Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska: 'W planach pobytowych…
2023-03-18, 09:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska: "W planach pobytowych uchodźców wojennych widać dużą zmianę"

Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska: "W planach pobytowych uchodźców wojennych widać dużą zmianę"
Ekonomistka dr Sabina Kubiciel-Lodzińska, wraz z prof. Brygidą Solgą, przeprowadziła na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego badania, "Problemy i wyzwania w zakresie integracji imigrantów w województwie opolskim. Perspektywa cudzoziemców".
Wyniki badań posłużą do przygotowania planu integracji cudzoziemców.
Ankietowane były dwie grupy: grupa migrantów - którzy przyjechali na Opolszczyznę przed wojną w poszukiwaniu pracy oraz grupa uchodźców wojennych.

- Ponad 57% uchodźców wojennych z Ukrainy, nie wie czy zostaną na Opolszczyźnie, czy wrócą do swojego kraju. Ponad 12 % uchodźców twierdzi, że zostaną tu na stałe, mniej więcej tyle samo, że zostaną co najmniej rok - powiedziała w Porannej Rozmowie Rada Opole dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej.

- Wyraźnie widać, że są to bardzo różniące się od siebie grupy, chociażby w kontekście planów pobytowych. 40% migrantów przedwojennych nie wie, jaka będzie ich przyszłość, co trzeci migrant deklaruje, że zostanie w województwie opolskim, 16% deklaruje, że zostanie co najmniej rok - wyjaśniła dr Kubiciel-Lodzińska.

Jeśli chodzi o plany pobytowe uchodźców wojennych widać dużą zmianę. Podobne badanie było przeprowadzane rok temu, wtedy 70 % badanej grupy twierdziła, że zamierza wrócić do Ukrainy.

- Teraz około 10% deklaruje, że zamierza wrócić do Ukrainy.

Naukowcy badali także poczucie bezpieczeństwa obcokrajowców w województwie opolskim. Ponad 85% z nich czuje się tutaj bezpiecznie. Spośród migrantów przedwojennych (którzy przyjechali "za pracą" lub na studia) około 80% pracuje, spośród uchodźców wojennych pracuje 42% pracuje, 36% poszukuje zatrudnienia.

Ukraińcy pozytywnie odbierają nastawienie mieszkańców Opolszczyzny, w wolnym czasie korzystają z obiektów sportowych i rekreacyjnych (min. basen, ZOO). Czują także, że mają możliwość kultywować religię, choć spora grupa ankietowanych zaznaczyła, że to zagadnienie ich nie dotyczy.

- Zastanowiło nas to, czy nie mieli jeszcze czasu rozeznać się co do możliwości kultywowania religii, czy po prostu nie są tym zainteresowani bo podobnie jak polskie społeczeństwo laicyzują się - zaznaczyła dr Sabina Kubiciel-Lodzińska.

Zobacz także

2023-07-20, godz. 08:42 Mariusz Staszewski o 42.Klubowych Mistrzostwach Świata w Wędkarstwie Spławikowym -W świecie wędkarskim to mozna powiedzieć taki mundial. Jest to naprawdę wysokiej rangi impreza. I sukcesem jest pozyskanie takiej imprezy. Choć kosztuje… » więcej 2023-07-19, godz. 09:00 Poseł Katarzyna Czochara o szansach na odbudowę "Aleksandrówki" - Nie było takiego momentu żebym zwątpiła w szansę na przywrócenie do życia "Aleksandrówki". Uważałam od samego poczatku, że sprawa "Aleksandrówki"… » więcej 2023-07-18, godz. 10:21 Marek Tomków o zmianach w refundacji leków i zaostrzaniu przepisów dotyczących sieci aptek -Może zabrzmi to nieco brutalnie, ale to też jest swego rodzaju inwestycja. Jeśli ci pacjenci będą brali regularnie leki, to nie będą tak często lądowali… » więcej 2023-07-17, godz. 08:39 Marcin Ociepa o ostatnim szczycie NATO, zakupach zbrojeniowych oraz ustawie o rewitalizacji Odry - Z całą pewnością jesteśmy bezpieczniejsi niż przed szczytem, gdyż przyjęto bardzo konkretne plany obronne. I to jest postęp. Sojusz ze swej istoty jest… » więcej 2023-07-14, godz. 09:26 Krzysztof Chmiel, Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego o obecności ITD na Master Truck Show - Na Master Trucku jesteśmy prawie od początku, natomiast honorowy patronat ma Główny Inspektor Transportu Drogowego, pan Alvin Gajadhur, który też będzie… » więcej 2023-07-13, godz. 09:19 Dr Tomasz Pawłuszko o konsekwencjach decyzji podjętych na szczycie NATO w Wilnie - Wydaje mi się, że Ukraina nie powinna być po szczycie rozczarowana. To oburzenie Wołodymira Żełeńskiego pierwszego dnia szczytu było trochę teatralne… » więcej 2023-07-12, godz. 09:29 Mł. kpt Łukasz Nowak o licznych pożarach pól i ściernisk w ostatnich dniach - W tym roku odnotowaliśmy bardzo duży pik statystyczny jeśli chodzi o pożary w krótkim okresie - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole mł. kp. Łukasz… » więcej 2023-07-11, godz. 08:30 Historyk Marek Białokur o 80. rocznicy rzezi wołyńskiej - Nie miałem oczekiwań, że w związku z 80. rocznicą rzezi wołyńskiej dojdzie do jakiegoś przełomu po stronie ukraińskiej w uznaniu swoich win. Trochę… » więcej 2023-07-10, godz. 09:15 Agnieszka Kobierska o zachorowaniach kotów na ptasią grypę W Opolskiem potwierdzono dwa przypadki zarażenia się kotów grypą ptaków w powiatach namysłowskim oraz nyskim - poinformowała - powiedziała w Porannej Rozmowie… » więcej 2023-07-07, godz. 09:10 Wojewoda Kłosowski o 800+ i referendum w sprawie relokacji imigrantów - Te osoby nazywam "dobrymi wujkami", jeszcze kilka lat temu byli przeciwko 500 plus - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Sławomir Kłosowski, pełnomocnik… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »