Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Arkadiusz Karbowiak: Naszym celem było przywrócenie…
2023-03-01, 09:48 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Arkadiusz Karbowiak: Naszym celem było przywrócenie pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego

Arkadiusz Karbowiak: Naszym celem było przywrócenie pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego
- W 2009 roku we Wrocławiu doszło do spotkania ze śp. Januszem Kurtyką, prezesem IPN i tam doszło do pewnych uzgodnień związanych z ideą tego święta - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Arkadiusz Karbowiak, publicysta, zaangażowany w ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Od 2011 roku, 1 marca obchodzimy to święto państwowe. Pomysł jego ustanowienia zrodził się w Opolu z inicjatywy organizacji kombatanckich przy wsparciu władz samorządowych. Arkadiusz Karbowiak był wówczas wiceprezydentem stolicy regionu.
- Uznałem, że warto podjąć działania, aby pamięć o tych ludziach funkcjonowała nie tylko w historii, ale i w przestrzeni publicznej. Żeby kolejne pokolenia Polaków miały moment, żeby zastanowić się, że byli po 1945 roku ludzie, którzy rzeczywistości komunistycznej się przeciwstawiali - powiedział gość Porannej Rozmowy Radia Opole.

Arkadiusz Karbowiak ocenił, że przez ostatnie 12 lat, kiedy święto jest obchodzone zmieniała się świadomość i wiedza ludzi.

- Po raz pierwszy zorganizowaliśmy uroczystości ku czci Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1. marca 2009 roku w Opolu, czyli jeszcze zanim to święto zostało ustanowione - przypomniał. - W 2010 roku prezydent Lech Kaczyński przygotował projekt ustawy, później sprawę kontynuował prezydent Bronisław Komorowski. Święto ostatecznie zostało ustanowione rok później. - Naszym celem było przede wszystkim przywrócenie pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego - wyjaśnia gość Radia Opole.

Inicjatywa znalazła poparcie parlamentarzystów zarówno Prawa i Sprawiedliwości jak i Platformy Obywatelskiej. W głosowaniu sejmowym projekt ustawy ustanawiającej nowe święto państwowe poparło 406 spośród 417 obecnych posłów, 8 było przeciw, 3 się wstrzymało.

Mimo ówczesnej, dość powszechnej zgody, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych wzbudza kontrowersje. Środowiska lewicowe wskazują na zbrodnie popełniane przez walczących w podziemiu antykomunistycznym.

- Rzeczywiście, jak w każdych formacjach istniały zdarzenia niechlubne - przyznał Karbowiak.

Zwrócił uwagę na to, że przy okazji obchodów rocznicy powstania Armii Krajowej, nie ma zwyczaju wspominania o tym, jakie zbrodnie popełniła.

- A zapewniam, że popełniła. Kiedy mówimy o Wojsku Polskim i obchodzimy rocznicę, to jakoś nie pamiętam, żeby wspominano o Stopnicy, gdzie 9 września 1939 roku, żołnierze Wojska Polskiego rozstrzelali niemieckich jeńców wojennych - powiedział Arkadiusz Karbowiak.

Dodał, że tylko w przypadku Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego podnosi się fakt popełnienia przez nich zbrodni wojennych, a w stosunku innych formacji nie.

- W moim przekonaniu jest to wynik tego, że próbuje się deprecjonować tych, którzy walczyli z systemem komunistycznym i hołubić tych, którzy walczyli w czasie II wojny światowej z Niemcami.

W internetowej części rozmowy wyjaśnił, dlaczego jego zdaniem deprecjonuje się walczących z komunizmem. Zobacz i posłuchaj całej rozmowy!

Zobacz także

2024-01-03, godz. 08:40 Prezydent Arkadiusz Wiśniewski o planach na 2024 rok - Nic złego się nie dzieje, zainwestowaliśmy w miasto dwa miliardy złotych , a prawie miliard to były środki zewnętrzne, a skorzystaliśmy z tego, że była… » więcej 2024-01-02, godz. 10:32 Danuta Jazłowiecka o dalszych losach mediów publicznych i wyzwaniach nowego rządu - Ta decyzja jest skutkiem decyzji prezydenta, który zablokował ustawę okołobudżetową i zaproponował rozwiązanie, w którym nie wyraża zgody na dofinansowanie… » więcej 2023-12-29, godz. 09:16 Prof. Marcin Lorenc o remontach akademików, zmianach w szkolnictwie wyższym i nastrojach po wyborach do senatu Politechnika Opolska otrzymała już pieniądze na remont akademików. Na konto uczelni wpłynęło prawie 1,5 miliona złotych, co pozwoli na inwestycję w termomodernizację… » więcej 2023-12-28, godz. 09:35 Jerzy Wrębiak o nowej fabryce w Brzegu za 190 milionów złotych oraz perspektywach rozwoju miasta Już niebawem w Brzegu powstaną kolejne miejsca pracy. W miejskiej strefie ekonomicznej swoje inwestycje chcą zlokalizować co najmniej trzy duże firmy - tak… » więcej 2023-12-27, godz. 08:47 Co czeka urząd wojewódzki? Monika Jurek, wojewoda opolska o misji na nowym stanowisku Gościem porannej rozmowy była wojewoda opolska Monika Jurek, którą zapytaliśmy o priorytety jej rozpoczynającej się misji na nowym stanowisku. Z naszą… » więcej 2023-12-22, godz. 08:27 Antoni Konopka o tym jak zmieniła się opolska wieś Gościem porannej rozmowy był członek zarządu województwa opolskiego i Rady Naczelnej PSL Antoni Konopka, który mówił m.in. o tym, że ma "budżetowy niedosyt"… » więcej 2023-12-21, godz. 09:10 Marszałek Andrzej Buła o współpracy z nowym wojewodą i rekordowym budżecie Marszałek Andrzej Buła wyraził nadzieję na dobrą współpracę z nowym wojewodą Moniką Jurek. Wskazał, że jest wiele obszarów stygu kompetencji marszałka… » więcej 2023-12-20, godz. 08:33 Kamil Bortniczuk o nowym otwarciu PiS w regionie Kamil Bortniczuk, który został nowym liderem Prawa i Sprawiedliwości w woj. opolskim zapowiada zmiany pokoleniowe w partii i otwarcie się na młodych, nowych… » więcej 2023-12-19, godz. 08:53 Wzrost incydentów z użyciem noża. Bezpieczeństwo w świetle dwóch ostatnich ataków w regionie W ciągu ostatniego tygodnia w naszym regionie doszło do dwóch ataków z użyciem noża. To nie jedyne tego typu zdarzenia, które ostatnio obserwujemy w kraju… » więcej 2023-12-18, godz. 09:27 Poseł Adam Gomoła o Śląsku i Ambicjach Polski 2050 Gościem porannej rozmowy w poniedziałek był poseł Polski 2050 Adam Gomoła. Najmłodszego parlamentarzystę tej kadencji pytaliśmy między innymi o zapowiadane… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »