Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » 'Katastrofa ekologiczna na Odrze może się w tym…
2023-04-07, 09:22 Autor: Daniel Klimczak

"Katastrofa ekologiczna na Odrze może się w tym roku powtórzyć" - Wiesław Miś prezes OPZW w Opolu

"Katastrofa ekologiczna na Odrze może się w tym roku powtórzyć" - Wiesław Miś prezes OPZW w Opolu
Katastrofa ekologiczna na Odrze może się w tym roku powtórzyć. Przestrzegał przed nią dzisiejszy poranny gość Radia Opole Wiesław Miś - prezes Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu.
- Badania, które prowadzi także PZW potwierdzają, że zasolenie wód jest nadal bardzo duże. Nieszczęście, które spowodowało śniecie ryb, według wszelkich znaków na niebie i ziemi, może się powtórzyć - powiedział.

Zdaniem naszego gościa, za katastrofę na Odrze odpowiadają kopalnie na Śląsku, a sposobem na powstrzymanie takich sytuacji w przyszłości jest regulowanie zrzutów solanki. Jak usłyszeliśmy, powstający obecnie centralny system monitorowania jakości wód to spóźniony krok w dobrą stronę. Wędkarze przypominają jednak, że same pomiary nie wystarczą, by Odra stała się czystszą rzeką.

W trakcie rozmowy poruszaliśmy też kwestię zaplanowanych na lipiec 42. Klubowych Mistrzostw Świata w Wędkarstwie Spławikowym, które odbędą się na zbiorniku retencyjnym w okolicach Kluczborka. Jak przyznał Wiesław Miś, to świetna szansa na promocję Opolszczyzny, ale i spore wyzwanie dla organizatorów.

- Przekonaliśmy do tego naszych członków, bo to jest niemały wysiłek organizacyjny, także finansowy. Cieszymy się, że samorządowcy i pan wojewoda chcieli nas wesprzeć przy tego typu imprezie. To jest duża logistyka, to jest około 450 do 500 ludzi jeśli chodzi o zakwaterowanie, wyżywienie. Nad zbiornikami pracujemy już od ubiegłego roku, żeby mieć możliwość zaspokojenia oczekiwań wędkarzy z całego świata - tłumaczył.

Naszego gościa zapytaliśmy też o zainteresowanie wędkarstwem wśród młodzieży, a także grasujących w regionie kłusowników i sposób, w jaki możemy zweryfikować, czy kupowane przez nas ryby pochodzą z legalnego źródła.

Zobacz także

2023-08-18, godz. 09:26 Ryszard Galla gościem "Porannej Rozmowy Radia Opole" Gościem porannej rozmowy był poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. Parlamentarzystę pytaliśmy o start w nadchodzących wyborach, a także kwestię… » więcej 2023-08-17, godz. 08:48 Anna Sułek o wyborczych ambicjach Konfederacji i pomysłach na tańsze mieszkania - Na ten moment nie piszemy żadnych scenariuszy i nie trwają rozmowy na ten temat - tak o ewentualnych powyborczych sojuszach Konfederacji powiedziała dziś… » więcej 2023-08-16, godz. 09:15 Marcelina Zawisza o referendum, wyborczych aspiracjach Lewicy i dotychczasowej działalności w sejmie - Uważamy, że jesli organizować referendum, to nie w dniu wyborów, ponieważ w ten sposób Prawo i Sprawiedliwość próbuje obchodzić limity finansowania… » więcej 2023-08-14, godz. 08:50 Szymon Oparowski o manewrach grup ratowniczych i szkoleniu psów poszukiwawczych - To ma na celu przede wszystkim wymianę doświadczeń związanych ze szkoleniem psów. Kiedy mówimy, że jakaś osoba zaginęła, to idziemy po prostu w las… » więcej 2023-08-11, godz. 08:50 Janusz Kowalski o LGBT w szkołach, nowej gazecie i... internetowych memach - W województwie opolskim powinniśmy mieć bardzo dobrych posłów. Drużyna Zjednoczonej Prawicy akurat jest silna, ale Platforma Obywatelska to jest kompletny… » więcej 2023-08-10, godz. 09:06 Katarzyna Czochara o układaniu list wyborczych i kontroli wyborów przez obywateli - Jeśli chodzi o listy, kształt tych list, to zawsze takimi sprawami zajmuje się kierownictwo partii i kierownictwo partii też prezentuje poszczególnych kandydatów… » więcej 2023-08-09, godz. 09:45 Andrzej Buła o wyborach parlamentarnych, pieniądzach dla regionu i Europejskiej Inicjatywie Społecznej Marszałek regionu Andrzej Buła nie wystartuje w wyborach parlamentarnych. Gość porannej rozmowy Radia Opole zdementował w środę (09.08) informacje o swojej… » więcej 2023-08-08, godz. 08:38 Sławomir Kłosowski o piknikach promujących program Rodzina 800 Plus, nadchodzących wyborach parlamentarnych i likwidacji… - Ja oczywiście byłem pytany o to, czy ewentualnie brałbym pod uwagę kandydowanie. Jak zawsze w mojej partii powiedziałem, że jestem do dyspozycji pana prezesa… » więcej 2023-08-02, godz. 10:40 Artur Tomasik o odrodzeniu branży lotniczej po pandemii i inwestycjach na lotnisku Katowice-Pyrzowice - Zapowiada się bardzo dobry rok. Już w ubiegłym mieliśmy poziom obsługi pasażerów zbliżony do tego najlepszego 2019 roku. W tym planujemy znacznie powyżej… » więcej 2023-08-03, godz. 08:56 Tomasz Kostuś o możliwym rozłamie w Trzeciej drodze i bezpieczeństwie militarnym Polski - Platforma Obywatelska jest dla wszystkich tych, którzy chcą powrotu do normalności. Platforma Obywatelska jest dla wszystkich tych, którzy chcą Polski europejskiej… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »