Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Dr Artur Żurakowski: Gospodarka zaczyna hamować…
2023-03-31, 09:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Artur Żurakowski: Gospodarka zaczyna hamować, można mówić o początkach recesji

Dr Artur Żurakowski: Gospodarka zaczyna hamować, można mówić o początkach recesji
- PKB na 2023 rok, to według różnych źródeł od 0.9 do 0.3, czyli wzrost gospodarczy będzie minimalny bądź żaden. Jeżeli chodzi o recesję techniczną, w przemyśle to po raz pierwszy mamy wskaźniki ujemne. Po raz pierwszy od 20 lat - podkreślił w Porannej Rozmowie Radia Opole dr Artur Żurakowski, ekonomista.
To oznacza, że możemy mówić o początkach recesji.
- Dla każdego z nas oznacza to, że mniej kupujemy, bo nie stać nas na kupowanie, a ci którzy produkują dobra dla nas, będą mniej produkowali. Gospodarka będzie się kurczyła - dodał dr Żurakowski.

Czy to oznacza, że bezrobocie zacznie wzrastać?
- Z punktu widzenia teorii, kiedy mniej produkujemy, potrzebujemy mniej sił wytwórczych. Dzisiaj jeszcze widzimy, że popyt na pracownika jest, chociaż nie we wszystkich branżach. Na przykład brak kredytów mieszkaniowych wyhamował deweloperkę, a deweloperka hamuje branże wykończeniową, meblową itd. Te branże będą potrzebowały mniej pracowników - wyjaśniał gość Porannej Rozmowy Radia Opole.

Zwrócił uwagę, że zauważamy teraz spadek zużycia energii, a to świadczy o oszczędnościach oraz tym, że mniej energii zużywa przemysł. To zdaniem gościa Radia Opole wskazuje na to, że gospodarka zaczyna hamować.

Ekonomista podkreślił, że Polska w latach 80-tych także działała w wysokiej inflacji, ale gospodarka rozwijała się. - Dzisiaj kiedy mamy inflację na poziomie 18.4%, a wzrost gospodarczy 0.3, to widać, że kurczymy się.

- Nie widzę zbyt wielu wątków, które by spowodowały spadek inflacji. Ceny żywności nadal będą rosnąć. Widziałem prognozy, że pod koniec roku inflacja może być na poziomie 6%, natomiast nie widzę uzasadnienia to tego.

Co możemy zrobić, żeby przetrwać kryzys?
- Polacy, to naród, który się nie poddaje. Będą szukali dodatkowej pracy. To będzie się wiązało z kosztami społecznymi, będzie to kosztem zdrowia, rodziny. Ale na pewno nie wystarczy dla wszystkich. Ale może się zdarzyć też to, czego wszystkim życzę, na przykład zakończenie wojny na Ukrainie. To w ekonomii wiele zmieni, wielu Ukraińców wróci do siebie, powstaną jeszcze większe luki na rynku pracy - zauważył dr Artur Żurakowski.

Gość Radia Opole dodał, że uruchomienie zapowiadanych przez rząd kredytów niskim stałym oprocentowaniu wpłynie pozytywnie na branżę budowlaną.

Zobacz także

2023-08-02, godz. 08:43 Paweł Kukiz o planach związanych ze startem w nadchodzących wyborach do sejmu Wciąż nie ma decyzji w sprawie startu Pawła Kukiza z list Prawa i Sprawiedliwości. Polityk zapowiedział w porannej rozmowie Radia Opole, że jego obecność… » więcej 2023-08-01, godz. 11:41 Czesław Lang o tegorocznej edycji Tour de Pologne - Jakbyśmy położyli na szali plusy i minusy, to zdecydowanie więcej jest plusów, więcej tego, co przyniesie z sobą Tour de Pologne, czyli radości, emocji… » więcej 2023-07-31, godz. 08:46 Piotr Stanek o 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - Często na lekcjach historii jest temat dotyczący Powstania Warszawskiego, ale w tym całym cyklu on się niczym nie wyróżnia, czyli tak jak kolejne tematy… » więcej 2023-07-28, godz. 08:37 Jacek Wielgus o ustawie ułatwiającej życie poszukiwaczom-amatorom - Jestem pełen nadziei, że ta ustawa zostanie przyjęta. Polskie prawo obecnie jest bardzo mocno niedoprecyzowane. -mówił Jacek Wielgus, prezes Polskiego Stowarzyszenia… » więcej 2023-07-27, godz. 08:46 Patryk Stasiak o Centrum Zielonej Transformacji w Opolu -W przypadku Europy takich instalacji jest ponad 500, ponad 120 w samych Niemczech, tyle samo we Francji, a nawet 30 w Szwajcarii. W Japonii 1200! - mówił Patryk… » więcej 2023-07-26, godz. 08:37 Rafał Pydych (GDDKiA) o drogowych inwestycjach w regionie -Budowa obwodnicy Olesna to było duże zadanie, ale w najbliższych latach będzie realizowana kolejna duża inwestycja w naszym województwie. W tym roku planujemy… » więcej 2023-07-25, godz. 08:48 Marek Pietruszka o prawach miejskich dla Strzeleczek -Koszt szacowany potrzebnych zmian to ok. 8 tys. złotych. To głównie zmiany tabliczek i pieczątek - tak Marek Pietruszka mówi o tym ,co będzie się działo… » więcej 2023-07-24, godz. 11:07 Rzecznik opolskich strażaków Łukasz Nowak o pożarach w Grecji -Polscy strażacy w okolicach Aten dogaszają pożary i pilnują, by nie pojawiły się nowe ogniska. Zluzowali z tych stanowisk greckich kolegów, którzy zostali… » więcej 2023-07-21, godz. 08:33 Barbara Zwierzewicz o programie 800+ i promującym go pikniku -Z punktu widzenia osób korzystających dotąd z programu 500+ , wprowadzenie 800+ oznaczać będzie tylko wyższą kwotę na koncie. Zasady programu pozstaną… » więcej 2023-07-20, godz. 08:42 Mariusz Staszewski o 42.Klubowych Mistrzostwach Świata w Wędkarstwie Spławikowym -W świecie wędkarskim to mozna powiedzieć taki mundial. Jest to naprawdę wysokiej rangi impreza. I sukcesem jest pozyskanie takiej imprezy. Choć kosztuje… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »