Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Arkadiusz Karbowiak: Naszym celem było przywrócenie…
2023-03-01, 09:48 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Arkadiusz Karbowiak: Naszym celem było przywrócenie pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego

Arkadiusz Karbowiak: Naszym celem było przywrócenie pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego
- W 2009 roku we Wrocławiu doszło do spotkania ze śp. Januszem Kurtyką, prezesem IPN i tam doszło do pewnych uzgodnień związanych z ideą tego święta - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Arkadiusz Karbowiak, publicysta, zaangażowany w ustanowienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Od 2011 roku, 1 marca obchodzimy to święto państwowe. Pomysł jego ustanowienia zrodził się w Opolu z inicjatywy organizacji kombatanckich przy wsparciu władz samorządowych. Arkadiusz Karbowiak był wówczas wiceprezydentem stolicy regionu.
- Uznałem, że warto podjąć działania, aby pamięć o tych ludziach funkcjonowała nie tylko w historii, ale i w przestrzeni publicznej. Żeby kolejne pokolenia Polaków miały moment, żeby zastanowić się, że byli po 1945 roku ludzie, którzy rzeczywistości komunistycznej się przeciwstawiali - powiedział gość Porannej Rozmowy Radia Opole.

Arkadiusz Karbowiak ocenił, że przez ostatnie 12 lat, kiedy święto jest obchodzone zmieniała się świadomość i wiedza ludzi.

- Po raz pierwszy zorganizowaliśmy uroczystości ku czci Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1. marca 2009 roku w Opolu, czyli jeszcze zanim to święto zostało ustanowione - przypomniał. - W 2010 roku prezydent Lech Kaczyński przygotował projekt ustawy, później sprawę kontynuował prezydent Bronisław Komorowski. Święto ostatecznie zostało ustanowione rok później. - Naszym celem było przede wszystkim przywrócenie pamięci o żołnierzach podziemia antykomunistycznego - wyjaśnia gość Radia Opole.

Inicjatywa znalazła poparcie parlamentarzystów zarówno Prawa i Sprawiedliwości jak i Platformy Obywatelskiej. W głosowaniu sejmowym projekt ustawy ustanawiającej nowe święto państwowe poparło 406 spośród 417 obecnych posłów, 8 było przeciw, 3 się wstrzymało.

Mimo ówczesnej, dość powszechnej zgody, Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych wzbudza kontrowersje. Środowiska lewicowe wskazują na zbrodnie popełniane przez walczących w podziemiu antykomunistycznym.

- Rzeczywiście, jak w każdych formacjach istniały zdarzenia niechlubne - przyznał Karbowiak.

Zwrócił uwagę na to, że przy okazji obchodów rocznicy powstania Armii Krajowej, nie ma zwyczaju wspominania o tym, jakie zbrodnie popełniła.

- A zapewniam, że popełniła. Kiedy mówimy o Wojsku Polskim i obchodzimy rocznicę, to jakoś nie pamiętam, żeby wspominano o Stopnicy, gdzie 9 września 1939 roku, żołnierze Wojska Polskiego rozstrzelali niemieckich jeńców wojennych - powiedział Arkadiusz Karbowiak.

Dodał, że tylko w przypadku Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego podnosi się fakt popełnienia przez nich zbrodni wojennych, a w stosunku innych formacji nie.

- W moim przekonaniu jest to wynik tego, że próbuje się deprecjonować tych, którzy walczyli z systemem komunistycznym i hołubić tych, którzy walczyli w czasie II wojny światowej z Niemcami.

W internetowej części rozmowy wyjaśnił, dlaczego jego zdaniem deprecjonuje się walczących z komunizmem. Zobacz i posłuchaj całej rozmowy!

Zobacz także

2023-05-05, godz. 08:41 Marcin Oszańca jedynką na opolskiej liście PL2050-PSL? - Są pozytywne emocje, jest plan, jest wspólnota programowa - powiedział Marcin Oszańca lider PLS na Opolszczyźnie pytany o to, czy wspólny start ludowców… » więcej 2023-05-04, godz. 08:45 Robert Socha o rozpoczynających się dzisiaj (04.05) maturach - W tym roku mamy dwie formuły egzaminów maturalnych - z 215 roku i z 2023 roku. Wynika to z reformy edukacji, która miała miejsce kilka lat temu - powiedział… » więcej 2023-05-03, godz. 09:00 Piloci Orlen Grupa Akrobacyjna Żelazny - O godzinie 12.00, czyli w momencie rozpoczęcia uroczystości z okazji Święta Konstytucji Trzeciego Maja nastąpi przelot trzech samolotów w szyku prowadzący… » więcej 2023-05-02, godz. 09:00 Katarzyna Czochara: Warto to święto promować i pokazywać, że polska flaga to my - Rozpoczynamy o godzinie 14. mszą w intencji ojczyzny, po czym udajemy się pod pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego, tam odbędzie część oficjalna w asyście… » więcej 2023-04-28, godz. 09:27 Jerzy Naszkiewicz o programie Mój Prąd 5.0 - 58 tys. zł, jakie możemy pozyskać z programu "Mój prąd 5.0" to jest "kumulacja" - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Jerzy Naszkiewicz wiceprezes… » więcej 2023-04-27, godz. 08:33 Wojewoda Kłosowski: o ukraińskim zbożu na Opolszczyźnie i pokazach lotniczych 3-go maja - To jest rzucanie nieuzasadnionych oskarżeń - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. Odniósł się w ten sposób… » więcej 2023-04-26, godz. 09:21 Rafał Pydych o tym, kiedy A4 będzie miała po 3 pasy ruchu - Jeśli nic w gospodarce się nie zmieni i plany się nie zmienią to data jest realna - powiedział Rafał Pydych dyr GDDKiA w Opolu pytany o to, czy w 2030… » więcej 2023-04-25, godz. 08:44 Mirosław Patoła o Bezpartyjnych i Samorządowcach - Samorządy są tym miejscem, gdzie powinno się wykuwać dobrych polityków, którzy później mają szansę realizować w Sejmie czy Senacie to czego się nauczyli… » więcej 2023-04-24, godz. 09:00 Robert Biedroń:Kryzys zbożowy wynika z niekompetencji ministrów zajmujących się rolnictwem oraz komisarza ds. rol… Robert Biedroń w Porannej Rozmowie Radia Opole o: - Fit for 55 - czyli ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych - Kryzysie zbożowym i i tym, czyja to wina -… » więcej 2023-04-21, godz. 09:34 Łukasz Sowada: Zgodność między PO PiS od pewnego czasu jest prawidłowością - Zgodność między Platformą i PiSem od pewnego czasu jest prawidłowością - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Łukasz Sowada przewodniczący Rady… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »