Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Tomasz Jarczok o społecznej świadomości uzale…
2023-04-03, 09:13 Autor: Daniel Klimczak

Tomasz Jarczok o społecznej świadomości uzależnień

Tomasz Jarczok o społecznej świadomości uzależnień
W 2021 roku w Polsce odnotowano największy od 10 lat spadek ilości wypijanego piwa. Mimo coraz większej świadomości dotyczącej zdrowego stylu życia, Polacy nadal wypijają średnio ponad 9 litrów czystego alkoholu rocznie.
Statystyki zawyżają amatorzy mocnych trunków, którzy - jak wynika z badań - coraz częściej tracą kontrolę nad swoim nałogiem.

W ogólnopolskim dniu trzeźwości na temat uzależnień rozmawialiśmy z Tomaszem Jarczokiem, kierownikiem Wojewódzkiego Ośrodka Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia w Opolu.

Nasz gość wskazał, że do sięgania po alkohol, niektóre osoby zachęcają ostatnie wydarzenia.

- Wiele osób sięga po alkohol, żeby się odstresować, zrelaksować, bo na co dzień sa spięci, boją się, odczuwają lęk. Ostatnie lata też nam nie ułatwiają, mówię o COVID-zie o inflacji, o tym, że naprawdę wielu osobom jest ciężko. Alkohol jest dla nich substytutem dobrego humoru, z tym, że wtedy rodzi się choroba alkoholowa, jeśli zaczynamy to robić regularnie, często i zatracamy się wtedy.

W porannej rozmowie mówiliśmy także, jak postępować z osobami w naszym otoczeniu, które mogą znajdować się na drodze do uzależnienia. Zapytaliśmy też, czy likwidacja opolskiej izby wytrzeźwień może wpłynąć na pogłębianie problemów z alkoholem.

- Na pewno jest tak, że jeśli ktoś przesadzi z alkoholem i obudzi się potem w takim miejscu, a jest jeszcze w takiej niezbyt ostrej fazie uzależnienia, to jest szansa, że to może spowodować refleksję, która jeszcze go zatrzyma - powiedział Tomasz Jarczok.

Nasz gość zwrócił uwagę także na coraz większy problem związany z uzależnieniem od hazardu, pożyczek, czy gier komputerowych. Jak wskazał, przyczyna wszystkich tego typu problemów często tkwi w okresie dzieciństwa i niewłaściwych zachowaniach obserwowanych wśród rodziców.

- Znaczenie ma to, co się dzieje w naszym systemie rodzinnym, gdy się wychowujemy; to, czy ja jako rodzic nauczyłem moje dziecko wyrażać emocje, czy nauczyłem się przyjmować jego złość. Czy nauczyłem dziecko stawiania granic, czy wypracowałem w nim poczucie własnej wartości, bo to są czynniki chroniące. Jeżeli mamy człowieka, który ma w miarę właściwe poczucie własnej wartości, umie stawiać granice, umie mówić o emocjach, nie wstydzi się okazywania wrażliwości, czułości i tak dalej i ma szeroko rozumiane pasje, to ten alkohol, nawet jeśli się pojawi w jego życiu, nie będzie zagrożeniem. Będę więc zachęcał rodziców, by pracowali nad sobą. Jeśli rodzice nie zadbają o siebie, o swój stan emocjonalny, a będziemy przerzucać to na nasze dzieci, to wtedy alkohol czy narkotyki mogą stać się dla nich skutecznym sposobem odreagowywania emocji - przestrzegał gość Radia Opole.

Zobacz także

2023-08-02, godz. 08:43 Paweł Kukiz o planach związanych ze startem w nadchodzących wyborach do sejmu Wciąż nie ma decyzji w sprawie startu Pawła Kukiza z list Prawa i Sprawiedliwości. Polityk zapowiedział w porannej rozmowie Radia Opole, że jego obecność… » więcej 2023-08-01, godz. 11:41 Czesław Lang o tegorocznej edycji Tour de Pologne - Jakbyśmy położyli na szali plusy i minusy, to zdecydowanie więcej jest plusów, więcej tego, co przyniesie z sobą Tour de Pologne, czyli radości, emocji… » więcej 2023-07-31, godz. 08:46 Piotr Stanek o 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - Często na lekcjach historii jest temat dotyczący Powstania Warszawskiego, ale w tym całym cyklu on się niczym nie wyróżnia, czyli tak jak kolejne tematy… » więcej 2023-07-28, godz. 08:37 Jacek Wielgus o ustawie ułatwiającej życie poszukiwaczom-amatorom - Jestem pełen nadziei, że ta ustawa zostanie przyjęta. Polskie prawo obecnie jest bardzo mocno niedoprecyzowane. -mówił Jacek Wielgus, prezes Polskiego Stowarzyszenia… » więcej 2023-07-27, godz. 08:46 Patryk Stasiak o Centrum Zielonej Transformacji w Opolu -W przypadku Europy takich instalacji jest ponad 500, ponad 120 w samych Niemczech, tyle samo we Francji, a nawet 30 w Szwajcarii. W Japonii 1200! - mówił Patryk… » więcej 2023-07-26, godz. 08:37 Rafał Pydych (GDDKiA) o drogowych inwestycjach w regionie -Budowa obwodnicy Olesna to było duże zadanie, ale w najbliższych latach będzie realizowana kolejna duża inwestycja w naszym województwie. W tym roku planujemy… » więcej 2023-07-25, godz. 08:48 Marek Pietruszka o prawach miejskich dla Strzeleczek -Koszt szacowany potrzebnych zmian to ok. 8 tys. złotych. To głównie zmiany tabliczek i pieczątek - tak Marek Pietruszka mówi o tym ,co będzie się działo… » więcej 2023-07-24, godz. 11:07 Rzecznik opolskich strażaków Łukasz Nowak o pożarach w Grecji -Polscy strażacy w okolicach Aten dogaszają pożary i pilnują, by nie pojawiły się nowe ogniska. Zluzowali z tych stanowisk greckich kolegów, którzy zostali… » więcej 2023-07-21, godz. 08:33 Barbara Zwierzewicz o programie 800+ i promującym go pikniku -Z punktu widzenia osób korzystających dotąd z programu 500+ , wprowadzenie 800+ oznaczać będzie tylko wyższą kwotę na koncie. Zasady programu pozstaną… » więcej 2023-07-20, godz. 08:42 Mariusz Staszewski o 42.Klubowych Mistrzostwach Świata w Wędkarstwie Spławikowym -W świecie wędkarskim to mozna powiedzieć taki mundial. Jest to naprawdę wysokiej rangi impreza. I sukcesem jest pozyskanie takiej imprezy. Choć kosztuje… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »