Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Czy Polska zyskuje dzięki zaangażowaniu w konflikt…
2023-04-05, 09:50 Autor: Daniel Klimczak

Czy Polska zyskuje dzięki zaangażowaniu w konflikt za naszą wschodnią granicą?

Czy Polska zyskuje dzięki zaangażowaniu w konflikt za naszą wschodnią granicą?
- Na pewno prezydent Ukrainy podziękuje, nie tylko polskiemu rządowi, ale też polskiemu społeczeństwu, bo ta pomoc była do tej pory ogromna. Będziemy też oczekiwać poruszenia spraw trudnych, gospodarczych - tak o wizycie prezydenta Zełenskiego w Polsce powiedział dzisiejszy poranny gość Radia Opole, Marcin Oleksiuk z ANS WSZiA w Opolu.
W rozmowie poruszyliśmy także kwestię trudnych rozliczeń z przeszłością. Zdaniem naszego rozmówcy, taki gest ze strony Ukrainy jest potrzebny do dalszego zacieśniania współpracy i sympatii między nią a Polską.

- Powinno tu paść słowo "przepraszam" i to załatwiłoby kwestię, która jest nieuregulowana od lat. Wiemy, że a historia, przede wszystkim te wydarzenia wołyńskie będą się tutaj ciągnąć za nami w tych relacjach. Myślę, że to jest dobry moment, żeby to przerwać, natomiast to nie powinno dominować - podkreślił.

Wśród oczekiwanych przez stronę polską tematów rozmów są także kwestie dalszej współpracy gospodarczej. Jak zauważa Marcin Oleksiuk, odbudowa Ukrainy po wojnie będzie sporą szansą dla polskiego biznesu.

- W zamian za tę pomoc, którą otrzymała Ukraina, dobrym gestem byłoby, gdybyśmy uczestniczyli w jej odbudowie. To na pewno będą potężne środki. Ale ten aspekt współpracy jest wielowymiarowy. W dobie kryzysu energetycznego Ukraina jest ogromnym producentem energii elektrycznej. Ponadto my przygotowujemy się do budowy elektrowni atomowych, więc tu nawet wymiana doświadczeń byłaby istotna - zauważał.

Naszego gościa zapytaliśmy także, czy Ukraińcy uczący się w Polsce wiążą z naszym krajem plany na przyszłość.

- Na początku, gdy zaczęli do nas przyjeżdżać studenci z Ukrainy to nie wiedzieliśmy, jak to wszystko się potoczy. Większość z nich jednak zostaje w Polsce. Przede wszystkim nie ma między nami takiej dużej bariery językowej, oni szybko uczą się polskiego. Wbrew pozorom mamy podobną kulturę, pomijając te kwestie historyczne, o których wspominaliśmy. Ale zostają tutaj w Polsce, zakładają rodziny. Oni też widzą przyszłość tutaj dla siebie. Część osób, która wyjechała na zachód, wraca do Polski i żyje im się dobrze - słyszymy.

Zobacz także

2023-08-17, godz. 08:48 Anna Sułek o wyborczych ambicjach Konfederacji i pomysłach na tańsze mieszkania - Na ten moment nie piszemy żadnych scenariuszy i nie trwają rozmowy na ten temat - tak o ewentualnych powyborczych sojuszach Konfederacji powiedziała dziś… » więcej 2023-08-16, godz. 09:15 Marcelina Zawisza o referendum, wyborczych aspiracjach Lewicy i dotychczasowej działalności w sejmie - Uważamy, że jesli organizować referendum, to nie w dniu wyborów, ponieważ w ten sposób Prawo i Sprawiedliwość próbuje obchodzić limity finansowania… » więcej 2023-08-14, godz. 08:50 Szymon Oparowski o manewrach grup ratowniczych i szkoleniu psów poszukiwawczych - To ma na celu przede wszystkim wymianę doświadczeń związanych ze szkoleniem psów. Kiedy mówimy, że jakaś osoba zaginęła, to idziemy po prostu w las… » więcej 2023-08-11, godz. 08:50 Janusz Kowalski o LGBT w szkołach, nowej gazecie i... internetowych memach - W województwie opolskim powinniśmy mieć bardzo dobrych posłów. Drużyna Zjednoczonej Prawicy akurat jest silna, ale Platforma Obywatelska to jest kompletny… » więcej 2023-08-10, godz. 09:06 Katarzyna Czochara o układaniu list wyborczych i kontroli wyborów przez obywateli - Jeśli chodzi o listy, kształt tych list, to zawsze takimi sprawami zajmuje się kierownictwo partii i kierownictwo partii też prezentuje poszczególnych kandydatów… » więcej 2023-08-09, godz. 09:45 Andrzej Buła o wyborach parlamentarnych, pieniądzach dla regionu i Europejskiej Inicjatywie Społecznej Marszałek regionu Andrzej Buła nie wystartuje w wyborach parlamentarnych. Gość porannej rozmowy Radia Opole zdementował w środę (09.08) informacje o swojej… » więcej 2023-08-08, godz. 08:38 Sławomir Kłosowski o piknikach promujących program Rodzina 800 Plus, nadchodzących wyborach parlamentarnych i likwidacji… - Ja oczywiście byłem pytany o to, czy ewentualnie brałbym pod uwagę kandydowanie. Jak zawsze w mojej partii powiedziałem, że jestem do dyspozycji pana prezesa… » więcej 2023-08-02, godz. 10:40 Artur Tomasik o odrodzeniu branży lotniczej po pandemii i inwestycjach na lotnisku Katowice-Pyrzowice - Zapowiada się bardzo dobry rok. Już w ubiegłym mieliśmy poziom obsługi pasażerów zbliżony do tego najlepszego 2019 roku. W tym planujemy znacznie powyżej… » więcej 2023-08-03, godz. 08:56 Tomasz Kostuś o możliwym rozłamie w Trzeciej drodze i bezpieczeństwie militarnym Polski - Platforma Obywatelska jest dla wszystkich tych, którzy chcą powrotu do normalności. Platforma Obywatelska jest dla wszystkich tych, którzy chcą Polski europejskiej… » więcej 2023-08-02, godz. 08:43 Paweł Kukiz o planach związanych ze startem w nadchodzących wyborach do sejmu Wciąż nie ma decyzji w sprawie startu Pawła Kukiza z list Prawa i Sprawiedliwości. Polityk zapowiedział w porannej rozmowie Radia Opole, że jego obecność… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »