Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Marcin Ociepa: Zbliżają się wybory i to zupełnie…
2023-03-28, 09:45 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Marcin Ociepa: Zbliżają się wybory i to zupełnie naturalne, że te partie, które są najmniej aktywne nagle się aktywizują

Marcin Ociepa: Zbliżają się wybory i to zupełnie naturalne, że te partie, które są najmniej aktywne nagle się aktywizują
- Rosja i Białoruś stanowią zagrożenie dla Polski od lat - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Marcin Ociepa, wiceminister obrony narodowej, poseł ziemi opolskiej, lider stowarzyszenia OdNowa. Odniósł się w ten sposób do informacji o tym, że Rosja będzie magazynować taktyczne głowice jądrowe na terytorium Białorusi i przekaże Łukaszence pociski Iskander zdolne do ich przenoszenia.
- Używanie co jakiś czas borni jądrowej do straszenia świata zachodu jest stałym elementem repertuaru komunikacji Federacji Rosyjskiej. Wojna to nie tylko starcie kinetyczne, ale też starcie psychologiczne. Zachód przerwał całą zimną wojnę w cieniu potencjalnego konfliktu nuklearnego i jakoś do niego nie doszło - dodał.

Pytany o to, czy Polska powinna dołączyć do NATO-wskiego programu Nuclear Sharing powiedział:
- Jesteśmy członkami NATO i będzie nas bronić wszelkiego rodzaju dostępnymi narzędziami. Powinno być to elementem debaty, w przyszłości nie jest to wykluczone, ale nie powinniśmy tego wątku podejmować w odpowiedzi na eskalację rosyjską. Rosjanie deklarując tego typu ruchy chcą eskalacji. Musimy te ewentualne rozmieszczenie brać pod uwagę, ale nie wpadajmy w logikę eskalacyjną - mówił wiceminister obrony Marcin Ociepa.
- Nas powinno w większym stopniu interesować, czy ewentualne głowice nuklearne przede wszystkim Stanów Zjednoczonych będą bronić Polski - powiedział.

- Nie ma wątpliwości, że tego typu ruch Rosji jest ruchem desperackim pokazującym, że przegrywa wojnę na Ukrainie i próbuje zastraszyć Zachód, żeby nie udzielał wsparcia Ukrainie.

Gość Radia Opole skomentował także wczorajsze (27.03) spotkania z mieszkańcami regionu polityków Koalicji Obywatelskiej.

- Zbliżają się wybory i to zupełnie naturalne, że te partie, które są najmniej aktywne nagle się aktywizują. Platformy Obywatelskiej nie było widać, tylko zajmowała stanowisko krytykanckie. Byliśmy krytykowani kiedy obniżaliśmy podatki, tworzyliśmy Wojska Obrony Terytorialnej, kiedy wprowadzaliśmy 500+, kiedy broniliśmy granicy wschodniej w czasie ataku hybrydowego z Białorusi i dzisiaj przed wyborami próbują się ratować. Ja się bardzo cieszę, że spotkają się z ludźmi, wyjdą z tej bańki Twittera i Facebooka i spotkają się z ludźmi, którzy chętnie usłyszą, dlaczego te inwestycje, które tak szerokim strumieniem spływają do ich samorządów, nie mogły mieć miejsca za rządów Platformy Obywatelskiej.

Pytany o rosnące poparcie dla Konfederacji w ostatnich sondażach i o to, czy jest to zagrożenie dla Zjednoczonej Prawicy powiedział:

- Poczekajmy na trwałość tego trendu. zbyt krótko trwa ten boom sondażowy. Ja mam problem fundamentalny z Konfederacją, bo nie ma jednej Konfederacji, niektóre środowiska są skrajnie szkodliwe, jak na przykład środowisko pana Brauna pro rosyjskie i szkodliwe, ale są też racjonalne środowiska Konfederacji. Poczekajmy jak ostatecznie będą wyglądać listy wyborcze i kto ostatecznie wejdzie do parlamentu i wówczas będziemy mogli stawiać jakieś oceny - powiedział Marcin Ociepa.

Zobacz także

2023-08-02, godz. 10:40 Artur Tomasik o odrodzeniu branży lotniczej po pandemii i inwestycjach na lotnisku Katowice-Pyrzowice - Zapowiada się bardzo dobry rok. Już w ubiegłym mieliśmy poziom obsługi pasażerów zbliżony do tego najlepszego 2019 roku. W tym planujemy znacznie powyżej… » więcej 2023-08-03, godz. 08:56 Tomasz Kostuś o możliwym rozłamie w Trzeciej drodze i bezpieczeństwie militarnym Polski - Platforma Obywatelska jest dla wszystkich tych, którzy chcą powrotu do normalności. Platforma Obywatelska jest dla wszystkich tych, którzy chcą Polski europejskiej… » więcej 2023-08-02, godz. 08:43 Paweł Kukiz o planach związanych ze startem w nadchodzących wyborach do sejmu Wciąż nie ma decyzji w sprawie startu Pawła Kukiza z list Prawa i Sprawiedliwości. Polityk zapowiedział w porannej rozmowie Radia Opole, że jego obecność… » więcej 2023-08-01, godz. 11:41 Czesław Lang o tegorocznej edycji Tour de Pologne - Jakbyśmy położyli na szali plusy i minusy, to zdecydowanie więcej jest plusów, więcej tego, co przyniesie z sobą Tour de Pologne, czyli radości, emocji… » więcej 2023-07-31, godz. 08:46 Piotr Stanek o 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - Często na lekcjach historii jest temat dotyczący Powstania Warszawskiego, ale w tym całym cyklu on się niczym nie wyróżnia, czyli tak jak kolejne tematy… » więcej 2023-07-28, godz. 08:37 Jacek Wielgus o ustawie ułatwiającej życie poszukiwaczom-amatorom - Jestem pełen nadziei, że ta ustawa zostanie przyjęta. Polskie prawo obecnie jest bardzo mocno niedoprecyzowane. -mówił Jacek Wielgus, prezes Polskiego Stowarzyszenia… » więcej 2023-07-27, godz. 08:46 Patryk Stasiak o Centrum Zielonej Transformacji w Opolu -W przypadku Europy takich instalacji jest ponad 500, ponad 120 w samych Niemczech, tyle samo we Francji, a nawet 30 w Szwajcarii. W Japonii 1200! - mówił Patryk… » więcej 2023-07-26, godz. 08:37 Rafał Pydych (GDDKiA) o drogowych inwestycjach w regionie -Budowa obwodnicy Olesna to było duże zadanie, ale w najbliższych latach będzie realizowana kolejna duża inwestycja w naszym województwie. W tym roku planujemy… » więcej 2023-07-25, godz. 08:48 Marek Pietruszka o prawach miejskich dla Strzeleczek -Koszt szacowany potrzebnych zmian to ok. 8 tys. złotych. To głównie zmiany tabliczek i pieczątek - tak Marek Pietruszka mówi o tym ,co będzie się działo… » więcej 2023-07-24, godz. 11:07 Rzecznik opolskich strażaków Łukasz Nowak o pożarach w Grecji -Polscy strażacy w okolicach Aten dogaszają pożary i pilnują, by nie pojawiły się nowe ogniska. Zluzowali z tych stanowisk greckich kolegów, którzy zostali… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »