Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska: 'W planach pobytowych…
2023-03-18, 09:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska: "W planach pobytowych uchodźców wojennych widać dużą zmianę"

Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska: "W planach pobytowych uchodźców wojennych widać dużą zmianę"
Ekonomistka dr Sabina Kubiciel-Lodzińska, wraz z prof. Brygidą Solgą, przeprowadziła na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego badania, "Problemy i wyzwania w zakresie integracji imigrantów w województwie opolskim. Perspektywa cudzoziemców".
Wyniki badań posłużą do przygotowania planu integracji cudzoziemców.
Ankietowane były dwie grupy: grupa migrantów - którzy przyjechali na Opolszczyznę przed wojną w poszukiwaniu pracy oraz grupa uchodźców wojennych.

- Ponad 57% uchodźców wojennych z Ukrainy, nie wie czy zostaną na Opolszczyźnie, czy wrócą do swojego kraju. Ponad 12 % uchodźców twierdzi, że zostaną tu na stałe, mniej więcej tyle samo, że zostaną co najmniej rok - powiedziała w Porannej Rozmowie Rada Opole dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej.

- Wyraźnie widać, że są to bardzo różniące się od siebie grupy, chociażby w kontekście planów pobytowych. 40% migrantów przedwojennych nie wie, jaka będzie ich przyszłość, co trzeci migrant deklaruje, że zostanie w województwie opolskim, 16% deklaruje, że zostanie co najmniej rok - wyjaśniła dr Kubiciel-Lodzińska.

Jeśli chodzi o plany pobytowe uchodźców wojennych widać dużą zmianę. Podobne badanie było przeprowadzane rok temu, wtedy 70 % badanej grupy twierdziła, że zamierza wrócić do Ukrainy.

- Teraz około 10% deklaruje, że zamierza wrócić do Ukrainy.

Naukowcy badali także poczucie bezpieczeństwa obcokrajowców w województwie opolskim. Ponad 85% z nich czuje się tutaj bezpiecznie. Spośród migrantów przedwojennych (którzy przyjechali "za pracą" lub na studia) około 80% pracuje, spośród uchodźców wojennych pracuje 42% pracuje, 36% poszukuje zatrudnienia.

Ukraińcy pozytywnie odbierają nastawienie mieszkańców Opolszczyzny, w wolnym czasie korzystają z obiektów sportowych i rekreacyjnych (min. basen, ZOO). Czują także, że mają możliwość kultywować religię, choć spora grupa ankietowanych zaznaczyła, że to zagadnienie ich nie dotyczy.

- Zastanowiło nas to, czy nie mieli jeszcze czasu rozeznać się co do możliwości kultywowania religii, czy po prostu nie są tym zainteresowani bo podobnie jak polskie społeczeństwo laicyzują się - zaznaczyła dr Sabina Kubiciel-Lodzińska.

Zobacz także

2023-05-11, godz. 15:20 Michał Kobosko (Polska 2050) o sojuszu z PSL i ustalaniu list wyborczych -Premię za zjednoczenie mam nadzieję, że zobaczymy w dniu wyborów, bo to jest jedyny prawdziwy sondaż - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole Michał Kobosko… » więcej 2023-05-11, godz. 08:59 Maciej Kalski o tym "Po co dzieciom rodzice" i Dniach Otwartych Funduszy Europejskich - Po co dzieciom rodzice? To pytanie zadamy jutro (12.05) w opolskiej filharmonii, bo planujemy spotkanie z panią psycholog Aleksandrą Piotrowską - powiedział… » więcej 2023-05-10, godz. 08:35 Andrzej Jakiel o sytuacji na rynku nieruchomości -Mamy poważne wyhamowanie na rynku nieruchomości. Kontynuowane są przede wszystkim zaczęte już inwestycje. Nowych powstaje niewiele - ocenił Andrzej Jakiel… » więcej 2023-05-09, godz. 09:20 Kapitan Sobieszczański: "Impreza jest tłusta" - III Opolski Plebiscyt Żeglarski Dwa lata pandemii, rejs, remont jachtu, to wszystko spowodowało czteroletnią przerwę w organizacji Opolskiego plebiscytu żeglarskiego. Wraca on w najbliższą… » więcej 2023-05-08, godz. 09:00 Dr Karol Nawrocki, prezes IPN o likwidacji radzieckich pomników i 78. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej - Z jednej strony dajemy finanse na usunięcie, ale wychodzimy też z konkretną ofertą do samorządów, proponując postawienie monumentów, pomników prawdziwych… » więcej 2023-05-05, godz. 08:41 Marcin Oszańca jedynką na opolskiej liście PL2050-PSL? - Są pozytywne emocje, jest plan, jest wspólnota programowa - powiedział Marcin Oszańca lider PLS na Opolszczyźnie pytany o to, czy wspólny start ludowców… » więcej 2023-05-04, godz. 08:45 Robert Socha o rozpoczynających się dzisiaj (04.05) maturach - W tym roku mamy dwie formuły egzaminów maturalnych - z 215 roku i z 2023 roku. Wynika to z reformy edukacji, która miała miejsce kilka lat temu - powiedział… » więcej 2023-05-03, godz. 09:00 Piloci Orlen Grupa Akrobacyjna Żelazny - O godzinie 12.00, czyli w momencie rozpoczęcia uroczystości z okazji Święta Konstytucji Trzeciego Maja nastąpi przelot trzech samolotów w szyku prowadzący… » więcej 2023-05-02, godz. 09:00 Katarzyna Czochara: Warto to święto promować i pokazywać, że polska flaga to my - Rozpoczynamy o godzinie 14. mszą w intencji ojczyzny, po czym udajemy się pod pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego, tam odbędzie część oficjalna w asyście… » więcej 2023-04-28, godz. 09:27 Jerzy Naszkiewicz o programie Mój Prąd 5.0 - 58 tys. zł, jakie możemy pozyskać z programu "Mój prąd 5.0" to jest "kumulacja" - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Jerzy Naszkiewicz wiceprezes… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »