Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Sławomir Kłosowski: o ekonomii społecznej i roku…
2023-02-27, 09:14 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski: o ekonomii społecznej i roku goszczenia uchodźców w regionie

Sławomir Kłosowski m.in. o wizycie Anity Czerwińskiej w Opolu i uchodźcach z Ukrainy
- Będziemy podpisywali decyzję o przyjęciu w poczet podmiotów ekonomii społecznej, czy przedsiębiorstw społecznych, bo różnie się na to mówi, Fundacji DOM państwa Jednorogów - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.
W Urzędzie Wojewódzkim, gdzie nastąpi podpisanie decyzji będzie obecna wiceminister rodziny i polityki społecznej Anita Czerwińska.

- To się wiąże z korzystaniem z programów rządowych, które w tym zakresie będą ogłaszane, w ramach których te właśnie przedsiębiorstwa społeczne będą mogły uzupełniać swoją ofertę - wyjaśnił gość Porannej Rozmowy Radia Opole.

Przedsiębiorstwa ekonomii społecznej to takie, dla których zysk nie jest najważniejszy. Ich głównym celem jest aktywizowanie zawodowe osób zagrożonych wykluczeniem społecznym: niepełnosprawnych, seniorów.

- Dołączenie do grona podmiotów ekonomii społecznej wiąże się z możliwością korzystania z programów rządowych, w ramach których te przedsiębiorstwa będą mogły uzupełniać swoją ofertę - wyjaśnił wojewoda.

W Porannej Rozmowie Radia Opole mówiliśmy także o uchodźcach na Opolszczyźnie. Wkrótce minie rok od momentu, kiedy pierwsi uciekający przed wojną w Ukrainie dotarli do regionu.

- Wszyscy pamiętamy serce na dłoni, którzy przyjmowali uchodźców. Jeden segment udzielanej pomocy to była pomoc u rodzin indywidualnych, w domach prywatnych z wielkim udziałem ks. biskupa ordynariusza Andrzeja Czai, który pomagał tutaj, jeżeli chodzi o goszczenie przy parafiach. Drugi segment to były ośrodki organizowane przez powiaty. No i trzecia kategoria, chyba ta najliczniejsza, to kategoria obiektów zadysponowanych przeze mnie jako wojewodę opolskiego - wymieniał Sławomir Kłosowski.

Gość Radia Opole przypomniał, że były to hotele, motele, ośrodki wypoczynkowe i akademik Politechniki Opolskiej "Sokrates" który pełnił także rolę punktu recepcyjnego.
Dzisiaj niektóre z tych ośrodków nie funkcjonują, bo nie ma takiej potrzeby. W tych które pozostały od środy (1 marca) uchodźcy będą musieli wziąć na siebie część kosztów utrzymania. Do tej pory za ich zakwaterowanie i wyżywienie płaciło państwo, a wsparcia finansowego na ten cel udzieliły także Zakłady Azotowe, Cementownia Górażdże, PPO.

- Nie mogę nie wspomnieć Nutricii, która przekazała dwa busy odżywek dla dzieci, a także o hubach w Turawa Park i Krapkowicach, które zbierały i przekazywały dary.

Zobacz także

2023-06-12, godz. 08:30 Tomasz Ciesielczuk o recyklingu w Polsce oraz systemie kaucyjnym za opakowania na napoje W ubiegłym tygodniu Rada Ministrów skierowała do Sejmu projekt przepisów o systemie kaucyjnym za opakowania na napoje. W myśl ustawy, od początku 2025 roku… » więcej 2023-06-09, godz. 09:43 Agata Konarska, rzecznik jubileuszowego KFPP: Sześćdziesięciolecie zobowiązuje do tego, żeby oddać hołd artysto… - Czekam na każdy z koncertów, każdy koncert jest zupełnie inny, każdy zaproponuje inne emocje - powiedziała w Porannej Rozmowie Radia Opole Agata Konarska… » więcej 2023-06-07, godz. 09:11 Tomasz Garbowski o kształceniu narybku i zamieszaniu z sędzia Marciniakiem - Piłka nożna ma to do siebie, że coś się kończy i coś się zaczyna. Wciąż jest komu kibicować. A w sobotę Finał Ligii Mistrzów, najważniejszy mecz… » więcej 2023-06-06, godz. 09:31 Rafał Bartek o ponownym wyborze na przewodniczącego TSKN i planach Mniejszości Niemieckiej na wybory - Ta rzeczywistość jest tak szybka, tak zmienia się, że jeszcze się nawet nad tym nie zastanawiam - mówi Rafał Bartek, lider Mniejszości Niemieckiej na… » więcej 2023-06-05, godz. 09:16 Zbigniew Kubalańca o niedzielnym marszu opozycji, trudnościach we wprowadzeniu e-biletu do instytucji kultury i święcie… - Bez względu na to, czy było milion, pół miliona, czy trzysta tysięcy był to największy marsz po 1989 roku - ocenił w Porannej Rozmowie Radia Opole wiceprzewodniczący… » więcej 2023-06-02, godz. 08:54 Jarosław Kostyła o funkcjonowaniu systemu ratownictwa medycznego i letnich wyzwaniach dla niego - Zawsze będzie problem z ratownikami medycznymi, ponieważ są oni niedowartościowani, ale obecnie, ze względu na to jak się firma rozwija, dysponuję jako… » więcej 2023-06-01, godz. 09:15 Paweł Nakonieczny o raporcie o stanie gminy Nysa, pomocy przedsiębiorcom i nadchodzącej sesji absolutoryjnej - Jedynym instrumentem, którym w tej sytuacji dysponuje gmina to jest pomoc w zakresie podatku od nieruchomości - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole… » więcej 2023-05-31, godz. 10:17 Wojewoda Kłosowski o zapobieganiu zakwitom złotej algi i ustawie o zbadaniu wpływów rosyjskich - Na efekty tego eksperymentu przyjdzie nam poczekać prawdopodobnie do dwóch tygodni, a raport będzie upubliczniony - powiedział w Porannej Rozmowie Radia… » więcej 2023-05-30, godz. 09:10 Kurator Michał Siek o rekrutacji do szkół średnich - Miejsca są, na tyle, by znaleźli dla siebie miejsce, ale są one nierównomiernie rozłożone. W tych szkołach bardzo popularnych zawsze jest duża rywalizacja… » więcej 2023-05-29, godz. 09:15 Krystyna Słodczyk o osobowści prawnej dla Odry Nasze propozycje ekologiczne są właśnie takie, jakie zastosowano ostatnio w innych krajach: w Kanadzie, Nowej Zelandii, w Portugalii. I polegają one na tym… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »