Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Hetman, PSL: Niech wszyscy polscy rolnicy zobaczą…
2023-03-27, 09:02 Autor: Aneta Skomorowska Kobza

Hetman, PSL: Niech wszyscy polscy rolnicy zobaczą, jak PiS broni największego szkodnika, wicepremiera Kowalczyka

Krzysztof Hetman o wspólnych wyborach z Polską 2050 Szymona Hołowni oraz o sytuacji w rolnictwie
Krzysztof Hetman, wiceprezes PSL w Radiu Opole o:
- wspólnym starcie w wyborach PSL i Polski 2050
- dwóch listach opozycji
- dymisji ministra rolnictwa
- ryzyku utraty funduszy europejskich
- Mogę się spodziewać tego komunikatu z ust naszych liderów przed lub zaraz po świętach Wielkiejnocy - powiedział w Radiu Opole Krzysztof Hetman, wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego pytany o to, kiedy ogłoszony będzie wspólny start w wyborach do parlamentu PSL-u i Polski 2050 Szymona Hołowni.

- W tej chwili trwają nasze rozmowy polityczne, jaki będzie ich efekt ogłoszą nasi liderzy niedługo, bo święta za dwa tygodnie - dodał.

Gość Radia Opole przypomniał, że ludowcy od dawna stoją na stanowisku, że wspólna lista opozycji negatywnie wpłynie na wynik wyborczy i zdemotywuje dużą część wyborców po stronie opozycji do głosowania. - Oni zostaną w domu, nie pójdą do wyborów - wyjaśnił.

- Jeśli chcemy wygrać wybory, a naszym celem jest odsunięcie PiS od władzy, to musimy pokazać Polakom, co chcemy zrobić po wyborach, jaką mamy wizję państwa, a po drugie musimy za wszelką cenę zmobilizować po stronie opozycji wszystkich wyborców - mówił wiceprezes PSL Krzysztof Hetman.

Odniósł się także do coraz lepszych wyników w sondażach Konfederacji. Deklarowane przez wyborców poparcie dla tej partii plasuje ją obecnie na trzecim miejscu, po Zjednoczonej Prawicy i Koalicji Obywatelskiej.

- To jest kolejny kamyczek do ogródka wspólnej listy. W każdym podręczniku politologii przeczytamy, że ogromna polaryzacja będzie budowała trzeciego zawodnika, a nim jest dzisiaj Konfederacja. To śmiertelne zagrożenie dla Polski, bo jeśli się popatrzy na postulaty, to nie jest to nawet średniowiecze, to jest katastrofa - powiedział Krzysztof Hetman.

Wymienił takie postulaty jak odmowa prawa aborcji ciąży powstałej w wyniku gwałtu i kara więzienia dla kobiety za dokonanie aborcji.

Gość Radia Opole pytany o to, po co PSL wnioskuje o dymisję ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka, skoro arytmetyka sejmowa pokazuje, że ten wniosek nie zyska wymaganej większości powiedział:

- Niech wszyscy polscy rolnicy zobaczą, jak PiS dzielnie broni największego szkodnika, wicepremiera Kowalczyka, który doprowadził do dramatycznej sytuacji polskich rolników. Alarmowaliśmy już w maju ubiegłego roku, że będzie problem z niekontrolowanym napływem zboża z Ukrainy. Od razu zaznaczam, że jesteśmy za tym, żeby Ukrainie pomagać, ale nie kosztem polskich rolników - powiedział Krzysztof Hetman.

Przypomniał, że dzisiaj rolnicy nie są w stanie sprzedać plonów z ubiegłego roku. Gdyby chcieli, to byłoby to poniżej kosztów produkcji, a i tak nie sprzedadzą, bo magazyny są pełne.

- Wszystkie magazyny w Polsce są zasypane ukraińskim zbożem. Alarmowaliśmy ministra rolnictwa, proponowaliśmy, aby wprowadzić kaucję wwozową na te zboża, nie zrobił minister nic, a jeszcze zapewniał w czerwcu rolników, że nie będzie problemów ze skupem i zasugerował, żeby przetrzymali zboże, bo na jesieni dostaną wyższą cenę - mówił wiceprezes PSL w Radiu Opole.

- Byłem na spotkaniu z rolnikami, między innymi z tymi, którzy pogonili ministra w Kielcach, oni zaczynają mówić o samobójstwie, to nie są żarty. Ci ludzie tracą majątek i dorobek całego życia.

Komisja Europejska przeznaczy pieniądze dla rolników poszkodowanych przez import zboża z Ukrainy. Razem z wkładem własnym Polski, będzie to 900 mln zł.

- Straty są na 8 mld złotych, a proponuje się niecały miliard - zaznaczył wiceprezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Krzysztof Hetman. - Rolnikowi proponuje się 250 zł rekompensaty do tony pszenicy, ale tylko do trzech ton z hektara. W województwie lubelskim na dobrych ziemiach z hektara otrzymuje się 9 ton i tylko dla gospodarstw do 50 hektarów - podkreślał gość Radia Opole i wyjaśnił, że te zasady zaproponowało Brukseli ministerstwo rolnictwa.

W internetowej części rozmowy poruszyliśmy temat pieniędzy z unijnych funduszy spójności. Przyznał, że pojawiające się informacje o tym, że zagrożone są te środki, są prawdziwe. To ponad 300 mld złotych. Wiceprezes PSL i eurodeputowany tej partii powiedział, że rząd Polski wie, że tych pieniędzy nie dostanie, bo w dokumencie "umowa partnerska" przyjętym przez rząd zapisane są warunki otrzymania pieniędzy. Jednym z warunków jest dostęp do niezależnego, niezawisłego sądu.

- Tam jest wpisane i to wpisali urzędnicy ministerstwa funduszy, "nie spełniamy". Przyjęli dokument z pełną świadomością, że nie spełniają jednego z najważniejszych warunków, aby otrzymać pieniądze z polityki spójności - powiedział Krzysztof Hetman.

Zobacz także

2023-06-07, godz. 09:11 Tomasz Garbowski o kształceniu narybku i zamieszaniu z sędzia Marciniakiem - Piłka nożna ma to do siebie, że coś się kończy i coś się zaczyna. Wciąż jest komu kibicować. A w sobotę Finał Ligii Mistrzów, najważniejszy mecz… » więcej 2023-06-06, godz. 09:31 Rafał Bartek o ponownym wyborze na przewodniczącego TSKN i planach Mniejszości Niemieckiej na wybory - Ta rzeczywistość jest tak szybka, tak zmienia się, że jeszcze się nawet nad tym nie zastanawiam - mówi Rafał Bartek, lider Mniejszości Niemieckiej na… » więcej 2023-06-05, godz. 09:16 Zbigniew Kubalańca o niedzielnym marszu opozycji, trudnościach we wprowadzeniu e-biletu do instytucji kultury i święcie… - Bez względu na to, czy było milion, pół miliona, czy trzysta tysięcy był to największy marsz po 1989 roku - ocenił w Porannej Rozmowie Radia Opole wiceprzewodniczący… » więcej 2023-06-02, godz. 08:54 Jarosław Kostyła o funkcjonowaniu systemu ratownictwa medycznego i letnich wyzwaniach dla niego - Zawsze będzie problem z ratownikami medycznymi, ponieważ są oni niedowartościowani, ale obecnie, ze względu na to jak się firma rozwija, dysponuję jako… » więcej 2023-06-01, godz. 09:15 Paweł Nakonieczny o raporcie o stanie gminy Nysa, pomocy przedsiębiorcom i nadchodzącej sesji absolutoryjnej - Jedynym instrumentem, którym w tej sytuacji dysponuje gmina to jest pomoc w zakresie podatku od nieruchomości - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole… » więcej 2023-05-31, godz. 10:17 Wojewoda Kłosowski o zapobieganiu zakwitom złotej algi i ustawie o zbadaniu wpływów rosyjskich - Na efekty tego eksperymentu przyjdzie nam poczekać prawdopodobnie do dwóch tygodni, a raport będzie upubliczniony - powiedział w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2023-05-30, godz. 09:10 Kurator Michał Siek o rekrutacji do szkół średnich - Miejsca są, na tyle, by znaleźli dla siebie miejsce, ale są one nierównomiernie rozłożone. W tych szkołach bardzo popularnych zawsze jest duża rywalizacja… » więcej 2023-05-29, godz. 09:15 Krystyna Słodczyk o osobowści prawnej dla Odry Nasze propozycje ekologiczne są właśnie takie, jakie zastosowano ostatnio w innych krajach: w Kanadzie, Nowej Zelandii, w Portugalii. I polegają one na tym… » więcej 2023-05-26, godz. 08:42 Teresa Hrynkiewicz o targach Turystyki "W stronę słońca" -W tym roku mamy ofertę Kraju Środkowoczeskiego, Kraju Morawsko- Śląskiego, Burgundii, Nadrenii - Palatynatu, czyli bardziej europejsko, a nie egzotycznie… » więcej 2023-05-25, godz. 09:06 Prezydent Arkadiusz Wiśniewski o stadionie Odry, KFPP, Budżecie Obywatelskim i ambicjach politycznych - Stadion kosztuje 160 mln zł. 200 mln zł to cena brutto. I na razie te koszty nie rosną, choć czas nie sprzyja, bo inflacja jest faktycznie wysoka - mówił… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »