pracą, przez wiele lat zdobywali zaufanie.

Pewnym jest, że kandydować do Sejmu będą obecni posłowie: Rajmund Miller, Ryszard Wilczyński, Tomasz Kostuś i Witold Zembaczyński (Nowoczesna).

- Do Senatu, w związku z tym, że nasze województwo ma trzy okręgi wyborcze w wyborach do senatu, urzędujący senatorowie, mają w miarę pewną pozycję w "pakcie senackim", czyli Danuta Jazłowiecka i Beniamin Godyla.

Zbigniew Kubalańca potwierdził na antenie Radia Opole, że ani on, ani Andrzej Buła, przewodniczący PO na Opolszczyźnie, nie będą kandydować w wyborach parlamentarnych.

Samorządowcy skupieni w ruchu "Tak dla Polski" nie znajdą się na opolskiej liście kandydatów Koalicji Obywatelskiej.

- Sytuacja na Opolszczyźnie jest trudna. Ruch Tak dla Polski jest w permanentnym konflikcie z Platformą Obywatelską, atakuje marszałka Bułę (red. przewodniczący PO w woj. opolskim) więc dziwne, żeby startowały z naszej listy osoby, które nas atakowały, a potem mają w jednym teamie zdobywać głosy. To po prostu nie wyjdzie - powiedział Kubalańca.

Gość Radia Opole skomentował także włączenie się do kampanii wyborczej Rafała Trzaskowskiego, a w internetowej części rozmowy zapowiedziane na piątek przywrócenie tranzytu ukraińskich produktów rolnych.

Zobacz także

2023-08-18, godz. 09:26 Ryszard Galla gościem "Porannej Rozmowy Radia Opole" Gościem porannej rozmowy był poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. Parlamentarzystę pytaliśmy o start w nadchodzących wyborach, a także kwestię… » więcej 2023-08-17, godz. 08:48 Anna Sułek o wyborczych ambicjach Konfederacji i pomysłach na tańsze mieszkania - Na ten moment nie piszemy żadnych scenariuszy i nie trwają rozmowy na ten temat - tak o ewentualnych powyborczych sojuszach Konfederacji powiedziała dziś… » więcej 2023-08-16, godz. 09:15 Marcelina Zawisza o referendum, wyborczych aspiracjach Lewicy i dotychczasowej działalności w sejmie - Uważamy, że jesli organizować referendum, to nie w dniu wyborów, ponieważ w ten sposób Prawo i Sprawiedliwość próbuje obchodzić limity finansowania… » więcej 2023-08-14, godz. 08:50 Szymon Oparowski o manewrach grup ratowniczych i szkoleniu psów poszukiwawczych - To ma na celu przede wszystkim wymianę doświadczeń związanych ze szkoleniem psów. Kiedy mówimy, że jakaś osoba zaginęła, to idziemy po prostu w las… » więcej 2023-08-11, godz. 08:50 Janusz Kowalski o LGBT w szkołach, nowej gazecie i... internetowych memach - W województwie opolskim powinniśmy mieć bardzo dobrych posłów. Drużyna Zjednoczonej Prawicy akurat jest silna, ale Platforma Obywatelska to jest kompletny… » więcej 2023-08-10, godz. 09:06 Katarzyna Czochara o układaniu list wyborczych i kontroli wyborów przez obywateli - Jeśli chodzi o listy, kształt tych list, to zawsze takimi sprawami zajmuje się kierownictwo partii i kierownictwo partii też prezentuje poszczególnych kandydatów… » więcej 2023-08-09, godz. 09:45 Andrzej Buła o wyborach parlamentarnych, pieniądzach dla regionu i Europejskiej Inicjatywie Społecznej Marszałek regionu Andrzej Buła nie wystartuje w wyborach parlamentarnych. Gość porannej rozmowy Radia Opole zdementował w środę (09.08) informacje o swojej… » więcej 2023-08-08, godz. 08:38 Sławomir Kłosowski o piknikach promujących program Rodzina 800 Plus, nadchodzących wyborach parlamentarnych i likwidacji… - Ja oczywiście byłem pytany o to, czy ewentualnie brałbym pod uwagę kandydowanie. Jak zawsze w mojej partii powiedziałem, że jestem do dyspozycji pana prezesa… » więcej 2023-08-02, godz. 10:40 Artur Tomasik o odrodzeniu branży lotniczej po pandemii i inwestycjach na lotnisku Katowice-Pyrzowice - Zapowiada się bardzo dobry rok. Już w ubiegłym mieliśmy poziom obsługi pasażerów zbliżony do tego najlepszego 2019 roku. W tym planujemy znacznie powyżej… » więcej 2023-08-03, godz. 08:56 Tomasz Kostuś o możliwym rozłamie w Trzeciej drodze i bezpieczeństwie militarnym Polski - Platforma Obywatelska jest dla wszystkich tych, którzy chcą powrotu do normalności. Platforma Obywatelska jest dla wszystkich tych, którzy chcą Polski europejskiej… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »