Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Marcin Ociepa: Zbliżają się wybory i to zupełnie…
2023-03-28, 09:45 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Marcin Ociepa: Zbliżają się wybory i to zupełnie naturalne, że te partie, które są najmniej aktywne nagle się aktywizują

Marcin Ociepa: Zbliżają się wybory i to zupełnie naturalne, że te partie, które są najmniej aktywne nagle się aktywizują
- Rosja i Białoruś stanowią zagrożenie dla Polski od lat - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł ziemi opolskiej, lider stowarzyszenia OdNowa. Odniósł się w ten sposób do informacji o tym, że Rosja będzie magazynować taktyczne głowice jądrowe na terytorium Białorusi i przekaże Łukaszence pociski Iskander zdolne do ich przenoszenia.
- Używanie co jakiś czas borni jądrowej do straszenia świata zachodu jest stałym elementem repertuaru komunikacji Federacji Rosyjskiej. Wojna to nie tylko starcie kinetyczne, ale też starcie psychologiczne. Zachód przerwał całą zimną wojnę w cieniu potencjalnego konfliktu nuklearnego i jakoś do niego nie doszło - dodał.

Pytany o to, czy Polska powinna dołączyć do NATO-wskiego programu Nuclear Sharing powiedział:
- Jesteśmy członkami NATO i będzie nas bronić wszelkiego rodzaju dostępnymi narzędziami. Powinno być to elementem debaty, w przyszłości nie jest to wykluczone, ale nie powinniśmy tego wątku podejmować w odpowiedzi na eskalację rosyjską. Rosjanie deklarując tego typu ruchy chcą eskalacji. Musimy te ewentualne rozmieszczenie brać pod uwagę, ale nie wpadajmy w logikę eskalacyjną - mówił wiceminister obrony Marcin Ociepa.
- Nas powinno w większym stopniu interesować, czy ewentualne głowice nuklearne przede wszystkim Stanów Zjednoczonych będą bronić Polski - powiedział.

- Nie ma wątpliwości, że tego typu ruch Rosji jest ruchem desperackim pokazującym, że przegrywa wojnę na Ukrainie i próbuje zastraszyć Zachód, żeby nie udzielał wsparcia Ukrainie.

Gość Radia Opole skomentował także wczorajsze (27.03) spotkania z mieszkańcami regionu polityków Koalicji Obywatelskiej.

- Zbliżają się wybory i to zupełnie naturalne, że te partie, które są najmniej aktywne nagle się aktywizują. Platformy Obywatelskiej nie było widać, tylko zajmowała stanowisko krytykanckie. Byliśmy krytykowani kiedy obniżaliśmy podatki, tworzyliśmy Wojska Obrony Terytorialnej, kiedy wprowadzaliśmy 500+, kiedy broniliśmy granicy wschodniej w czasie ataku hybrydowego z Białorusi i dzisiaj przed wyborami próbują się ratować. Ja się bardzo cieszę, że spotkają się z ludźmi, wyjdą z tej bańki Twittera i Facebooka i spotkają się z ludźmi, którzy chętnie usłyszą, dlaczego te inwestycje, które tak szerokim strumieniem spływają do ich samorządów, nie mogły mieć miejsca za rządów Platformy Obywatelskiej.

Pytany o rosnące poparcie dla Konfederacji w ostatnich sondażach i o to, czy jest to zagrożenie dla Zjednoczonej Prawicy powiedział:

- Poczekajmy na trwałość tego trendu. zbyt krótko trwa ten boom sondażowy. Ja mam problem fundamentalny z Konfederacją, bo nie ma jednej Konfederacji, niektóre środowiska są skrajnie szkodliwe, jak na przykład środowisko pana Brauna pro rosyjskie i szkodliwe, ale są też racjonalne środowiska Konfederacji. Poczekajmy jak ostatecznie będą wyglądać listy wyborcze i kto ostatecznie wejdzie do parlamentu i wówczas będziemy mogli stawiać jakieś oceny - powiedział Marcin Ociepa.

Zobacz także

2023-07-10, godz. 09:15 Agnieszka Kobierska o zachorowaniach kotów na ptasią grypę W Opolskiem potwierdzono dwa przypadki zarażenia się kotów grypą ptaków w powiatach namysłowskim oraz nyskim - poinformowała - powiedziała w Porannej Rozmowie… » więcej 2023-07-07, godz. 09:10 Wojewoda Kłosowski o 800+ i referendum w sprawie relokacji imigrantów - Te osoby nazywam "dobrymi wujkami", jeszcze kilka lat temu byli przeciwko 500 plus - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Sławomir Kłosowski, pełnomocnik… » więcej 2023-07-06, godz. 09:08 Andrzej Jakiel o tym, czy "Bezpieczny kredyt 2%" wpłynie na rynek mieszkaniowy na Opolszczyźnie Mieszkania nie powinny podrożeć, nie powinno być też istotnego zwiększenia zainteresowania kupnem lokali - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole prezes… » więcej 2023-07-05, godz. 08:46 Red.Halina Nabrdalik o spotkaniu Polonii z całego świata i święcie polonijnej piosenki w Opolu - Zaskoczyła mnie ta ogromna gotowość naszych rodaków, czasem w czwartym-piątym pokoleniu, do przyjazdu do ojczyzny, do angażowania się w kultywowanie polskości… » więcej 2023-07-04, godz. 08:30 Dyrektor WUP Maciej Kalski o rynku pracy i napływie cudzoziemców - Brzmi imponująco! Z tego co kojarzę, jesteśmy również liderem w Europie. W naszym regionie oznacza to bezrobocie 6,1 proc na koniec maja, bo za czerwiec… » więcej 2023-07-03, godz. 09:31 Poseł Kostuś (PO): PiS na sztandarach niesie hasło zero imigracji, a prowadzi najbardziej liberalną politykę przyjmowania… - W kwestiach bezpieczeństwa mówiliśmy i mówimy i mówić będziemy jednym głosem ponad partyjnymi podziałami, bo to najważniejsze zadanie dla państwa… » więcej 2023-06-30, godz. 09:00 Poseł Violetta Porowska o konferencji poświęconej kobietom - Mamy obraz tego, jaka jest Opolanka XXI wieku i jest to obraz zaskakujący. Wbrew stereotypowemu często postrzeganiu, mieszkanki naszego regionu są otwarte… » więcej 2023-06-29, godz. 09:18 Ryszard Galla: Tonący brzytwy się chwyta. Korzystamy z wszystkich możliwych sposobów, ten temat mocno nagłośnić - Cieszymy się, że jest taka decyzja Komisji Petycji, bo to nie zawsze jest oczywiste - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard… » więcej 2023-06-28, godz. 08:55 Włodzimierz Skalik o rosnących notowaniach Konfederacji - Nie jesteśmy spod jednej sztancy! Mamy własne, indywidualne spojrzenia. I chcielibyśmy, by była taka sama Polska: zróżnicowane osoby, ale skutecznie ze… » więcej 2023-06-27, godz. 08:30 Janusz Kowalski: Wyrzucić wszystkich, którzy powiedzieli "NIE" kolei w Głubczycach - Dotrzymaliśmy słowa, wielka radość w moim sercu - powiedział Janusz Kowalski, poseł Suwerennej Polski, wiceminister rolnictwa o pozyskaniu finansowania… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »