Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Dawid Rusak z PIP o pracy zdalnej
2023-04-13, 08:42 Autor: Ireneusz Prochera

Dawid Rusak z PIP o pracy zdalnej

Dawid Rusak z Państwowej Inspekcji Pracy o pracy zdalnej
- Pracownik wykonujący pracę zdalna musi mieć świadomość, że kontroli może zostać poddany również w miejscu zamieszkania i wykonywania pracy. Oczywiście na zasadach określonych z pracodawcą - mówił nadinspektor pracy Dawid Rusak z Państwowej Inspekcji Pracy w Opolu. 7 kwietnia weszły w życie zmiany w Kodeksie Pracy regulujące pracę zdalną.
Dawid Rusak dodał też, że jeśli ma się odbyć kontrola przez pracodawcę, to tylko przy uszanowaniu miru domowego pracownika. Często może to być kontrola zdalna, poprzez sprawdzenie choćby, o której godzinie pracownik logował się do komputera.

Zgodnie z nowymi przepisami, praca zdalna będzie mogła być uzgodniona przy zawieraniu umowy o pracę albo w trakcie zatrudnienia w formie zmiany warunków umowy o pracę. Zgodnie z nowelizacją przepisów, pracodawca jest też zobowiązany do dopłaty do pracy zdalnej - może to być ekwiwalent lub ryczałt, który będzie odpowiadał przewidywanym kosztom ponoszonym przez pracownika.

Jak przypomniał Dawid Rusak, nowelizacja wprowadza też możliwość tak zwanej okazjonalnej pracy zdalnej, maksymalnie 24 dni w roku, na wniosek pracownika, jednak nie będzie on wiążący, co oznacza, że pracodawca nie będzie musiał go uwzględnić.

Według nowych przepisów pracodawca, co do zasady, nie będzie mógł odmówić pracy zdalnej m.in. rodzicom, którzy wychowują dziecko do 4. roku życia, rodzicom i opiekunom, którzy opiekują się osobą z niepełnosprawnością w rodzinie i kobietom w ciąży.

Choć jak podkreślił nadinspektor Rusak, w każdym przypadku musi być spełniony podstawowy warunek: wykonywana praca pozwala na jej zdalne wykonywanie, a rodzaj wykonywanej pracy bądź jej organizacja to umożliwiają.

Zobacz także

2023-08-08, godz. 08:38 Sławomir Kłosowski o piknikach promujących program Rodzina 800 Plus, nadchodzących wyborach parlamentarnych i likwidacji… - Ja oczywiście byłem pytany o to, czy ewentualnie brałbym pod uwagę kandydowanie. Jak zawsze w mojej partii powiedziałem, że jestem do dyspozycji pana prezesa… » więcej 2023-08-02, godz. 10:40 Artur Tomasik o odrodzeniu branży lotniczej po pandemii i inwestycjach na lotnisku Katowice-Pyrzowice - Zapowiada się bardzo dobry rok. Już w ubiegłym mieliśmy poziom obsługi pasażerów zbliżony do tego najlepszego 2019 roku. W tym planujemy znacznie powyżej… » więcej 2023-08-03, godz. 08:56 Tomasz Kostuś o możliwym rozłamie w Trzeciej drodze i bezpieczeństwie militarnym Polski - Platforma Obywatelska jest dla wszystkich tych, którzy chcą powrotu do normalności. Platforma Obywatelska jest dla wszystkich tych, którzy chcą Polski europejskiej… » więcej 2023-08-02, godz. 08:43 Paweł Kukiz o planach związanych ze startem w nadchodzących wyborach do sejmu Wciąż nie ma decyzji w sprawie startu Pawła Kukiza z list Prawa i Sprawiedliwości. Polityk zapowiedział w porannej rozmowie Radia Opole, że jego obecność… » więcej 2023-08-01, godz. 11:41 Czesław Lang o tegorocznej edycji Tour de Pologne - Jakbyśmy położyli na szali plusy i minusy, to zdecydowanie więcej jest plusów, więcej tego, co przyniesie z sobą Tour de Pologne, czyli radości, emocji… » więcej 2023-07-31, godz. 08:46 Piotr Stanek o 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - Często na lekcjach historii jest temat dotyczący Powstania Warszawskiego, ale w tym całym cyklu on się niczym nie wyróżnia, czyli tak jak kolejne tematy… » więcej 2023-07-28, godz. 08:37 Jacek Wielgus o ustawie ułatwiającej życie poszukiwaczom-amatorom - Jestem pełen nadziei, że ta ustawa zostanie przyjęta. Polskie prawo obecnie jest bardzo mocno niedoprecyzowane. -mówił Jacek Wielgus, prezes Polskiego Stowarzyszenia… » więcej 2023-07-27, godz. 08:46 Patryk Stasiak o Centrum Zielonej Transformacji w Opolu -W przypadku Europy takich instalacji jest ponad 500, ponad 120 w samych Niemczech, tyle samo we Francji, a nawet 30 w Szwajcarii. W Japonii 1200! - mówił Patryk… » więcej 2023-07-26, godz. 08:37 Rafał Pydych (GDDKiA) o drogowych inwestycjach w regionie -Budowa obwodnicy Olesna to było duże zadanie, ale w najbliższych latach będzie realizowana kolejna duża inwestycja w naszym województwie. W tym roku planujemy… » więcej 2023-07-25, godz. 08:48 Marek Pietruszka o prawach miejskich dla Strzeleczek -Koszt szacowany potrzebnych zmian to ok. 8 tys. złotych. To głównie zmiany tabliczek i pieczątek - tak Marek Pietruszka mówi o tym ,co będzie się działo… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »