Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Podkom. Świątczak: Średnio w ubiegłym roku seniorzy…
2023-03-03, 09:44 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Podkom. Świątczak: Średnio w ubiegłym roku seniorzy z Opolszczyzny co kwartał tracili milion złotych

Podkom. Świątczak: Średnio w ubiegłym roku seniorzy z Opolszczyzny co kwartał tracili milion złotych
- Zaskoczenie, presja czasu i izolacja - na tym bazują oszuści, którzy chcą wyłudzić pieniądze - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole podkom. Dariusz Świątczak z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu.
W województwie opolskim co miesiąc - według statystyk policyjnych - jest kilkadziesiąt oszustw metodą "na wnuczka", "na policjanta", " na wypadek samochodowy".

- Oszuści bazują na mechanizmach, które już się sprawdziły. Jest jeden sposób, żeby uniknąć oszustwa kiedy zadzwonią. Rozłączyć się - powiedział gość Radia Opole.
- Dają się nabierać nie tylko seniorzy, ale i ludzie młodzi. Tutaj oszustwo telefoniczne nie działa, nie dają się nabrać "na bankowca", ale kiedy natrafiają w internecie na lukratywną ofertę inwestowania, to chęć zysku sprawia, że "wchodzą w te rzeczy", klikają w link infekując w ten sposób telefon - wyjaśnił.

Jeśli chodzi o oszukiwanie ludzi starszych, to duża rola w zapobieganiu przestępstwu należy do pracowników baku.
- Zdarzają się sytuacje, że to pracownik banku przerywa całą intrygę. Pragnę zaapelować do wszystkich pracowników banku, kiedy widzą, że przy ich okienku jest senior, który cały czas rozmawia przez telefon, twierdzi, że nie może powiedzieć po co mu te pieniądze jest niemal pewny, że padł ofiarą oszustów. Wówczas dobrze zapytać, czy ktoś mu kazał wypłacić pieniądze, czy z kimś teraz rozmawia, takie pytania powodują, że ludzie orientują się, ze coś jest nie tak - mówi podkom. Świątczak.

Średnio w ubiegłym roku seniorzy co kwartał tracili milion złotych, to dane dotyczące tylko województwa opolskiego.

Zobacz także

2023-05-17, godz. 09:00 Poseł Czochara o konwencji programowej: To są propozycje realne, które będą na pewno realizowane, kiedy otrzymamy… - Jest to rzecz nierealna, żeby to mogło być od czerwca i pan Donald Tusk, który proponuje coś takiego dobrze o tym wie. Jest cały proces legislacyjny i… » więcej 2023-05-16, godz. 09:17 Sławomir Kłosowski o reakcjach na najnowsze propozycje PiS - Bardzo bym chciał, żeby okazało się, że zmieniliśmy ich mentalność, sposób myślenia o programach społecznych, ale ja im po prostu nie wierzę! - mówił… » więcej 2023-05-15, godz. 09:00 Burmistrz Hubert Ibrom zaprasza na obchody 800-lecia Ujazdu - To rzeczywiście dla nas rok szczególny: 800 lat od nadania praw miejskich Ujazdowi, dla najmniejszego miasta województwa opolskiego, ale siódmego najstarszego… » więcej 2023-05-11, godz. 15:20 Michał Kobosko (Polska 2050) o sojuszu z PSL i ustalaniu list wyborczych -Premię za zjednoczenie mam nadzieję, że zobaczymy w dniu wyborów, bo to jest jedyny prawdziwy sondaż - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole Michał Kobosko… » więcej 2023-05-11, godz. 08:59 Maciej Kalski o tym "Po co dzieciom rodzice" i Dniach Otwartych Funduszy Europejskich - Po co dzieciom rodzice? To pytanie zadamy jutro (12.05) w opolskiej filharmonii, bo planujemy spotkanie z panią psycholog Aleksandrą Piotrowską - powiedział… » więcej 2023-05-10, godz. 08:35 Andrzej Jakiel o sytuacji na rynku nieruchomości -Mamy poważne wyhamowanie na rynku nieruchomości. Kontynuowane są przede wszystkim zaczęte już inwestycje. Nowych powstaje niewiele - ocenił Andrzej Jakiel… » więcej 2023-05-09, godz. 09:20 Kapitan Sobieszczański: "Impreza jest tłusta" - III Opolski Plebiscyt Żeglarski Dwa lata pandemii, rejs, remont jachtu, to wszystko spowodowało czteroletnią przerwę w organizacji Opolskiego plebiscytu żeglarskiego. Wraca on w najbliższą… » więcej 2023-05-08, godz. 09:00 Dr Karol Nawrocki, prezes IPN o likwidacji radzieckich pomników i 78. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej - Z jednej strony dajemy finanse na usunięcie, ale wychodzimy też z konkretną ofertą do samorządów, proponując postawienie monumentów, pomników prawdziwych… » więcej 2023-05-05, godz. 08:41 Marcin Oszańca jedynką na opolskiej liście PL2050-PSL? - Są pozytywne emocje, jest plan, jest wspólnota programowa - powiedział Marcin Oszańca lider PLS na Opolszczyźnie pytany o to, czy wspólny start ludowców… » więcej 2023-05-04, godz. 08:45 Robert Socha o rozpoczynających się dzisiaj (04.05) maturach - W tym roku mamy dwie formuły egzaminów maturalnych - z 215 roku i z 2023 roku. Wynika to z reformy edukacji, która miała miejsce kilka lat temu - powiedział… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »