Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Kurator Siek: Może być tak, że nauczyciele nie…
2023-03-09, 08:40 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Kurator Siek: Może być tak, że nauczyciele nie będą mieli kogo uczyć

Kurator Siek: Może być tak, że nauczyciele nie będą mieli kogo uczyć
- To, że teraz w szkołach podstawowych jest dobrze, w tym sensie, że jest sporo uczniów, wynika z tego, że była reforma edukacji, po drodze był "podwójny rocznik", więc na razie jest dobrze - powiedział opolski kurator oświaty Michał Siek.
Jak informowaliśmy w Radiu Opole samorządowcy w powiatach zaczynają się obawiać, czy będą mieli uczniów w szkołach ponadpodstawowych. W Oleśnie Rok szkolny 2023/2024 da 135 absolwentów szkoły podstawowej, podczas gdy w ostatnich latach ta liczba znacznie przekracza 700 uczniów w powiecie oleskim.

- Może być tak, że nauczyciele nie będą mieli kogo uczyć - stwierdził w Porannej Rozmowie Radia Opole kurator Siek. - W całym kraju demografia nie napawa optymizmem, a nasze województwo pod tym względem jest szczególne. Na pewno będzie się to różnie układać w różnych powiatach.

Gość Radia Opole powiedział, że na pewno jest to wyzwanie dla powiatów. - Trzeba się do tego dobrze przygotować i budować odpowiedzialnie ofertę edukacyjną, żeby była atrakcyjna - powiedział.

Rozmawialiśmy także o edukacji dzieci ze spektrum autyzmu. Po tym, jak przez stolicę województwa przetoczyła się dyskusja o utworzeniu szkoły dla dzieci z takimi potrzebami miasto postanowiło utworzyć cztery oddziały w szkołach podstawowych.

- Myślę, że to dobry kierunek. Spektrum autyzmu, to bardzo rozmaite przypadki. W moim odczuciu stworzenie szkoły typowo dla autystów nie pozwoli, żeby wszystkich jednakowo traktować. Trzeba proces kształcenia do każdego dostosować. Utworzenie oddziałów, to dobry ruch i ułatwienie dla rodziców, szczególnie jeśli są w różnych częściach miasta, bo mogą posłać dziecko tam gdzie im wygodniej - powiedział opolski kurator oświaty.

Zaznaczył, że inne samorządy a razie nie zgłaszają zamiarów stworzenia oddziałów w szkołach dla dzieci ze spektrum autyzmu.
- Być może Opole zachęci do zastosowania takiego rozwiązania również w innych miejscowościach.

Zobacz także

2023-05-23, godz. 09:01 Burmistrz Bujak: Mieliśmy osoby, którym zależało na wzbudzaniu paniki w związku z bakterią coli w wodzie - Przyczyna jest bardzo trudna do ustalenia, stawiamy sobie za priorytet, żeby ją znaleźć. Jedno jest pewne, nie było rozszczelnienia na sieci - powiedział… » więcej 2023-05-22, godz. 09:13 Posłanka Zawisza: Lewica już od roku mówi, że świadczenie 500+ powinno być waloryzowane o wskaźnik inflacji - Lewica już od roku mówi, że to świadczenie powinno być zwaloryzowane o wskaźnik inflacji - przypomniała w Porannej Rozmowie Radia Opole Marcelina Zawisza… » więcej 2023-05-19, godz. 09:46 Piotr Sitnik z Polska 2050: Taki populizm, czyli rzucenie hasła 800+ jest nieodpowiedzialne - Jako partia odpowiedzialna za państwo, przyglądamy się finansom i widzimy, że budżet ma ogromny deficyt, więc na ten moment nie stać nas na taki populizm… » więcej 2023-05-18, godz. 09:00 Zbigniew Kubalańca o 800+ od czerwca: Mówimy "sprawdzam", jeśli PiS mówi, że się nie da, to są niekompetentni do… - Mówimy "sprawdzam". Jeżeli PiS ma dobre intencje, to zróbmy to przed wyborami, a nie po wyborach - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Zbigniew Kubalańca… » więcej 2023-05-17, godz. 09:00 Poseł Czochara o konwencji programowej: To są propozycje realne, które będą na pewno realizowane, kiedy otrzymamy… - Jest to rzecz nierealna, żeby to mogło być od czerwca i pan Donald Tusk, który proponuje coś takiego dobrze o tym wie. Jest cały proces legislacyjny i… » więcej 2023-05-16, godz. 09:17 Sławomir Kłosowski o reakcjach na najnowsze propozycje PiS - Bardzo bym chciał, żeby okazało się, że zmieniliśmy ich mentalność, sposób myślenia o programach społecznych, ale ja im po prostu nie wierzę! - mówił… » więcej 2023-05-15, godz. 09:00 Burmistrz Hubert Ibrom zaprasza na obchody 800-lecia Ujazdu - To rzeczywiście dla nas rok szczególny: 800 lat od nadania praw miejskich Ujazdowi, dla najmniejszego miasta województwa opolskiego, ale siódmego najstarszego… » więcej 2023-05-11, godz. 15:20 Michał Kobosko (Polska 2050) o sojuszu z PSL i ustalaniu list wyborczych -Premię za zjednoczenie mam nadzieję, że zobaczymy w dniu wyborów, bo to jest jedyny prawdziwy sondaż - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole Michał Kobosko… » więcej 2023-05-11, godz. 08:59 Maciej Kalski o tym "Po co dzieciom rodzice" i Dniach Otwartych Funduszy Europejskich - Po co dzieciom rodzice? To pytanie zadamy jutro (12.05) w opolskiej filharmonii, bo planujemy spotkanie z panią psycholog Aleksandrą Piotrowską - powiedział… » więcej 2023-05-10, godz. 08:35 Andrzej Jakiel o sytuacji na rynku nieruchomości -Mamy poważne wyhamowanie na rynku nieruchomości. Kontynuowane są przede wszystkim zaczęte już inwestycje. Nowych powstaje niewiele - ocenił Andrzej Jakiel… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »