Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Dr Artur Żurakowski: Gospodarka zaczyna hamować…
2023-03-31, 09:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Artur Żurakowski: Gospodarka zaczyna hamować, można mówić o początkach recesji

Dr Artur Żurakowski: Gospodarka zaczyna hamować, można mówić o początkach recesji
- PKB na 2023 rok, to według różnych źródeł od 0.9 do 0.3, czyli wzrost gospodarczy będzie minimalny bądź żaden. Jeżeli chodzi o recesję techniczną, w przemyśle to po raz pierwszy mamy wskaźniki ujemne. Po raz pierwszy od 20 lat - podkreślił w Porannej Rozmowie Radia Opole dr Artur Żurakowski, ekonomista.
To oznacza, że możemy mówić o początkach recesji.
- Dla każdego z nas oznacza to, że mniej kupujemy, bo nie stać nas na kupowanie, a ci którzy produkują dobra dla nas, będą mniej produkowali. Gospodarka będzie się kurczyła - dodał dr Żurakowski.

Czy to oznacza, że bezrobocie zacznie wzrastać?
- Z punktu widzenia teorii, kiedy mniej produkujemy, potrzebujemy mniej sił wytwórczych. Dzisiaj jeszcze widzimy, że popyt na pracownika jest, chociaż nie we wszystkich branżach. Na przykład brak kredytów mieszkaniowych wyhamował deweloperkę, a deweloperka hamuje branże wykończeniową, meblową itd. Te branże będą potrzebowały mniej pracowników - wyjaśniał gość Porannej Rozmowy Radia Opole.

Zwrócił uwagę, że zauważamy teraz spadek zużycia energii, a to świadczy o oszczędnościach oraz tym, że mniej energii zużywa przemysł. To zdaniem gościa Radia Opole wskazuje na to, że gospodarka zaczyna hamować.

Ekonomista podkreślił, że Polska w latach 80-tych także działała w wysokiej inflacji, ale gospodarka rozwijała się. - Dzisiaj kiedy mamy inflację na poziomie 18.4%, a wzrost gospodarczy 0.3, to widać, że kurczymy się.

- Nie widzę zbyt wielu wątków, które by spowodowały spadek inflacji. Ceny żywności nadal będą rosnąć. Widziałem prognozy, że pod koniec roku inflacja może być na poziomie 6%, natomiast nie widzę uzasadnienia to tego.

Co możemy zrobić, żeby przetrwać kryzys?
- Polacy, to naród, który się nie poddaje. Będą szukali dodatkowej pracy. To będzie się wiązało z kosztami społecznymi, będzie to kosztem zdrowia, rodziny. Ale na pewno nie wystarczy dla wszystkich. Ale może się zdarzyć też to, czego wszystkim życzę, na przykład zakończenie wojny na Ukrainie. To w ekonomii wiele zmieni, wielu Ukraińców wróci do siebie, powstaną jeszcze większe luki na rynku pracy - zauważył dr Artur Żurakowski.

Gość Radia Opole dodał, że uruchomienie zapowiadanych przez rząd kredytów niskim stałym oprocentowaniu wpłynie pozytywnie na branżę budowlaną.

Zobacz także

2023-06-02, godz. 08:54 Jarosław Kostyła o funkcjonowaniu systemu ratownictwa medycznego i letnich wyzwaniach dla niego - Zawsze będzie problem z ratownikami medycznymi, ponieważ są oni niedowartościowani, ale obecnie, ze względu na to jak się firma rozwija, dysponuję jako… » więcej 2023-06-01, godz. 09:15 Paweł Nakonieczny o raporcie o stanie gminy Nysa, pomocy przedsiębiorcom i nadchodzącej sesji absolutoryjnej - Jedynym instrumentem, którym w tej sytuacji dysponuje gmina to jest pomoc w zakresie podatku od nieruchomości - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole… » więcej 2023-05-31, godz. 10:17 Wojewoda Kłosowski o zapobieganiu zakwitom złotej algi i ustawie o zbadaniu wpływów rosyjskich - Na efekty tego eksperymentu przyjdzie nam poczekać prawdopodobnie do dwóch tygodni, a raport będzie upubliczniony - powiedział w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2023-05-30, godz. 09:10 Kurator Michał Siek o rekrutacji do szkół średnich - Miejsca są, na tyle, by znaleźli dla siebie miejsce, ale są one nierównomiernie rozłożone. W tych szkołach bardzo popularnych zawsze jest duża rywalizacja… » więcej 2023-05-29, godz. 09:15 Krystyna Słodczyk o osobowści prawnej dla Odry Nasze propozycje ekologiczne są właśnie takie, jakie zastosowano ostatnio w innych krajach: w Kanadzie, Nowej Zelandii, w Portugalii. I polegają one na tym… » więcej 2023-05-26, godz. 08:42 Teresa Hrynkiewicz o targach Turystyki "W stronę słońca" -W tym roku mamy ofertę Kraju Środkowoczeskiego, Kraju Morawsko- Śląskiego, Burgundii, Nadrenii - Palatynatu, czyli bardziej europejsko, a nie egzotycznie… » więcej 2023-05-25, godz. 09:06 Prezydent Arkadiusz Wiśniewski o stadionie Odry, KFPP, Budżecie Obywatelskim i ambicjach politycznych - Stadion kosztuje 160 mln zł. 200 mln zł to cena brutto. I na razie te koszty nie rosną, choć czas nie sprzyja, bo inflacja jest faktycznie wysoka - mówił… » więcej 2023-05-24, godz. 09:28 Wojewoda Kłosowski: Myślę, że zakaz korzystania ze Starorzecza Odry nie będzie przedłużony, woda się oczyszcza - Pani minister pochwaliła szybkość działania i sprawność rozciągnięcia sieci - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda… » więcej 2023-05-23, godz. 09:01 Burmistrz Bujak: Mieliśmy osoby, którym zależało na wzbudzaniu paniki w związku z bakterią coli w wodzie - Przyczyna jest bardzo trudna do ustalenia, stawiamy sobie za priorytet, żeby ją znaleźć. Jedno jest pewne, nie było rozszczelnienia na sieci - powiedział… » więcej 2023-05-22, godz. 09:13 Posłanka Zawisza: Lewica już od roku mówi, że świadczenie 500+ powinno być waloryzowane o wskaźnik inflacji - Lewica już od roku mówi, że to świadczenie powinno być zwaloryzowane o wskaźnik inflacji - przypomniała w Porannej Rozmowie Radia Opole Marcelina Zawisza… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »