Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Czy Polska zyskuje dzięki zaangażowaniu w konflikt…
2023-04-05, 09:50 Autor: Daniel Klimczak

Czy Polska zyskuje dzięki zaangażowaniu w konflikt za naszą wschodnią granicą?

Czy Polska zyskuje dzięki zaangażowaniu w konflikt za naszą wschodnią granicą?
- Na pewno prezydent Ukrainy podziękuje, nie tylko polskiemu rządowi, ale też polskiemu społeczeństwu, bo ta pomoc była do tej pory ogromna. Będziemy też oczekiwać poruszenia spraw trudnych, gospodarczych - tak o wizycie prezydenta Zełenskiego w Polsce powiedział dzisiejszy poranny gość Radia Opole, Marcin Oleksiuk z ANS WSZiA w Opolu.
W rozmowie poruszyliśmy także kwestię trudnych rozliczeń z przeszłością. Zdaniem naszego rozmówcy, taki gest ze strony Ukrainy jest potrzebny do dalszego zacieśniania współpracy i sympatii między nią a Polską.

- Powinno tu paść słowo "przepraszam" i to załatwiłoby kwestię, która jest nieuregulowana od lat. Wiemy, że a historia, przede wszystkim te wydarzenia wołyńskie będą się tutaj ciągnąć za nami w tych relacjach. Myślę, że to jest dobry moment, żeby to przerwać, natomiast to nie powinno dominować - podkreślił.

Wśród oczekiwanych przez stronę polską tematów rozmów są także kwestie dalszej współpracy gospodarczej. Jak zauważa Marcin Oleksiuk, odbudowa Ukrainy po wojnie będzie sporą szansą dla polskiego biznesu.

- W zamian za tę pomoc, którą otrzymała Ukraina, dobrym gestem byłoby, gdybyśmy uczestniczyli w jej odbudowie. To na pewno będą potężne środki. Ale ten aspekt współpracy jest wielowymiarowy. W dobie kryzysu energetycznego Ukraina jest ogromnym producentem energii elektrycznej. Ponadto my przygotowujemy się do budowy elektrowni atomowych, więc tu nawet wymiana doświadczeń byłaby istotna - zauważał.

Naszego gościa zapytaliśmy także, czy Ukraińcy uczący się w Polsce wiążą z naszym krajem plany na przyszłość.

- Na początku, gdy zaczęli do nas przyjeżdżać studenci z Ukrainy to nie wiedzieliśmy, jak to wszystko się potoczy. Większość z nich jednak zostaje w Polsce. Przede wszystkim nie ma między nami takiej dużej bariery językowej, oni szybko uczą się polskiego. Wbrew pozorom mamy podobną kulturę, pomijając te kwestie historyczne, o których wspominaliśmy. Ale zostają tutaj w Polsce, zakładają rodziny. Oni też widzą przyszłość tutaj dla siebie. Część osób, która wyjechała na zachód, wraca do Polski i żyje im się dobrze - słyszymy.

Zobacz także

2023-07-24, godz. 11:07 Rzecznik opolskich strażaków Łukasz Nowak o pożarach w Grecji -Polscy strażacy w okolicach Aten dogaszają pożary i pilnują, by nie pojawiły się nowe ogniska. Zluzowali z tych stanowisk greckich kolegów, którzy zostali… » więcej 2023-07-21, godz. 08:33 Barbara Zwierzewicz o programie 800+ i promującym go pikniku -Z punktu widzenia osób korzystających dotąd z programu 500+ , wprowadzenie 800+ oznaczać będzie tylko wyższą kwotę na koncie. Zasady programu pozstaną… » więcej 2023-07-20, godz. 08:42 Mariusz Staszewski o 42.Klubowych Mistrzostwach Świata w Wędkarstwie Spławikowym -W świecie wędkarskim to mozna powiedzieć taki mundial. Jest to naprawdę wysokiej rangi impreza. I sukcesem jest pozyskanie takiej imprezy. Choć kosztuje… » więcej 2023-07-19, godz. 09:00 Poseł Katarzyna Czochara o szansach na odbudowę "Aleksandrówki" - Nie było takiego momentu żebym zwątpiła w szansę na przywrócenie do życia "Aleksandrówki". Uważałam od samego poczatku, że sprawa "Aleksandrówki"… » więcej 2023-07-18, godz. 10:21 Marek Tomków o zmianach w refundacji leków i zaostrzaniu przepisów dotyczących sieci aptek -Może zabrzmi to nieco brutalnie, ale to też jest swego rodzaju inwestycja. Jeśli ci pacjenci będą brali regularnie leki, to nie będą tak często lądowali… » więcej 2023-07-17, godz. 08:39 Marcin Ociepa o ostatnim szczycie NATO, zakupach zbrojeniowych oraz ustawie o rewitalizacji Odry - Z całą pewnością jesteśmy bezpieczniejsi niż przed szczytem, gdyż przyjęto bardzo konkretne plany obronne. I to jest postęp. Sojusz ze swej istoty jest… » więcej 2023-07-14, godz. 09:26 Krzysztof Chmiel, Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego o obecności ITD na Master Truck Show - Na Master Trucku jesteśmy prawie od początku, natomiast honorowy patronat ma Główny Inspektor Transportu Drogowego, pan Alvin Gajadhur, który też będzie… » więcej 2023-07-13, godz. 09:19 Dr Tomasz Pawłuszko o konsekwencjach decyzji podjętych na szczycie NATO w Wilnie - Wydaje mi się, że Ukraina nie powinna być po szczycie rozczarowana. To oburzenie Wołodymira Żełeńskiego pierwszego dnia szczytu było trochę teatralne… » więcej 2023-07-12, godz. 09:29 Mł. kpt Łukasz Nowak o licznych pożarach pól i ściernisk w ostatnich dniach - W tym roku odnotowaliśmy bardzo duży pik statystyczny jeśli chodzi o pożary w krótkim okresie - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole mł. kp. Łukasz… » więcej 2023-07-11, godz. 08:30 Historyk Marek Białokur o 80. rocznicy rzezi wołyńskiej - Nie miałem oczekiwań, że w związku z 80. rocznicą rzezi wołyńskiej dojdzie do jakiegoś przełomu po stronie ukraińskiej w uznaniu swoich win. Trochę… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »