Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Sławomir Kłosowski: o ekonomii społecznej i roku…
2023-02-27, 09:14 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski: o ekonomii społecznej i roku goszczenia uchodźców w regionie

Sławomir Kłosowski m.in. o wizycie Anity Czerwińskiej w Opolu i uchodźcach z Ukrainy
- Będziemy podpisywali decyzję o przyjęciu w poczet podmiotów ekonomii społecznej, czy przedsiębiorstw społecznych, bo różnie się na to mówi, Fundacji DOM państwa Jednorogów - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.
W Urzędzie Wojewódzkim, gdzie nastąpi podpisanie decyzji będzie obecna wiceminister rodziny i polityki społecznej Anita Czerwińska.

- To się wiąże z korzystaniem z programów rządowych, które w tym zakresie będą ogłaszane, w ramach których te właśnie przedsiębiorstwa społeczne będą mogły uzupełniać swoją ofertę - wyjaśnił gość Porannej Rozmowy Radia Opole.

Przedsiębiorstwa ekonomii społecznej to takie, dla których zysk nie jest najważniejszy. Ich głównym celem jest aktywizowanie zawodowe osób zagrożonych wykluczeniem społecznym: niepełnosprawnych, seniorów.

- Dołączenie do grona podmiotów ekonomii społecznej wiąże się z możliwością korzystania z programów rządowych, w ramach których te przedsiębiorstwa będą mogły uzupełniać swoją ofertę - wyjaśnił wojewoda.

W Porannej Rozmowie Radia Opole mówiliśmy także o uchodźcach na Opolszczyźnie. Wkrótce minie rok od momentu, kiedy pierwsi uciekający przed wojną w Ukrainie dotarli do regionu.

- Wszyscy pamiętamy serce na dłoni, którzy przyjmowali uchodźców. Jeden segment udzielanej pomocy to była pomoc u rodzin indywidualnych, w domach prywatnych z wielkim udziałem ks. biskupa ordynariusza Andrzeja Czai, który pomagał tutaj, jeżeli chodzi o goszczenie przy parafiach. Drugi segment to były ośrodki organizowane przez powiaty. No i trzecia kategoria, chyba ta najliczniejsza, to kategoria obiektów zadysponowanych przeze mnie jako wojewodę opolskiego - wymieniał Sławomir Kłosowski.

Gość Radia Opole przypomniał, że były to hotele, motele, ośrodki wypoczynkowe i akademik Politechniki Opolskiej "Sokrates" który pełnił także rolę punktu recepcyjnego.
Dzisiaj niektóre z tych ośrodków nie funkcjonują, bo nie ma takiej potrzeby. W tych które pozostały od środy (1 marca) uchodźcy będą musieli wziąć na siebie część kosztów utrzymania. Do tej pory za ich zakwaterowanie i wyżywienie płaciło państwo, a wsparcia finansowego na ten cel udzieliły także Zakłady Azotowe, Cementownia Górażdże, PPO.

- Nie mogę nie wspomnieć Nutricii, która przekazała dwa busy odżywek dla dzieci, a także o hubach w Turawa Park i Krapkowicach, które zbierały i przekazywały dary.

Zobacz także

2023-04-16, godz. 16:26 Dr Błażej Choroś o kryzysie zbożowym i sondażach -Jeśli chodzi o "kryzys zbożowy", to on jeszcze nie zdążył się objawić w sondażach. Jakie to będą skutki, trudno na razie przewidzieć. Partia rządząca… » więcej 2023-04-14, godz. 08:47 Rafał Bartek o wynikach spisu powszechnego z perspektywy mniejszości narodowych - Nie dziwi chyba nikogo głosowanie posła Mniejszości Niemieckiej Ryszarda Galli za odwołaniem ministra Czarnka, w sytuacji, gdy od ponad roku mamy dyskryminację… » więcej 2023-04-13, godz. 08:42 Dawid Rusak z PIP o pracy zdalnej - Pracownik wykonujący pracę zdalna musi mieć świadomość, że kontroli może zostać poddany również w miejscu zamieszkania i wykonywania pracy. Oczywiście… » więcej 2023-04-12, godz. 08:36 Wicewojewoda Tomasz Witkowski o zbożu napływającym z Ukrainy -Nie mamy sygnałów, by tzw. zboże techniczne z Ukrainy trafiło do naszego regionu. Nie ma możliwości, by było wykorzystywane w celach spożywczych - byłoby… » więcej 2023-04-11, godz. 09:19 Dr Klaudia Plinta: "Im dłużej żyjemy, tym większe ryzyko wystąpienia choroby Parkinsona" 11 kwietnia przypada Dzień osób z chorobą Parkinsona, dlatego do studia zaprosiliśmy neurologa - dr Klaudię Plintę z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego… » więcej 2023-04-07, godz. 09:22 "Katastrofa ekologiczna na Odrze może się w tym roku powtórzyć" - Wiesław Miś prezes OPZW w Opolu Katastrofa ekologiczna na Odrze może się w tym roku powtórzyć. Przestrzegał przed nią dzisiejszy poranny gość Radia Opole Wiesław Miś - prezes Okręgu… » więcej 2023-04-06, godz. 09:03 Mł. asp. Przemysław Kędzior: "Policja nigdy nie chce wciągać seniorów w swoje działania" Seniorzy wciąż padają ofiarami oszustów. Aby temu zapobiec, opolska policja zainaugurowała działania pod nazwą Świadomi 60+. O jego szczegółach opowiedział… » więcej 2023-04-05, godz. 09:50 Czy Polska zyskuje dzięki zaangażowaniu w konflikt za naszą wschodnią granicą? - Na pewno prezydent Ukrainy podziękuje, nie tylko polskiemu rządowi, ale też polskiemu społeczeństwu, bo ta pomoc była do tej pory ogromna. Będziemy też… » więcej 2023-04-04, godz. 09:12 Edward Kinder o droższych egzaminach na prawo jazdy i możliwych podwyżkach dla egzaminatorów To już pewne i przegłosowane - po 15 kwietnia w górę idą opłaty za egzaminy na prawo jazdy, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne. Teraz opłata za "teorię"… » więcej 2023-04-03, godz. 09:13 Tomasz Jarczok o społecznej świadomości uzależnień W 2021 roku w Polsce odnotowano największy od 10 lat spadek ilości wypijanego piwa. Mimo coraz większej świadomości dotyczącej zdrowego stylu życia, Polacy… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »