Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Maciej Kalski o pieniądzach na rozwój osobisty…
2023-03-19, 09:00 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Maciej Kalski o pieniądzach na rozwój osobisty, kobietach na rynku pracy i roku działalności CIC

Maciej Kalski o funduszach europejskich dla Województwa Opolskiego w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
- Będziemy ogłaszać nabory na wnioski i projekty w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego - zapowiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu.
Pierwszy nabór wniosków będzie obszaru aktywizacji bezrobotnych. W tym roku będzie przeznaczone na to 56 mln zł.

- Będzie mnóstwo konkursów na pieniądze na podnoszenie kwalifikacji, czyli tak zwane kształcenie ustawiczne - dodał dyrektor Kalski.

W Porannej Rozmowie Radia Opole poruszyliśmy także temat kobiet na runku pracy. Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu przygotował i opublikował raport na ten temat. W naszym regionie ponad połowę bezrobotnych stanowią kobiety.

- Ponad 36% pań zarejestrowanych w urzędach pracy nie posiada kwalifikacji zawodowych. Okazuje się także, że powrót do pracy po urodzeniu dziecka jest trudnością - podkreślił gość Porannej Rozmowy. - Bywa tak, że po dłuższej przerwie panie tracą poczucie własnej wartości na rynku pracy, trudnością jest także znalezienie miejsca, gdzie dzieci mogą być zaopiekowane - dodał.
Co druga bezrobotna mieszka na wsi, tam tzw. wskaźnik uprzedszkolnienia jest niższy niż w miastach.

Jeśli chodzi o uchodźczynie z Ukrainy, te zadomowiły się w regionie, w większości odnalazły także na rynku pracy.
Niedawno minął rok od uruchomienia Centrum Integracji Cudzoziemców.

- 10 marca obchodziliśmy jubileusz otwarcia. Otrzymaliśmy bardzo wiele słów od pań z Ukrainy. Słyszymy coraz częściej, że integrują się, znajdują pracę, miejsce stałego pobytu. Widać, że państwo polskie, społeczeństwo, my - mieszkańcy regionu pomagaliśmy i dalej staramy się im pomagać, ale też traktujemy na równi, z pewnym zrozumieniem ich kłopotów - powiedział Maciej Kalski, dyrektor WUP w Opolu.

Zobacz także

2023-07-19, godz. 09:00 Poseł Katarzyna Czochara o szansach na odbudowę "Aleksandrówki" - Nie było takiego momentu żebym zwątpiła w szansę na przywrócenie do życia "Aleksandrówki". Uważałam od samego poczatku, że sprawa "Aleksandrówki"… » więcej 2023-07-18, godz. 10:21 Marek Tomków o zmianach w refundacji leków i zaostrzaniu przepisów dotyczących sieci aptek -Może zabrzmi to nieco brutalnie, ale to też jest swego rodzaju inwestycja. Jeśli ci pacjenci będą brali regularnie leki, to nie będą tak często lądowali… » więcej 2023-07-17, godz. 08:39 Marcin Ociepa o ostatnim szczycie NATO, zakupach zbrojeniowych oraz ustawie o rewitalizacji Odry - Z całą pewnością jesteśmy bezpieczniejsi niż przed szczytem, gdyż przyjęto bardzo konkretne plany obronne. I to jest postęp. Sojusz ze swej istoty jest… » więcej 2023-07-14, godz. 09:26 Krzysztof Chmiel, Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego o obecności ITD na Master Truck Show - Na Master Trucku jesteśmy prawie od początku, natomiast honorowy patronat ma Główny Inspektor Transportu Drogowego, pan Alvin Gajadhur, który też będzie… » więcej 2023-07-13, godz. 09:19 Dr Tomasz Pawłuszko o konsekwencjach decyzji podjętych na szczycie NATO w Wilnie - Wydaje mi się, że Ukraina nie powinna być po szczycie rozczarowana. To oburzenie Wołodymira Żełeńskiego pierwszego dnia szczytu było trochę teatralne… » więcej 2023-07-12, godz. 09:29 Mł. kpt Łukasz Nowak o licznych pożarach pól i ściernisk w ostatnich dniach - W tym roku odnotowaliśmy bardzo duży pik statystyczny jeśli chodzi o pożary w krótkim okresie - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole mł. kp. Łukasz… » więcej 2023-07-11, godz. 08:30 Historyk Marek Białokur o 80. rocznicy rzezi wołyńskiej - Nie miałem oczekiwań, że w związku z 80. rocznicą rzezi wołyńskiej dojdzie do jakiegoś przełomu po stronie ukraińskiej w uznaniu swoich win. Trochę… » więcej 2023-07-10, godz. 09:15 Agnieszka Kobierska o zachorowaniach kotów na ptasią grypę W Opolskiem potwierdzono dwa przypadki zarażenia się kotów grypą ptaków w powiatach namysłowskim oraz nyskim - poinformowała - powiedziała w Porannej Rozmowie… » więcej 2023-07-07, godz. 09:10 Wojewoda Kłosowski o 800+ i referendum w sprawie relokacji imigrantów - Te osoby nazywam "dobrymi wujkami", jeszcze kilka lat temu byli przeciwko 500 plus - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Sławomir Kłosowski, pełnomocnik… » więcej 2023-07-06, godz. 09:08 Andrzej Jakiel o tym, czy "Bezpieczny kredyt 2%" wpłynie na rynek mieszkaniowy na Opolszczyźnie Mieszkania nie powinny podrożeć, nie powinno być też istotnego zwiększenia zainteresowania kupnem lokali - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole prezes… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »