Radio Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Poranna rozmowa Radia Opole » Sławomir Kłosowski: o ekonomii społecznej i roku…
2023-02-27, 09:14 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Sławomir Kłosowski: o ekonomii społecznej i roku goszczenia uchodźców w regionie

Sławomir Kłosowski m.in. o wizycie Anity Czerwińskiej w Opolu i uchodźcach z Ukrainy
- Będziemy podpisywali decyzję o przyjęciu w poczet podmiotów ekonomii społecznej, czy przedsiębiorstw społecznych, bo różnie się na to mówi, Fundacji DOM państwa Jednorogów - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski.
W Urzędzie Wojewódzkim, gdzie nastąpi podpisanie decyzji będzie obecna wiceminister rodziny i polityki społecznej Anita Czerwińska.

- To się wiąże z korzystaniem z programów rządowych, które w tym zakresie będą ogłaszane, w ramach których te właśnie przedsiębiorstwa społeczne będą mogły uzupełniać swoją ofertę - wyjaśnił gość Porannej Rozmowy Radia Opole.

Przedsiębiorstwa ekonomii społecznej to takie, dla których zysk nie jest najważniejszy. Ich głównym celem jest aktywizowanie zawodowe osób zagrożonych wykluczeniem społecznym: niepełnosprawnych, seniorów.

- Dołączenie do grona podmiotów ekonomii społecznej wiąże się z możliwością korzystania z programów rządowych, w ramach których te przedsiębiorstwa będą mogły uzupełniać swoją ofertę - wyjaśnił wojewoda.

W Porannej Rozmowie Radia Opole mówiliśmy także o uchodźcach na Opolszczyźnie. Wkrótce minie rok od momentu, kiedy pierwsi uciekający przed wojną w Ukrainie dotarli do regionu.

- Wszyscy pamiętamy serce na dłoni, którzy przyjmowali uchodźców. Jeden segment udzielanej pomocy to była pomoc u rodzin indywidualnych, w domach prywatnych z wielkim udziałem ks. biskupa ordynariusza Andrzeja Czai, który pomagał tutaj, jeżeli chodzi o goszczenie przy parafiach. Drugi segment to były ośrodki organizowane przez powiaty. No i trzecia kategoria, chyba ta najliczniejsza, to kategoria obiektów zadysponowanych przeze mnie jako wojewodę opolskiego - wymieniał Sławomir Kłosowski.

Gość Radia Opole przypomniał, że były to hotele, motele, ośrodki wypoczynkowe i akademik Politechniki Opolskiej "Sokrates" który pełnił także rolę punktu recepcyjnego.
Dzisiaj niektóre z tych ośrodków nie funkcjonują, bo nie ma takiej potrzeby. W tych które pozostały od środy (1 marca) uchodźcy będą musieli wziąć na siebie część kosztów utrzymania. Do tej pory za ich zakwaterowanie i wyżywienie płaciło państwo, a wsparcia finansowego na ten cel udzieliły także Zakłady Azotowe, Cementownia Górażdże, PPO.

- Nie mogę nie wspomnieć Nutricii, która przekazała dwa busy odżywek dla dzieci, a także o hubach w Turawa Park i Krapkowicach, które zbierały i przekazywały dary.

Zobacz także

2023-05-02, godz. 09:00 Katarzyna Czochara: Warto to święto promować i pokazywać, że polska flaga to my - Rozpoczynamy o godzinie 14. mszą w intencji ojczyzny, po czym udajemy się pod pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego, tam odbędzie część oficjalna w asyście… » więcej 2023-04-28, godz. 09:27 Jerzy Naszkiewicz o programie Mój Prąd 5.0 - 58 tys. zł, jakie możemy pozyskać z programu "Mój prąd 5.0" to jest "kumulacja" - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Jerzy Naszkiewicz wiceprezes… » więcej 2023-04-27, godz. 08:33 Wojewoda Kłosowski: o ukraińskim zbożu na Opolszczyźnie i pokazach lotniczych 3-go maja - To jest rzucanie nieuzasadnionych oskarżeń - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole wojewoda opolski Sławomir Kłosowski. Odniósł się w ten sposób… » więcej 2023-04-26, godz. 09:21 Rafał Pydych o tym, kiedy A4 będzie miała po 3 pasy ruchu - Jeśli nic w gospodarce się nie zmieni i plany się nie zmienią to data jest realna - powiedział Rafał Pydych dyr GDDKiA w Opolu pytany o to, czy w 2030… » więcej 2023-04-25, godz. 08:44 Mirosław Patoła o Bezpartyjnych i Samorządowcach - Samorządy są tym miejscem, gdzie powinno się wykuwać dobrych polityków, którzy później mają szansę realizować w Sejmie czy Senacie to czego się nauczyli… » więcej 2023-04-24, godz. 09:00 Robert Biedroń:Kryzys zbożowy wynika z niekompetencji ministrów zajmujących się rolnictwem oraz komisarza ds. rol… Robert Biedroń w Porannej Rozmowie Radia Opole o: - Fit for 55 - czyli ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych - Kryzysie zbożowym i i tym, czyja to wina -… » więcej 2023-04-21, godz. 09:34 Łukasz Sowada: Zgodność między PO PiS od pewnego czasu jest prawidłowością - Zgodność między Platformą i PiSem od pewnego czasu jest prawidłowością - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole Łukasz Sowada przewodniczący Rady… » więcej 2023-04-20, godz. 09:46 Violetta Porowska: Start Pawła Kukiza z listy Zjednoczonej Prawicy nie jest tajemnicą W Porannej Rozmowie Radia Opole gościła Violetta Porowska, poseł PiS, lider partii w okręgu nr 53. Tematem rozmowy: - Branżowe Centra Umiejętności - Konstruowanie… » więcej 2023-04-19, godz. 09:14 Zbigniew Kubalańca: Lista gotowa, rozmowy o miejscach nie było. Kandydaci powiedzieli: "wpisz mnie gdzie chcesz" - Lista Koalicji Obywatelskiej jest gotowa w 99 procentach - powiedział wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej na Opolszczyźnie Zbigniew Kubalańca. W województwie… » więcej 2023-04-18, godz. 09:18 Marek Froelich o ukraińskim zbożu w Polsce i zakazie jego wwozu i tranzytu - Zawaliły polskie służby odpowiedzialne za dystrybucję, w ogóle ten towar nie powinien być rozpakowany w Polsce - powiedział Marek Froelich prezes Izby… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »