Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Marcin Oszańca: Zgłosiłem chęć i gotowość…
2023-03-07, 09:50 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Marcin Oszańca: Zgłosiłem chęć i gotowość wystawienia kandydata z PSL w okręgu nr 51 w wyborach do Senatu

Marcin Oszańca: Zgłosiłem gotowość wystawienia kandydata z PSL w wyborach do Senatu
- W okręgach, w których są obecni senatorzy partii jeszcze opozycyjnych, czyli okręg opolski i okręg wschodni będziemy popierać obecnych senatorów, mają zagwarantowane miejsce w pakcie senackim - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Marcin Oszańca lider PSL na Opolszczyźnie.
Odniósł się w ten sposób do słów Dariusza Klimczaka wiceprzewodniczącego PSL, który w radiowym wywiadzie, pytany o pakt senacki opozycji przyznał "Udało się uzgodnić kwestie startowe w tych okręgach, gdzie opozycja czuje się najpewniej. Przed nami finał, czyli zostanie przypisane pozostałe 35 okręgów do poszczególnych komitetów"

W ubiegłym tygodniu opozycja podpisała porozumienie zgodnie z którym KO, Lewica, Polska 2050 i PSL w wyborach do senatu wystawią jednego wspólnego kandydata. Okręgi do Senatu są jednomandatowe, czyli wygrywa ten kandydat, który zdobędzie więcej głosów.

Gość Radia Opole dopytywany o to, czy jest pewnym, że obecni senatorowie: Danuta Jazłowiecka i Beniamin Godyla będą ponownie ubiegać się o mandaty wyjaśnił, że to, kto będzie kandydował nie jest ustalone, zdecyduje o tym Koalicja Obywatelska. Pewnym jest natomiast że w wyborach do Senatu w okręgu nr 52 i 53 będzie to kandydat KO.

Do ustalenia zostaje, które ugrupowanie opozycyjne wystawi kandydata w okręgu nr 51, obejmującego zachodnie powiaty województwa.

- Okręg nyski (powiaty: prudnicki, nyski, brzeski, kluczborski) podlega analizom, sondażom, jeszcze nie zapadła decyzja. Badane są preferencje wyborcze, czy bardziej Lewica, czy Koalicja. Natomiast Lewica miała już tam swojego kandydata w wyborach, a to jest raczej konserwatywny okręg. Z rozmów z kolegami Polska 2050, oni nie mają ambicji na wystawienie senatora. Ja zgłosiłem chęć i gotowość wystawienia kandydata z naszego ugrupowania - powiedział lider Polskiego Stronnictwa Ludowego w regionie. Dodał, że jest duża szansa, żeby odbić ten okręg prawicy. Obecnie senatorem wybranym z okręgu nr 51 jest Jerzy Czerwiński z PiS.

Rozmawialiśmy także o politycznych układankach przed wyborami do Sejmu.
W sobotę (04.05) Naczelna Rada PSL, udzielili poparcia dla działań kierownictwa w zakresie rozmów z innymi ugrupowaniami politycznymi w sprawie wspólnego startu.

Najczęściej wskazuje się tutaj Polskę 2050 Szymona Hołowni.

- Nie wykluczam, że oprócz porozumienia z Polską 2050 dojdzie do poważnych rozmów z Donaldem Tuskiem i Platformą Obywatelską, Koalicją Obywatelską. Dialog, współpraca i rozmowa na opozycji jest - powiedział Marcin Oszańca.

Zaznaczył, że podstawowy wariant dla każdej partii to start samodzielny i PSL jest do tego przygotowane, natomiast jeśli rozmowy polityczne z innymi ugrupowaniami opozycyjnymi dojdą do skutku decyzja o starcie samodzielnym lub wspólnym zapadnie za około miesiąc.

W internetowej części rozmowy Marcin Oszańca przytoczył wewnętrzne sondaże partii, zlecone w kilku sondażowych, które wskazują na 15-to poparcie dla koalicji PSL-Polska2050 w kraju i 20-to procentowe poparcie w województwie opolskim.

Jak to się przekłada na mandaty? Posłuchaj i zobacz całą rozmowę!

Zobacz także

2023-07-04, godz. 08:30 Dyrektor WUP Maciej Kalski o rynku pracy i napływie cudzoziemców - Brzmi imponująco! Z tego co kojarzę, jesteśmy również liderem w Europie. W naszym regionie oznacza to bezrobocie 6,1 proc na koniec maja, bo za czerwiec… » więcej 2023-07-03, godz. 09:31 Poseł Kostuś (PO): PiS na sztandarach niesie hasło zero imigracji, a prowadzi najbardziej liberalną politykę przyjmowania… - W kwestiach bezpieczeństwa mówiliśmy i mówimy i mówić będziemy jednym głosem ponad partyjnymi podziałami, bo to najważniejsze zadanie dla państwa… » więcej 2023-06-30, godz. 09:00 Poseł Violetta Porowska o konferencji poświęconej kobietom - Mamy obraz tego, jaka jest Opolanka XXI wieku i jest to obraz zaskakujący. Wbrew stereotypowemu często postrzeganiu, mieszkanki naszego regionu są otwarte… » więcej 2023-06-29, godz. 09:18 Ryszard Galla: Tonący brzytwy się chwyta. Korzystamy z wszystkich możliwych sposobów, ten temat mocno nagłośnić - Cieszymy się, że jest taka decyzja Komisji Petycji, bo to nie zawsze jest oczywiste - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard… » więcej 2023-06-28, godz. 08:55 Włodzimierz Skalik o rosnących notowaniach Konfederacji - Nie jesteśmy spod jednej sztancy! Mamy własne, indywidualne spojrzenia. I chcielibyśmy, by była taka sama Polska: zróżnicowane osoby, ale skutecznie ze… » więcej 2023-06-27, godz. 08:30 Janusz Kowalski: Wyrzucić wszystkich, którzy powiedzieli "NIE" kolei w Głubczycach - Dotrzymaliśmy słowa, wielka radość w moim sercu - powiedział Janusz Kowalski, poseł Suwerennej Polski, wiceminister rolnictwa o pozyskaniu finansowania… » więcej 2023-06-26, godz. 09:29 Bartosz Maziarz: Weekendowy pucz w Rosji to walka stronnictw w których biorą udział także służby specjalne - Wiele osób może czuć niedosyt po nieudanym puczu w Rosji, ale działamy w mgle informacyjnej i ciężko jest dokładnie dowiedzieć się, co tak na prawdę… » więcej 2023-06-23, godz. 08:35 Kurator Michał Siek o kończącym się roku szkolnym Myślę, że w porównaniu do poprzednich lat, to był bardzo spokojny rok. Przebiegał bez większych zakłóceń, mimo początkowych obaw czy będzie np. opał… » więcej 2023-06-22, godz. 08:49 Dariusz Brzęczek, nowy szef "Solidarności" w regionie o roli związków zawodowych - Od samego początku działalności związkowej przyświecała mi idea pomocy ludziom i pracy dla ludzi. Taką duszę społecznika miałem zawsze! - mówi Dariusz… » więcej 2023-06-21, godz. 09:05 Poseł Paweł Kukiz o polityce, referendum imigracyjnym i starcie w wyborach - Trudno to nazwać jakimś życiem politycznym, to bardziej przypomina jakieś ekstremalne talk-show niż debatę - tak poseł Paweł Kukiz odpowiedział na pytanie… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »