Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska: 'W planach pobytowych…
2023-03-18, 09:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska: "W planach pobytowych uchodźców wojennych widać dużą zmianę"

Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska: "W planach pobytowych uchodźców wojennych widać dużą zmianę"
Ekonomistka dr Sabina Kubiciel-Lodzińska, wraz z prof. Brygidą Solgą, przeprowadziła na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego badania, "Problemy i wyzwania w zakresie integracji imigrantów w województwie opolskim. Perspektywa cudzoziemców".
Wyniki badań posłużą do przygotowania planu integracji cudzoziemców.
Ankietowane były dwie grupy: grupa migrantów - którzy przyjechali na Opolszczyznę przed wojną w poszukiwaniu pracy oraz grupa uchodźców wojennych.

- Ponad 57% uchodźców wojennych z Ukrainy, nie wie czy zostaną na Opolszczyźnie, czy wrócą do swojego kraju. Ponad 12 % uchodźców twierdzi, że zostaną tu na stałe, mniej więcej tyle samo, że zostaną co najmniej rok - powiedziała w Porannej Rozmowie Rada Opole dr Sabina Kubiciel-Lodzińska z Politechniki Opolskiej.

- Wyraźnie widać, że są to bardzo różniące się od siebie grupy, chociażby w kontekście planów pobytowych. 40% migrantów przedwojennych nie wie, jaka będzie ich przyszłość, co trzeci migrant deklaruje, że zostanie w województwie opolskim, 16% deklaruje, że zostanie co najmniej rok - wyjaśniła dr Kubiciel-Lodzińska.

Jeśli chodzi o plany pobytowe uchodźców wojennych widać dużą zmianę. Podobne badanie było przeprowadzane rok temu, wtedy 70 % badanej grupy twierdziła, że zamierza wrócić do Ukrainy.

- Teraz około 10% deklaruje, że zamierza wrócić do Ukrainy.

Naukowcy badali także poczucie bezpieczeństwa obcokrajowców w województwie opolskim. Ponad 85% z nich czuje się tutaj bezpiecznie. Spośród migrantów przedwojennych (którzy przyjechali "za pracą" lub na studia) około 80% pracuje, spośród uchodźców wojennych pracuje 42% pracuje, 36% poszukuje zatrudnienia.

Ukraińcy pozytywnie odbierają nastawienie mieszkańców Opolszczyzny, w wolnym czasie korzystają z obiektów sportowych i rekreacyjnych (min. basen, ZOO). Czują także, że mają możliwość kultywować religię, choć spora grupa ankietowanych zaznaczyła, że to zagadnienie ich nie dotyczy.

- Zastanowiło nas to, czy nie mieli jeszcze czasu rozeznać się co do możliwości kultywowania religii, czy po prostu nie są tym zainteresowani bo podobnie jak polskie społeczeństwo laicyzują się - zaznaczyła dr Sabina Kubiciel-Lodzińska.

Zobacz także

2023-03-24, godz. 09:20 Tomasz Ognisty o trudnej sytuacji na rynku zbóż i rozwiązaniach dla rolników na najbliższy czas -Mamy na razie obietnicę, więc będziemy się przyglądali czy zostanie zrealizowana - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole Tomasz Ognisty, przewodniczący… » więcej 2023-03-23, godz. 09:00 Marek Cholewa o wyroku TSUE w sprawie polskich lasów - Konflikt z tzw. ekologami ma naturę ideologiczną a nie ekologiczną. Jeśli ktoś ma odrobinę zdrowego rozsądku to przyzna, że w Polsce od wojny lasów… » więcej 2023-03-22, godz. 08:36 Anna Łysy z ITD o kontrolach taksówek i przewoźników - Są to nieprawidłowości w dokumentacji, w wymaganiach, które przedsiębiorcy taksówkowi muszą spełnić, żeby takie usługi świadczyć. Główną taką… » więcej 2023-03-21, godz. 09:13 Piotr Sitnik o przygotowaniach Polski 2050 do wyborów - Na razie z PSL mamy listy wspólnych spraw, ale nie wspólne listy wyborcze. Rozmowy trwają o tym, co chcielibyśmy w pierwszej kolejności po zdobyciu władzy… » więcej 2023-03-20, godz. 08:42 Hubert Ibrom o życiu i inwestowaniu w gminie Ujazd - Jesteśmy jedną z niewielu gmin, które mają dodatni przyrost ludności, a to świadczy o tym, że ludzie doceniają jakość życia u nas - mówi Hubert Ibrom… » więcej 2023-03-19, godz. 09:00 Maciej Kalski o pieniądzach na rozwój osobisty, kobietach na rynku pracy i roku działalności CIC - Będziemy ogłaszać nabory na wnioski i projekty w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - zapowiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Maciej Kalski… » więcej 2023-03-18, godz. 09:00 Dr Sabina Kubiciel-Lodzińska: "W planach pobytowych uchodźców wojennych widać dużą zmianę" Ekonomistka dr Sabina Kubiciel-Lodzińska, wraz z prof. Brygidą Solgą, przeprowadziła na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego badania… » więcej 2023-03-17, godz. 08:52 Rafał Tkacz o zmianach w kodeksie wyborczym - Uważamy, że Centralny Rejestr Wyborców powinien być przetestowany przed wyborami parlamentarnymi na wyborach lokalnych - mówi Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej… » więcej 2023-03-16, godz. 10:05 Wojciech Komarzyński o dopłatach bezpośrednich dla rolników - Przyjmowanie elektroniczne wniosków to nie jest już nowość, w poprzednich latach to było już praktykowane. Nie brak nowości, ale staraliśmy się, aby… » więcej 2023-03-15, godz. 09:22 Paweł Kukiz: Żyjemy w ustroju gdzie samorządowcy chcieliby, żeby to było dziedziczone - To jest kolejny krok ku demokratyzacji państwa - tak w Porannej Rozmowie Radia Opole poseł ziemi opolskiej Paweł Kukiz skomentował zmiany dotyczące referendum… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »