Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Podkom. Świątczak: Średnio w ubiegłym roku seniorzy…
2023-03-03, 09:44 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Podkom. Świątczak: Średnio w ubiegłym roku seniorzy z Opolszczyzny co kwartał tracili milion złotych

Podkom. Świątczak: Średnio w ubiegłym roku seniorzy z Opolszczyzny co kwartał tracili milion złotych
- Zaskoczenie, presja czasu i izolacja - na tym bazują oszuści, którzy chcą wyłudzić pieniądze - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole podkom. Dariusz Świątczak z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.
W województwie opolskim co miesiąc - według statystyk policyjnych - jest kilkadziesiąt oszustw metodą "na wnuczka", "na policjanta", " na wypadek samochodowy".

- Oszuści bazują na mechanizmach, które już się sprawdziły. Jest jeden sposób, żeby uniknąć oszustwa kiedy zadzwonią. Rozłączyć się - powiedział gość Radia Opole.
- Dają się nabierać nie tylko seniorzy, ale i ludzie młodzi. Tutaj oszustwo telefoniczne nie działa, nie dają się nabrać "na bankowca", ale kiedy natrafiają w internecie na lukratywną ofertę inwestowania, to chęć zysku sprawia, że "wchodzą w te rzeczy", klikają w link infekując w ten sposób telefon - wyjaśnił.

Jeśli chodzi o oszukiwanie ludzi starszych, to duża rola w zapobieganiu przestępstwu należy do pracowników baku.
- Zdarzają się sytuacje, że to pracownik banku przerywa całą intrygę. Pragnę zaapelować do wszystkich pracowników banku, kiedy widzą, że przy ich okienku jest senior, który cały czas rozmawia przez telefon, twierdzi, że nie może powiedzieć po co mu te pieniądze jest niemal pewny, że padł ofiarą oszustów. Wówczas dobrze zapytać, czy ktoś mu kazał wypłacić pieniądze, czy z kimś teraz rozmawia, takie pytania powodują, że ludzie orientują się, ze coś jest nie tak - mówi podkom. Świątczak.

Średnio w ubiegłym roku seniorzy co kwartał tracili milion złotych, to dane dotyczące tylko województwa opolskiego.

Zobacz także

2023-05-05, godz. 08:41 Marcin Oszańca jedynką na opolskiej liście PL2050-PSL? - Są pozytywne emocje, jest plan, jest wspólnota programowa - powiedział Marcin Oszańca lider PLS na Opolszczyźnie pytany o to, czy wspólny start ludowców… » więcej 2023-05-04, godz. 08:45 Robert Socha o rozpoczynających się dzisiaj (04.05) maturach - W tym roku mamy dwie formuły egzaminów maturalnych - z 215 roku i z 2023 roku. Wynika to z reformy edukacji, która miała miejsce kilka lat temu - powiedział… » więcej 2023-05-03, godz. 09:00 Piloci Orlen Grupa Akrobacyjna Żelazny - O godzinie 12.00, czyli w momencie rozpoczęcia uroczystości z okazji Święta Konstytucji Trzeciego Maja nastąpi przelot trzech samolotów w szyku prowadzący… » więcej 2023-05-02, godz. 09:00 Katarzyna Czochara: Warto to święto promować i pokazywać, że polska flaga to my - Rozpoczynamy o godzinie 14. mszą w intencji ojczyzny, po czym udajemy się pod pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego, tam odbędzie część oficjalna w asyście… » więcej 2023-04-28, godz. 09:27 Jerzy Naszkiewicz o programie Mój Prąd 5.0 - 58 tys. zł, jakie możemy pozyskać z programu "Mój prąd 5.0" to jest "kumulacja" - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Jerzy Naszkiewicz wiceprezes… » więcej 2023-04-27, godz. 08:33 Wojewoda Kłosowski: o ukraińskim zbożu na Opolszczyźnie i pokazach lotniczych 3-go maja - To jest rzucanie nieuzasadnionych oskarżeń - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. Odniósł się w ten sposób… » więcej 2023-04-26, godz. 09:21 Rafał Pydych o tym, kiedy A4 będzie miała po 3 pasy ruchu - Jeśli nic w gospodarce się nie zmieni i plany się nie zmienią to data jest realna - powiedział Rafał Pydych dyr GDDKiA w Opolu pytany o to, czy w 2030… » więcej 2023-04-25, godz. 08:44 Mirosław Patoła o Bezpartyjnych i Samorządowcach - Samorządy są tym miejscem, gdzie powinno się wykuwać dobrych polityków, którzy później mają szansę realizować w Sejmie czy Senacie to czego się nauczyli… » więcej 2023-04-24, godz. 09:00 Robert Biedroń:Kryzys zbożowy wynika z niekompetencji ministrów zajmujących się rolnictwem oraz komisarza ds. rol… Robert Biedroń w Porannej Rozmowie Radia Opole o: - Fit for 55 - czyli ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych - Kryzysie zbożowym i i tym, czyja to wina -… » więcej 2023-04-21, godz. 09:34 Łukasz Sowada: Zgodność między PO PiS od pewnego czasu jest prawidłowością - Zgodność między Platformą i PiSem od pewnego czasu jest prawidłowością - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Łukasz Sowada przewodniczący Rady… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »