Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Kurator Siek: Może być tak, że nauczyciele nie…
2023-03-09, 08:40 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Kurator Siek: Może być tak, że nauczyciele nie będą mieli kogo uczyć

Kurator Siek: Może być tak, że nauczyciele nie będą mieli kogo uczyć
- To, że teraz w szkołach podstawowych jest dobrze, w tym sensie, że jest sporo uczniów, wynika z tego, że była reforma edukacji, po drodze był "podwójny rocznik", więc na razie jest dobrze - powiedział opolski kurator oświaty Michał Siek.
Jak informowaliśmy w Radiu Opole samorządowcy w powiatach zaczynają się obawiać, czy będą mieli uczniów w szkołach ponadpodstawowych. W Oleśnie Rok szkolny 2023/2024 da 135 absolwentów szkoły podstawowej, podczas gdy w ostatnich latach ta liczba znacznie przekracza 700 uczniów w powiecie oleskim.

- Może być tak, że nauczyciele nie będą mieli kogo uczyć - stwierdził w Porannej Rozmowie Radia Opole kurator Siek. - W całym kraju demografia nie napawa optymizmem, a nasze województwo pod tym względem jest szczególne. Na pewno będzie się to różnie układać w różnych powiatach.

Gość Radia Opole powiedział, że na pewno jest to wyzwanie dla powiatów. - Trzeba się do tego dobrze przygotować i budować odpowiedzialnie ofertę edukacyjną, żeby była atrakcyjna - powiedział.

Rozmawialiśmy także o edukacji dzieci ze spektrum autyzmu. Po tym, jak przez stolicę województwa przetoczyła się dyskusja o utworzeniu szkoły dla dzieci z takimi potrzebami miasto postanowiło utworzyć cztery oddziały w szkołach podstawowych.

- Myślę, że to dobry kierunek. Spektrum autyzmu, to bardzo rozmaite przypadki. W moim odczuciu stworzenie szkoły typowo dla autystów nie pozwoli, żeby wszystkich jednakowo traktować. Trzeba proces kształcenia do każdego dostosować. Utworzenie oddziałów, to dobry ruch i ułatwienie dla rodziców, szczególnie jeśli są w różnych częściach miasta, bo mogą posłać dziecko tam gdzie im wygodniej - powiedział opolski kurator oświaty.

Zaznaczył, że inne samorządy a razie nie zgłaszają zamiarów stworzenia oddziałów w szkołach dla dzieci ze spektrum autyzmu.
- Być może Opole zachęci do zastosowania takiego rozwiązania również w innych miejscowościach.

Zobacz także

2023-05-10, godz. 08:35 Andrzej Jakiel o sytuacji na rynku nieruchomości -Mamy poważne wyhamowanie na rynku nieruchomości. Kontynuowane są przede wszystkim zaczęte już inwestycje. Nowych powstaje niewiele - ocenił Andrzej Jakiel… » więcej 2023-05-09, godz. 09:20 Kapitan Sobieszczański: "Impreza jest tłusta" - III Opolski Plebiscyt Żeglarski Dwa lata pandemii, rejs, remont jachtu, to wszystko spowodowało czteroletnią przerwę w organizacji Opolskiego plebiscytu żeglarskiego. Wraca on w najbliższą… » więcej 2023-05-08, godz. 09:00 Dr Karol Nawrocki, prezes IPN o likwidacji radzieckich pomników i 78. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej - Z jednej strony dajemy finanse na usunięcie, ale wychodzimy też z konkretną ofertą do samorządów, proponując postawienie monumentów, pomników prawdziwych… » więcej 2023-05-05, godz. 08:41 Marcin Oszańca jedynką na opolskiej liście PL2050-PSL? - Są pozytywne emocje, jest plan, jest wspólnota programowa - powiedział Marcin Oszańca lider PLS na Opolszczyźnie pytany o to, czy wspólny start ludowców… » więcej 2023-05-04, godz. 08:45 Robert Socha o rozpoczynających się dzisiaj (04.05) maturach - W tym roku mamy dwie formuły egzaminów maturalnych - z 215 roku i z 2023 roku. Wynika to z reformy edukacji, która miała miejsce kilka lat temu - powiedział… » więcej 2023-05-03, godz. 09:00 Piloci Orlen Grupa Akrobacyjna Żelazny - O godzinie 12.00, czyli w momencie rozpoczęcia uroczystości z okazji Święta Konstytucji Trzeciego Maja nastąpi przelot trzech samolotów w szyku prowadzący… » więcej 2023-05-02, godz. 09:00 Katarzyna Czochara: Warto to święto promować i pokazywać, że polska flaga to my - Rozpoczynamy o godzinie 14. mszą w intencji ojczyzny, po czym udajemy się pod pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego, tam odbędzie część oficjalna w asyście… » więcej 2023-04-28, godz. 09:27 Jerzy Naszkiewicz o programie Mój Prąd 5.0 - 58 tys. zł, jakie możemy pozyskać z programu "Mój prąd 5.0" to jest "kumulacja" - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Jerzy Naszkiewicz wiceprezes… » więcej 2023-04-27, godz. 08:33 Wojewoda Kłosowski: o ukraińskim zbożu na Opolszczyźnie i pokazach lotniczych 3-go maja - To jest rzucanie nieuzasadnionych oskarżeń - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. Odniósł się w ten sposób… » więcej 2023-04-26, godz. 09:21 Rafał Pydych o tym, kiedy A4 będzie miała po 3 pasy ruchu - Jeśli nic w gospodarce się nie zmieni i plany się nie zmienią to data jest realna - powiedział Rafał Pydych dyr GDDKiA w Opolu pytany o to, czy w 2030… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »