Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Paweł Kukiz: Żyjemy w ustroju gdzie samorządowcy…
2023-03-15, 09:22 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Paweł Kukiz: Żyjemy w ustroju gdzie samorządowcy chcieliby, żeby to było dziedziczone

Paweł Kukiz: Żyjemy w ustroju gdzie samorządowcy chcieliby, żeby to było dziedziczone
- To jest kolejny krok ku demokratyzacji państwa - tak w Porannej Rozmowie Radia Opole poseł ziemi opolskiej Paweł Kukiz skomentował zmiany dotyczące referendum lokalnego.
Zmiany w ustawie o referendum lokalnym, których pomysłodawcą jest Paweł Kukiz zostały przyjęte przez sejm. Związek Miast Polskich już w ubiegłym roku planowane zmiany określił mianem ""katastrofa, populizm, zaprzeczenie demokracji, osłabienie samorządu".
- Żyjemy w ustroju gdzie samorządowcy chcieliby, żeby to było dziedziczone - skomentował to gość Radia Opole.

- Do tej pory istnieje zaporowy próg - by referendum było uznane za ważne do referendum musi przyjść 3/5 liczby osób, które uczestniczyło w wyborach (czyli 3/5 tych, którzy wcześniej na tego burmistrza „do odwołania” głosowali plus tych, którzy głosowali na jego kontrkandydatów). W naszej ustawie dla ważności referendum odwołującego potrzeba jedynie 3/5 liczby głosujących w wyborach na tego delikwenta do odwołania - wyjaśnił poseł Paweł Kukiz.

Kolejne zmiany to 15% frekwencji aby referendum lokalne zostało uznane za ważne, a nie jak do tej pory 30%.

Paweł Kukiz przypomniał także, że to nie pierwsze zmiany w ustawodawstwie, jakie udało mu się wprowadzić w tej kadencji. Przyjęta została także tzw ustawa antykorupcyjna.
- Skończy się tej proceder, gdzie burmistrz czy prezydent jest zatrudniony w spółce komunalnej w Brzegu, a ktoś z brzegu w spółce komunalnej w Opolu. Bezwzględny zakaz sprawowania równolegle funkcji wójta, burmistrza, prezydenta miasta, posła, senatora i zasiadania w spółkach skarbu państwa albo komunalnych - powiedział Paweł Kukiz.

Zobacz także

2023-07-04, godz. 08:30 Dyrektor WUP Maciej Kalski o rynku pracy i napływie cudzoziemców - Brzmi imponująco! Z tego co kojarzę, jesteśmy również liderem w Europie. W naszym regionie oznacza to bezrobocie 6,1 proc na koniec maja, bo za czerwiec… » więcej 2023-07-03, godz. 09:31 Poseł Kostuś (PO): PiS na sztandarach niesie hasło zero imigracji, a prowadzi najbardziej liberalną politykę przyjmowania… - W kwestiach bezpieczeństwa mówiliśmy i mówimy i mówić będziemy jednym głosem ponad partyjnymi podziałami, bo to najważniejsze zadanie dla państwa… » więcej 2023-06-30, godz. 09:00 Poseł Violetta Porowska o konferencji poświęconej kobietom - Mamy obraz tego, jaka jest Opolanka XXI wieku i jest to obraz zaskakujący. Wbrew stereotypowemu często postrzeganiu, mieszkanki naszego regionu są otwarte… » więcej 2023-06-29, godz. 09:18 Ryszard Galla: Tonący brzytwy się chwyta. Korzystamy z wszystkich możliwych sposobów, ten temat mocno nagłośnić - Cieszymy się, że jest taka decyzja Komisji Petycji, bo to nie zawsze jest oczywiste - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard… » więcej 2023-06-28, godz. 08:55 Włodzimierz Skalik o rosnących notowaniach Konfederacji - Nie jesteśmy spod jednej sztancy! Mamy własne, indywidualne spojrzenia. I chcielibyśmy, by była taka sama Polska: zróżnicowane osoby, ale skutecznie ze… » więcej 2023-06-27, godz. 08:30 Janusz Kowalski: Wyrzucić wszystkich, którzy powiedzieli "NIE" kolei w Głubczycach - Dotrzymaliśmy słowa, wielka radość w moim sercu - powiedział Janusz Kowalski, poseł Suwerennej Polski, wiceminister rolnictwa o pozyskaniu finansowania… » więcej 2023-06-26, godz. 09:29 Bartosz Maziarz: Weekendowy pucz w Rosji to walka stronnictw w których biorą udział także służby specjalne - Wiele osób może czuć niedosyt po nieudanym puczu w Rosji, ale działamy w mgle informacyjnej i ciężko jest dokładnie dowiedzieć się, co tak na prawdę… » więcej 2023-06-23, godz. 08:35 Kurator Michał Siek o kończącym się roku szkolnym Myślę, że w porównaniu do poprzednich lat, to był bardzo spokojny rok. Przebiegał bez większych zakłóceń, mimo początkowych obaw czy będzie np. opał… » więcej 2023-06-22, godz. 08:49 Dariusz Brzęczek, nowy szef "Solidarności" w regionie o roli związków zawodowych - Od samego początku działalności związkowej przyświecała mi idea pomocy ludziom i pracy dla ludzi. Taką duszę społecznika miałem zawsze! - mówi Dariusz… » więcej 2023-06-21, godz. 09:05 Poseł Paweł Kukiz o polityce, referendum imigracyjnym i starcie w wyborach - Trudno to nazwać jakimś życiem politycznym, to bardziej przypomina jakieś ekstremalne talk-show niż debatę - tak poseł Paweł Kukiz odpowiedział na pytanie… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »