Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Michał Nowak o dzierżawie gruntów po spółkach…
2023-03-30, 08:58 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Michał Nowak o dzierżawie gruntów po spółkach i obronie dobrego imienia Jana Pawła II

Michał Nowak o dzierżawie gruntów po spółkach i obronie dobrego imienia Jana Pawła II
- Grunty, te które wracają do zasobu Skarbu Państwa rozdysponowane będą tylko dla rolników indywidualnych - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Michał Nowak z Prawa i Sprawiedliwości. Odnosił się do wczorajszej wypowiedzi w tym programie Antoniego Konopki z PSL-u.
Gość Radia Opole podkreślał, że nieruchomości będą dzierżawione tylko w drodze przetargu: licytacyjnego lub ograniczonego. Licytacyjny, czyli wygrywa ten, kto zadeklaruje, wyższy czynsz za dzierżawę. Ograniczony polega na przyznawaniu punktów.

- Premiuje się najmłodszych, tych którzy mają najmniej gruntów tych, którzy mają bydło, mieszkających w gminie i mają najbliżej pole do pola dzierżawionego - wymieniał Michał Nowak.

Zaznaczył, że na spotkaniach z rolnikami stawiane jest pytanie w jakiej formule chcą, aby przetarg był przeprowadzony, licytacyjnej czy ograniczonej.

Rozmawialiśmy także o projekcie uchwały, jaką zaproponował klub radnych Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miasta Opole, dotyczącym obrony dobrego imienia Jana Pawła II. To pokłosie reportażu telewizyjnego, który wskazywał, że Karol Wojtyła, wiedział o przypadkach pedofilii w kościele i ukrywał je.

- Myślę, że ta uchwała jest na tyle apolityczna i nie porusza kwestii, które mogą kogokolwiek urazić, że wydawałoby się, że może być przyjęta tak po prostu - przez aklamację. Natomiast już kilka razy próbowaliśmy takiej inicjatywy i chcemy żeby to było absolutnie apolityczne, ale nie możemy się zgodzić, że św. Jan Paweł II i jego dobre imię jest szkalowany. Chcemy dać wyraz temu jako rada miasta. Gdyby nie Jan Paweł II to nie mielibyśmy wolności.

- To uchwała apolityczna, pan prezydent mówi, że jest apolityczny, jego mówi, że jest apolityczny to niech zagłosują.

Radny Nowak powiedział, że nie wyobraża sobie, żeby na przykład Łukasz Sowada nie zagłosował, za obroną dobrego imienia papieża.

- Z tego co wiem, to on jest bardzo związany z kościołem, był nawet ministrantem, czy lektorem, czy kantorem nawet, więc myślę, że jemu na sercu leży dobro dzieci i ich moralne wychowanie - powiedział Michał Nowak, przewodniczący kluby radnych PiS w Radzie Miasta Opola.

Zobacz także

2023-06-07, godz. 09:11 Tomasz Garbowski o kształceniu narybku i zamieszaniu z sędzia Marciniakiem - Piłka nożna ma to do siebie, że coś się kończy i coś się zaczyna. Wciąż jest komu kibicować. A w sobotę Finał Ligii Mistrzów, najważniejszy mecz… » więcej 2023-06-06, godz. 09:31 Rafał Bartek o ponownym wyborze na przewodniczącego TSKN i planach Mniejszości Niemieckiej na wybory - Ta rzeczywistość jest tak szybka, tak zmienia się, że jeszcze się nawet nad tym nie zastanawiam - mówi Rafał Bartek, lider Mniejszości Niemieckiej na… » więcej 2023-06-05, godz. 09:16 Zbigniew Kubalańca o niedzielnym marszu opozycji, trudnościach we wprowadzeniu e-biletu do instytucji kultury i święcie… - Bez względu na to, czy było milion, pół miliona, czy trzysta tysięcy był to największy marsz po 1989 roku - ocenił w Porannej Rozmowie Radia Opole wiceprzewodniczący… » więcej 2023-06-02, godz. 08:54 Jarosław Kostyła o funkcjonowaniu systemu ratownictwa medycznego i letnich wyzwaniach dla niego - Zawsze będzie problem z ratownikami medycznymi, ponieważ są oni niedowartościowani, ale obecnie, ze względu na to jak się firma rozwija, dysponuję jako… » więcej 2023-06-01, godz. 09:15 Paweł Nakonieczny o raporcie o stanie gminy Nysa, pomocy przedsiębiorcom i nadchodzącej sesji absolutoryjnej - Jedynym instrumentem, którym w tej sytuacji dysponuje gmina to jest pomoc w zakresie podatku od nieruchomości - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole… » więcej 2023-05-31, godz. 10:17 Wojewoda Kłosowski o zapobieganiu zakwitom złotej algi i ustawie o zbadaniu wpływów rosyjskich - Na efekty tego eksperymentu przyjdzie nam poczekać prawdopodobnie do dwóch tygodni, a raport będzie upubliczniony - powiedział w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2023-05-30, godz. 09:10 Kurator Michał Siek o rekrutacji do szkół średnich - Miejsca są, na tyle, by znaleźli dla siebie miejsce, ale są one nierównomiernie rozłożone. W tych szkołach bardzo popularnych zawsze jest duża rywalizacja… » więcej 2023-05-29, godz. 09:15 Krystyna Słodczyk o osobowści prawnej dla Odry Nasze propozycje ekologiczne są właśnie takie, jakie zastosowano ostatnio w innych krajach: w Kanadzie, Nowej Zelandii, w Portugalii. I polegają one na tym… » więcej 2023-05-26, godz. 08:42 Teresa Hrynkiewicz o targach Turystyki "W stronę słońca" -W tym roku mamy ofertę Kraju Środkowoczeskiego, Kraju Morawsko- Śląskiego, Burgundii, Nadrenii - Palatynatu, czyli bardziej europejsko, a nie egzotycznie… » więcej 2023-05-25, godz. 09:06 Prezydent Arkadiusz Wiśniewski o stadionie Odry, KFPP, Budżecie Obywatelskim i ambicjach politycznych - Stadion kosztuje 160 mln zł. 200 mln zł to cena brutto. I na razie te koszty nie rosną, choć czas nie sprzyja, bo inflacja jest faktycznie wysoka - mówił… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »