Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Podkom. Świątczak: Średnio w ubiegłym roku seniorzy…
2023-03-03, 09:44 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Podkom. Świątczak: Średnio w ubiegłym roku seniorzy z Opolszczyzny co kwartał tracili milion złotych

Podkom. Świątczak: Średnio w ubiegłym roku seniorzy z Opolszczyzny co kwartał tracili milion złotych
- Zaskoczenie, presja czasu i izolacja - na tym bazują oszuści, którzy chcą wyłudzić pieniądze - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole podkom. Dariusz Świątczak z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.
W województwie opolskim co miesiąc - według statystyk policyjnych - jest kilkadziesiąt oszustw metodą "na wnuczka", "na policjanta", " na wypadek samochodowy".

- Oszuści bazują na mechanizmach, które już się sprawdziły. Jest jeden sposób, żeby uniknąć oszustwa kiedy zadzwonią. Rozłączyć się - powiedział gość Radia Opole.
- Dają się nabierać nie tylko seniorzy, ale i ludzie młodzi. Tutaj oszustwo telefoniczne nie działa, nie dają się nabrać "na bankowca", ale kiedy natrafiają w internecie na lukratywną ofertę inwestowania, to chęć zysku sprawia, że "wchodzą w te rzeczy", klikają w link infekując w ten sposób telefon - wyjaśnił.

Jeśli chodzi o oszukiwanie ludzi starszych, to duża rola w zapobieganiu przestępstwu należy do pracowników baku.
- Zdarzają się sytuacje, że to pracownik banku przerywa całą intrygę. Pragnę zaapelować do wszystkich pracowników banku, kiedy widzą, że przy ich okienku jest senior, który cały czas rozmawia przez telefon, twierdzi, że nie może powiedzieć po co mu te pieniądze jest niemal pewny, że padł ofiarą oszustów. Wówczas dobrze zapytać, czy ktoś mu kazał wypłacić pieniądze, czy z kimś teraz rozmawia, takie pytania powodują, że ludzie orientują się, ze coś jest nie tak - mówi podkom. Świątczak.

Średnio w ubiegłym roku seniorzy co kwartał tracili milion złotych, to dane dotyczące tylko województwa opolskiego.

Zobacz także

2023-06-23, godz. 08:35 Kurator Michał Siek o kończącym się roku szkolnym Myślę, że w porównaniu do poprzednich lat, to był bardzo spokojny rok. Przebiegał bez większych zakłóceń, mimo początkowych obaw czy będzie np. opał… » więcej 2023-06-22, godz. 08:49 Dariusz Brzęczek, nowy szef "Solidarności" w regionie o roli związków zawodowych - Od samego początku działalności związkowej przyświecała mi idea pomocy ludziom i pracy dla ludzi. Taką duszę społecznika miałem zawsze! - mówi Dariusz… » więcej 2023-06-21, godz. 09:05 Poseł Paweł Kukiz o polityce, referendum imigracyjnym i starcie w wyborach - Trudno to nazwać jakimś życiem politycznym, to bardziej przypomina jakieś ekstremalne talk-show niż debatę - tak poseł Paweł Kukiz odpowiedział na pytanie… » więcej 2023-06-20, godz. 08:51 Przemysław Rzodkiewicz o walce z fałszowaniem produktów rolno-spożywczych - Jesteśmy inspekcją, która za zadanie ma ochronę konsumenta. Każdy z nas korzysta z żywności, a niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że mamy wyspecjalizowaną… » więcej 2023-06-19, godz. 08:30 Jakub Roszuk o zanieczyszczeniu Odry i Białej Głuchołaskiej -To co się dzieje na rzekach to konsekwencja zaniedbań z ostatnich lat. Rzeka nam pokazuje, co zrobiliśmy. Wydaje mi się, że po tej ostatniej katastrofie… » więcej 2023-06-16, godz. 08:52 Andrzej Kruczkiewicz o 25-leciu powiatu - Jeśli chodzi o powiaty to one straciły na tych wszelkich przesunięciach, bo powiat de facto żyje z subwencji. Jest nadmiar tych rzeczy, które na nas zostały… » więcej 2023-06-15, godz. 08:51 Wojciech Komarzyński o "wojennych" dopłatach dla rolników - Katalog form pomocy jest znacznie szerszy w naborze od 12 czerwca. I na pewno środków dla potrzebujących nie zabraknie. W pierwszym naborze złożono 2,5… » więcej 2023-06-14, godz. 08:50 Piotr Sitnik z Polski 2050 o trzeciej drodze, rewitalizacji Odry i komisji ds. rosyjskich wpływów - Społeczeństwo jest bardzo spolaryzowane, a my chcemy być tą siła, która zajmie się rozwiązywaniem problemów, a nie konfliktami - mówi Piotr Sitnik… » więcej 2023-06-13, godz. 08:58 Marszałek Andrzej Buła o stanie regionu i politycznych przygotowaniach do wyborów - Gdybym ja sam miał się ocenić, to dzięki pracy moich współpracowników, dyrektorów, różnych jednostek i instytucji oraz współpracy z innymi podmiotami… » więcej 2023-06-12, godz. 08:30 Tomasz Ciesielczuk o recyklingu w Polsce oraz systemie kaucyjnym za opakowania na napoje W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów skierowała do Sejmu projekt przepisów o systemie kaucyjnym za opakowania na napoje. W myśl ustawy, od początku 2025 roku… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »